Порядок виплати надбавок за вислугу років педагогічним та науково-педагогічним працівникам навчальних закладів і установ освіти затверджено постановою КМУ від 31.01.2001 № 78 (далі – Порядок № 78). До стажу педагогічної роботи для виплати надбавки за вислугу років педагогічних та науково-педагогічних працівників зараховується час роботи на посадах, визначених у Переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, затвердженому постановою КМУ від 14.06.2000 № 963 (далі – Перелік № 963).
Стаж, який дає право на надбавку за вислугу років, визначається на підставі трудової книжки (у разі наявності) або відомостей про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування та інших документів (витяги з наказів, відомостей про виплату зарплати тощо), які відповідно до чинного законодавства підтверджують стаж роботи.
Відповідальність та контроль за обчисленням та зміною тривалості стажу покладається на роботодавця. Розміри надбавки у відсотках залежно від спеціального стажу для працівників освітянської галузі такі:
Розмір надбавки за вислугу років у зв’язку зі збільшенням спеціального стажу підвищується:
Стаж роботи за спеціальністю особам, яким установлюється надбавка за вислугу років, обчислюється сумарно за час роботи на всіх посадах, зазначених у Переліку № 963. Виплачується надбавка за вислугу років на підставі наказу чи іншого розпорядчого документа, виданого керівником відповідного закладу, установи.
До стажу роботи, що дає право на надбавку за вислугу років, зараховуються також і періоди, передбачені п. 2 Порядку № 78, іншими нормативними актами України, а саме:
Відповідно до Порядку № 78 до стажу педагогічної роботи зараховується час перебування громадянина України на військовій службі (незалежно від того, коли працівник проходив службу).
До стажу педроботи викладачів професійно-теоретичної підготовки, старших майстрів та майстрів виробничого навчання професійно-технічних навчальних закладів (далі – ПТНЗ) з 01.01.2009 відповідно до Порядку № 78, зараховується час роботи за відповідною професією (спеціальністю) на виробництві та у сфері послуг.
Особливістю обчислення стажу роботи для таких працівників є те, що час роботи за робітничою професією зараховується за умови, що кваліфікаційний розряд, клас, категорія, група, за якою вони працювали, є вищим від планового кваліфікаційного розряду, класу, категорії, групи, які присвоюються випускникам ПТНЗ. Усе має бути документально підтверджено.
А от період навчання в аспірантурі чи ад’юнктурі за денною (очною) формою та перебування в докторантурі (ст. 223 Закону від 13.12.1991 № 1977-ХІІ «Про наукову і науково-технічну діяльність», далі – Закон № 1977) зараховується до стажу наукової роботи, що дає право встановлювати науковим працівникам надбавки за цей стаж (п. 2 Порядку виплати надбавки за стаж наукової роботи, затвердженого постановою КМУ від 14.04.2004 № 494). До такого стажу також включається і час роботи на посадах наукових працівників, визначених у ст. 221 Закону № 1977 (у т. ч. докторантів). Порядок № 78 не передбачає зарахування до педагогічного, науково-педагогічного стажу роботи часу служби в органах надзвичайних ситуацій.
Отже, час навчання в аспірантурі (ад’юнктурі) та перебування в докторантурі, а також час служби в органах надзвичайних ситуацій до стажу педагогічної роботи для виплати надбавки за вислугу років не зараховується.
Надбавка за вислугу років педпрацівникам виплачується як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом. Працівникам, які обіймають посади, зазначені в Переліку № 963, і одночасно займаються викладацькою роботою, надбавка нараховується на посадовий оклад, установлений за основною посадою, і за години навчального навантаження.