Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Амортизація в умовах воєнного стану

17.06.2023 2214 0 2


У період дії воєнного стану найгарячіші запитання наших читачів стосуються не лише виплати зарплати, а й порядку проведення амортизації. Наприклад: чи нараховується амортизація на обладнання, яке під час війни не використовується? Як нараховувати амортизацію, якщо ви виїхали, а все обладнання, яке обліковується на балансі, залишилося на окупованій території, а у вас немає інформації про його стан та фактичну наявність? Запитань багато, тож у цій консультації надамо на них відповіді.


Визначення амортизації

Насамперед нагадаємо, що таке амортизація.

Відповідно до п. 4 розд. І НП(С)БОДС 121 амортизація – це систематичний розподіл вартості необоротних активів, яка амортизується протягом строку їх корисного використання (далі – СКВ).

Вартість, що амортизується, – первісна або переоцінена вартість необоротних активів за вирахуванням їх ліквідаційної вартості.

Ліквідаційна вартість – це сума коштів або вартість інших активів, яку суб’єкт держсектору очікує отримати від реалізації (ліквідації) необоротних активів після закінчення їх СКВ, за мінусом витрат, пов’язаних із продажем (ліквідацією) (п. 4 розд. І НП(С)БОДС 121).

Дуже часто в бухгалтерів виникає запитання:

А що таке знос?

Знос основних засобів (далі – ОЗ) – це сума амортизації об’єкта ОЗ із початку його використання (п. 4 розд. І НП(С)БОДС 121). Можна сформулювати й так: сума амортизації об’єкта ОЗ дорівнює сумі зносу об’єкта ОЗ із початку його використання.

Отже, знос та амортизація – пов’язані поняття. Амортизаційні відрахування, відображаючи поступово вартість об’єктів ОЗ, що беруть участь у діяльності бюджетної установи протягом їх CКВ, для визначення відшкодування в майбутньому витрат на їх відтворення, одночасно показують і ступінь їх зносу.

Порядок нарахування амортизації

За який період та в якому розмірі нараховується амортизація?

Нарахування амортизації починається з місяця, що настає за місяцем, у якому об’єкт ОЗ став придатним для корисного використання та введений в експлуатацію (абзац третій п. 5 розд. IV НП(С)БОДС 121).

Нагадаємо, вартість об’єкта ОЗ розподіляється на систематичній основі протягом його СКВ (експлуатації) шляхом нарахування амортизації на дату балансу. Також за рішенням керівника суб’єкта держсектору в розпорядчому документі про облікову політику може бути передбачено нарахування амортизації на річну дату балансу.

Місячна сума амортизації визначається діленням річної суми амортизації на 12.

На що звернути увагу, визначаючи СКВ?

Для визначення СКВ об’єкта ОЗ ураховуються (п. 4 розд. IV НП(С)БОДС 121):

  • очікуване використання об’єкта ОЗ суб’єктом держсектору. Використання оцінюють виходячи з очікуваної потужності або фізичної продуктивності об’єкта ОЗ;
  • очікуваний фізичний знос, який залежить від інтенсивності використання об’єкта ОЗ, якості сервісного обслуговування;
  • моральний знос, який виникає внаслідок змін та вдосконалення виробництва або через зміну ринкового попиту на продукт чи послуги, що надаються об’єктом ОЗ;
  • правові або подібні обмеження на використання об’єкта ОЗ.

Типові СКВ ОЗ та нематеріальних активів наведено в додатках 1 та 2 до Методичних рекомендацій щодо облікової політики суб’єкта державного сектору, затверджених наказом Мінфіну від 23.11.2015 № 11 (далі – Наказ № 11).

Важливо! Якщо суб’єкт держсектору установлює СКВ об’єкта ОЗ, які відрізняються від наведених у додатках 1 і 2, у розпорядчому документі про облікову політику треба надати відповідне обґрунтування.

Які є методи нарахування амортизації ОЗ?

Амортизацію ОЗ (крім інших необоротних матеріальних активів) нараховують із застосуванням прямолінійного методу (п. 6 розд. IV НП(С)БОДС 121).

