Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Надання відпустки працівникові, відстороненому від роботи через його відмову від вакцинації

29.09.2022 126 0 0


Практична ситуація

Учительці-дефектологу закладу загальної середньої освіти відмовили в наданні щорічної основної відпустки перед відпусткою у зв’язку з вагітністю та пологами та виплаті допомоги на оздоровлення, мотивуючи це тим, що вона відсторонена від роботи через відмову від вакцинації. Чи правомірні такі дії керівника закладу?

Постановою КМУ від 20.10.2021 № 1096 унесено зміни до постанови від 09.12.2020 № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2». Зокрема, зобов’язано керівників установ забезпечити відсторонення від роботи працівників, обов’язковість профілактичних щеплень проти COVID-19 яких визначено переліком та які відмовляються або ухиляються від проведення таких обов’язкових профілактичних щеплень, з 8 листопада 2021 року.

Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням, затверджено наказом МОЗ від 04.10.2021 № 2153. До цього Переліку включено працівників закладів освіти. ЦК Профспілки не підтримав проєкт цього наказу.

Згідно зі ст. 21 КЗпП трудовим договором є угода між працівником установи або уповноваженим ним органом, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а власник (керівник) – виплачувати працівникові заробітну плату й забезпечувати умови праці, належні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором.

Відсторонення працівника від роботи – це тимчасове увільнення його від виконання трудових обов’язків, передбачених умовами трудового договору.

Згідно зі ст. 2 Закону від 15.11.1996 № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі – Закон № 504) право на відпустки мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах із підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності.

Педагогічним працівникам навчальних закладів щорічні відпустки повної тривалості в перший та наступні робочі роки надаються в період літніх канікул незалежно від часу прийняття їх на роботу, Водночас такі відпустки за бажанням надаються жінкам перед відпусткою у зв’язку з вагітністю та пологами або після неї (пп. 3 ч. 12, ч. 13 ст. 10 Закону № 504).

Виплату педагогічним працівникам допомоги на оздоровлення в розмірі місячного посадового окладу (ставки заробітної плати) у разі надання щорічної відпустки гарантовано ч. 1 ст. 57 Закону від 05.09.2017 № 2145-VIII «Про освіту».

Отже, учителю-дефектологу закладу загальної середньої освіти, попри його відсторонення від роботи, перед відпусткою у зв’язку з вагітністю та пологами має бути надана за його заявою щорічна основна відпустка повної тривалості (за його посадою – 56 календарних днів) з виплатою допомоги на оздоровлення в розмірі ставки заробітної плати.

Коментарі до матеріалу