Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Надання відпустки працівникові, відстороненому від роботи через його відмову від вакцинації


Практична ситуація

Учительці-дефектологу закладу загальної середньої освіти відмовили в наданні щорічної основної відпустки перед відпусткою у зв’язку з вагітністю та пологами та виплаті допомоги на оздоровлення, мотивуючи це тим, що вона відсторонена від роботи через відмову від вакцинації. Чи правомірні такі дії керівника закладу?

Постановою КМУ від 20.10.2021 № 1096 унесено зміни до постанови від 09.12.2020 № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2». Зокрема, зобов’язано керівників установ забезпечити відсторонення від роботи працівників, обов’язковість профілактичних щеплень проти COVID-19 яких визначено переліком та які відмовляються або ухиляються від проведення таких обов’язкових профілактичних щеплень, з 8 листопада 2021 року.

Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням, затверджено наказом МОЗ від 04.10.2021 № 2153. До цього Переліку включено працівників закладів освіти. ЦК Профспілки не підтримав проєкт цього наказу.

Згідно зі ст. 21 КЗпП трудовим договором є угода між працівником установи або уповноваженим ним органом, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а власник (керівник) – виплачувати працівникові заробітну плату й забезпечувати умови праці, належні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором.

Відсторонення працівника від роботи – це тимчасове увільнення його від виконання трудових обов’язків, передбачених умовами трудового договору.

Згідно зі ст. 2 Закону від 15.11.1996 № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі – Закон № 504) право на відпустки мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах із підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності.

Педагогічним працівникам навчальних закладів щорічні відпустки повної тривалості в перший та наступні робочі роки надаються в період літніх канікул незалежно від часу прийняття їх на роботу, Водночас такі відпустки за бажанням надаються жінкам перед відпусткою у зв’язку з вагітністю та пологами або після неї (пп. 3 ч. 12, ч. 13 ст. 10 Закону № 504).

Виплату педагогічним працівникам допомоги на оздоровлення в розмірі місячного посадового окладу (ставки заробітної плати) у разі надання щорічної відпустки гарантовано ч. 1 ст. 57 Закону від 05.09.2017 № 2145-VIII «Про освіту».

Отже, учителю-дефектологу закладу загальної середньої освіти, попри його відсторонення від роботи, перед відпусткою у зв’язку з вагітністю та пологами має бути надана за його заявою щорічна основна відпустка повної тривалості (за його посадою – 56 календарних днів) з виплатою допомоги на оздоровлення в розмірі ставки заробітної плати.

Коментарі до матеріалу
Нове
20.08.2023
Картридж для офісної техніки: МНМА чи запаси?
Кожний бухгалтер знає, як важливо правильно визначити КЕКВ для купівлі того чи іншого приладдя та як іноді це непросто зробити. Особливо коли йдеться про витратні матеріали для офісної техніки, зокрема картриджі й тонери. Тож у цій статті розповімо, за яким КЕКВ слід придбавати витратні матеріали дл...
17.06.2023
Амортизація в умовах воєнного стану
У період дії воєнного стану найгарячіші запитання наших читачів стосуються не лише виплати зарплати, а й порядку проведення амортизації. Наприклад: чи нараховується амортизація на обладнання, яке під час війни не використовується? Як нараховувати амортизацію, якщо ви виїхали, а все обладнання, яке о...
25.10.2022
Стаж роботи для виплати надбавки за вислугу років педпрацівникам 
У Законі від 05.09.2017 № 2145-VIII «Про освіту» зазначено, що виплата педагогічним і науково-педагогічним працівникам надбавок за вислугу років щомісячно у відсотках до посадового окладу (ставки заробітної плати) залежить від їхнього стажу роботи. Як на підставі яких документів обчислює...