Амортизація необоротних матеріальних активів, зазначених у пп. 3.2 (крім пп. 3.2.7) розд. II НП(С)БОДС 121, нараховується в першому місяці передання об’єкта у використання в розмірі 50 % його первісної вартості та решта 50 % – у місяці їх вилучення з активів (списання з балансу) (п. 7 розд. IV НП(С)БОДС 121).

Звертаємо увагу: амортизація інших необоротних матеріальних активів, створених унаслідок поліпшення об’єкта операційної оренди, нараховується із застосуванням прямолінійного методу, з урахуванням СКВ такого об’єкта відповідно до договору оренди (п. 6 розд. V Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку основних засобів суб’єктів державного сектору, затверджених Наказом № 11).

Увага! Переоцінка необоротних матеріальних активів, що перебувають у використанні (експлуатації), не проводиться.

Сума нарахованої амортизації відображається збільшенням суми зносу ОЗ та витрат.

Коли амортизація не нараховується?

Амортизація об’єкта ОЗ призупиняється на період його реконструкції, модернізації, добудови, дообладнання та консервації.

Також амортизація не нараховується на об’єкти ОЗ, доступ до яких обмежений через те, що вони перебувають на тимчасово окупованій території та/або на території проведення ООС (абзац перший п. 3 розд. IV НП(С)БОДС 121).

Отже, майно, що обліковується на балансі і підлягає амортизації, але зараз перебуває на тимчасово окупованих територіях, не амортизується до моменту, коли воно стане доступним і можна буде перевірити його наявність, але лише з місяця, що настає за місяцем звільнення території. Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджено наказом Мінреінтеграції від 22.12.2022 № 309 (далі – Наказ № 309).

З метою тимчасового призупинення нарахування амортизації на об’єкти ОЗ, які знаходяться на території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, керівник установи приймає відповідне рішення з посиланням на Наказ № 309.

Майте на увазі! Не підлягають амортизації (п. 2 розд. IV НП(С)БОДС 121):

  • земельні ділянки;
  • музейні фонди (пам’ятки культурної спадщини національного або місцевого значення, які внесені (підлягають внесенню) до Державного реєстру нерухомих пам’яток України;
  • унікальні документи Національного архівного фонду України, які внесені (підлягають внесенню) до Державного реєстру національного культурного надбання та зберігаються в бібліотеках згідно із Законом від 24.12.1993 № 3814-XII «Про Національний архівний фонд та архівні установи»;
  • рідкісні та особливо цінні документи та колекції, які є частиною бібліотечних фондів, що внесені (підлягають внесенню) до Держреєстру національного культурного надбання, тощо як об’єкти з невизначеним СКВ;
  • піддослідні тварини, багаторічні насадження, що не досягли експлуатаційного віку, природні ресурси, незавершені капітальні інвестиції.

У період дії воєнного стану призупинено діяльність установи. Чи нараховується амортизація на ОЗ?

У п. 3 розд. IV НП(С)БОДС 121 наведено вичерпний перелік випадків, коли нарахування амортизації призупиняється (див. вище), і такої підстави, як призупинення діяльності установи, там немає.

Отже, призупинення діяльності бюджетної установи у період воєнного стану не є підставою для призупинення нарахування амортизації, оскільки цей випадок наразі не передбачено законодавством.

Що робити, якщо ОЗ замортизовано на 100 %?

Якщо об’єкт ОЗ не втратив остаточно своїх первинних якостей та, як і раніше, відповідає критеріям активу (тобто використовується установою для отримання майбутніх економічних вигід або підтримки потенціалу корисності), то підстави для його списання відсутні (п. 10 розд. V Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку основних засобів суб’єктів державного сектору, затверджених Наказом № 11).

Зазвичай повністю замортизовані ОЗ виявляються під час проведення щорічної інвентаризації за даними, відображеними в інвентаризаційних описах, зокрема щодо:

  • установлення відповідності первісної (переоціненої) вартості зносу (накопиченій амортизації);
  • величини залишкової вартості, що дорівнює нулю.

У такому разі інвентаризаційна комісія, призначена наказом по установі, передає відповідні матеріали керівникові установи (пп. 1.4 розд. ІІІ Положення про інвентаризацію активів та зобов’язань, затвердженого наказом Мінфіну від 02.09.2014 № 879). А керівник на підставі отриманих матеріалів приймає рішення щодо продовження експлуатації та надання права інвентаризаційній комісії визначати ліквідаційну вартість таких ОЗ.

Уважаємо, що визначити справедливу вартість повністю замортизованих ОЗ може собі дозволити не кожен, бо це коштує дорого (зокрема, вартість послуг залученого експерта з оціночної діяльності), тож залишається лише одне – установити ліквідаційну вартість ОЗ.

Візьміть до уваги! Збільшення первісної вартості об’єктів ОЗ, залишкова вартість яких дорівнює нулю, шляхом установлення ліквідаційної вартості не є підставою для подальшого нарахування амортизації та визначення додаткового СКВ.

Бухоблік нарахованої амортизації

Покажемо, як відображаються в обліку операції з нарахування та списання амортизації ОЗ.


з/п

Зміст операції

Бухгалтерський облік

Дт

Кт

1

2

3

4

1

Відображено суму нарахованого зносу на ОЗ

8014, 8114

1411

2

Наприкінці звітного періоду списано суму нарахованої амортизації

5511

8014, 8114

Начебто все просто, але тут є свої нюанси. Наприклад, амортизація безплатно отриманих ОЗ (благодійна допомога, дарунки тощо) зменшує внесений капітал. Тож облік цих операцій ведеться так:


з/п

Зміст операції

Бухгалтерський облік

Дт

Кт

1

2

3

4

1

Нараховано амортизацію на безплатно отримані ОЗ (крім внутрішнього переміщення ОЗ у межах органу, уповноваженого управляти об'єктами державної (комунальної) власності, та ОЗ, безплатно отриманих від суб'єктів держсектору в межах відповідного бюджету)

8014, 8114

1411, 1412

2

Водночас здійснюється другий запис

5111

7511

Але проведення із п. 2 цієї таблиці ми можемо виконати лише в разі отримання необоротних матеріальних активів, зазначених у пп. 3.2 (крім пп. 3.2.7) розд. II НП(С)БОДС 121, для нарахування в першому місяці передання у використання об’єкта в розмірі 50 % його первісної вартості, а також у разі нарахування амортизації на дату складання балансу. Якщо в наказі про облікову політику визначено, що амортизація нараховується раз на рік, то це бухгалтерське проведення ми виконати не зможемо. Адже на дату закінчення кварталу сума нарахованого доходу буде віднесена на поточний фінансовий результат, і, щоб зменшити внесений капітал, нам доведеться здійснити запис Дт 5511 – Кт 5111. А в наступному бюджетному році нараховану амортизацію слід відображати проведенням Дт 5512 – Кт 5111.

ОЗ, отримані за внутрівідомчим переданням, в обліку відображають залежно від акта приймання-передачі (відповідно до бухгалтерських проведень, що там наведені), або ставлять на облік разом із сумою зносу, нарахованою попереднім балансоутримувачем, або продовжують нараховувати амортизацію на залишкову вартість ОЗ відповідно до СКВ, який залишився.

В обліку це відображається так:


з/п

Зміст операції

Бухгалтерський облік

Дт

Кт

1

2

3

4

1

Відображено вартість безплатно отриманих ОЗ за операціями з внутрішнього переміщення в межах компетенції органу, уповноваженого управляти об’єктами державної (комунальної) власності

10, 11

5111

2

Відображено нараховану суму зносу на ОЗ, отримані безплатно за операціями з внутрішнього переміщення в межах компетенції органу, уповноваженого управляти об’єктами державної (комунальної) власності

8014, 8114

1411, 1412,

1414

3

Наприкінці звітного періоду списано суму амортизації

5511

8014, 8114

Бухоблік нарахованої амортизації.doc
Завантажити

Коментарі до матеріалу