Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Атестація педпрацівників: види та вимоги щодо присвоєння кваліфікації

29.09.2022 443 0 0


Оплата праці педпрацівників залежить не лише від займаної посади, а й від рівня кваліфікації та педагогічного звання, які визначаються за результатами атестації. Перелік кваліфікаційних категорій і педагогічних звань педагогічних працівників затверджено постановою КМУ від 23.12.2015 № 1109 (далі – Перелік № 1109). Розглянемо види, етапи проведення атестації та вимоги щодо присвоєння кваліфікаційних категорій. 


Види атестації та кваліфікаційні категорії

Атестація педагогічних працівників – це система заходів, спрямованих на всебічне та комплексне оцінювання педагогічної діяльності педагогічних працівників (ст. 50 Закону від 05.09.2017 № 2145-VIII «Про освіту»).

Існує два види атестації педпрацівників – чергова та позачергова. 

Чергову атестацію педпрацівник проходить не менше одного разу на 5 років, крім випадків, передбачених законодавством.

За результатами атестації визначається відповідність педпрацівника займаній посаді, присвоюються або підтверджуються кваліфікаційні категорії, присвоюються педагогічні звання. 

Рішення атестаційної комісії може бути підставою для звільнення педпрацівника з роботи у порядку, установленому законодавством.

Типове положення про атестацію педагогічних працівників затверджено наказом МОН від 06.10.2010 № 930 (далі – Типове положення № 930).

Присвоєння кваліфікаційних категорій за результатами атестації здійснюється послідовно (п. 4.7 Типового положення № 930). Переліком № 1109 передбачено такі кваліфікаційні категорії і педагогічні звання педпрацівників:

  • спеціаліст – присвоюється педагогічним працівникам з повною вищою освітою, діяльність яких характеризується: здатністю забезпечувати засвоєння учнями навчальних програм; знанням основ педагогіки, психології, дитячої та вікової фізіології; знанням теоретичних основ та сучасних досягнень науки з предмета, який вони викладають; використанням інформаційно-комунікаційних технологій, цифрових освітніх ресурсів у навчально-виховному процесі; вмінням вирішувати педагогічні проблеми; вмінням установлювати контакт з учнями (вихованцями), батьками, колегами по роботі; додержанням педагогічної етики, моралі. Випускникам вищих навчальних закладів, які отримали повну вищу освіту, при прийомі на роботу встановлюється кваліфікаційна категорія «спеціаліст»;
  • спеціаліст другої категорії – присвоюється педагогічним працівникам, які відповідають вимогам, установленим до працівників із кваліфікаційною категорією «спеціаліст» та які постійно вдосконалюють свій професійний рівень; використовують диференційований та індивідуальний підхід до учнів; володіють сучасними освітніми технологіями, методичними прийомами, педагогічними засобами, різними формами позаурочної (позанавчальної) роботи та їх якісним застосуванням; застосовують інноваційні технології у навчально-виховному процесі; знають основні нормативно-правові акти у галузі освіти; користуються авторитетом серед колег, учнів та їх батьків. Стаж роботи на педагогічній посаді не менше 2 років;
  • спеціаліст першої категорії – присвоюється педагогічним працівникам, які відповідають вимогам, установленим до працівників з кваліфікаційною категорією «спеціаліст другої категорії», та які використовують методи компетентнісно-орієнтованого підходу до організації навчального процесу; володіють технологіями творчої педагогічної діяльності з урахуванням особливостей навчального матеріалу і здібностей учнів; впроваджують передовий педагогічний досвід; формують навички самостійно здобувати знання й застосовувати їх на практиці; уміють лаконічно, образно і виразно подати матеріал; вміють аргументувати свою позицію та володіють ораторським мистецтвом. Стаж роботи на педагогічній посаді не менше 5 років;
  • спеціаліст вищої категорії – присвоюється працівникам, які відповідають вимогам, встановленим до працівників з кваліфікаційною категорією «спеціаліст першої категорії», та які володіють інноваційними освітніми методиками й технологіями, активно їх використовують та поширюють у професійному середовищі; володіють широким спектром стратегій навчання; вміють продукувати оригінальні, інноваційні ідеї; застосовують нестандартні форми проведення уроку (навчальних занять); активно впроваджують форми та методи організації навчально-виховного процесу, що забезпечують максимальну самостійність навчання учнів; вносять пропозиції щодо вдосконалення навчально-виховного процесу в навчальному закладі. Стаж роботи на педагогічній посаді – не менше 8 років.

Чергова атестація педагогічних працівників, які поєднують роботу з навчанням у закладах вищої освіти (далі – ЗВО) за напрямами (спеціальностями) педагогічного профілю, за їх згодою може бути відстрочена до закінчення навчання. Присвоєні їм попередньою атестацією кваліфікаційні категорії (тарифні розряди) та педагогічні звання зберігаються до чергової атестації (п. 3.21 Типового положення № 930). 

Позачергова атестація здійснюється не раніш як через два роки після присвоєння попередньої кваліфікаційної категорії (п. 1.9 Типового положення № 930).

Без дотримання послідовності в присвоєнні кваліфікаційних категорій та строку проведення позачергової атестації (п. 4.7 Типового положення № 930) атестуються педпрацівники, які в міжатестаційний період:

  • підготували переможців III етапу всеукраїнських або міжнародних учнівських та студентських олімпіад з базових навчальних предметів;
  • підготували переможців III етапу всеукраїнських або міжнародних спортивних змагань; переможців всеукраїнських конкурсів фахової майстерності серед учнів професійно-технічних навчальних закладів,переможців всеукраїнського конкурсу – захисту науково-дослідницьких робіт учнів – членів Малої академії наук,
  • педагогічні працівники, які стали переможцями чи лауреатами конкурсів фахової майстерності, що проводяться центральними органами виконавчої влади, мають наукові ступені, вчені або почесні звання, якщо їх діяльність за профілем збігається з наявним науковим ступенем, ученим (почесним) званням.

Випускникам ЗВО, які отримали повну вищу освіту, при прийнятті на роботу встановлюється кваліфікаційна категорія «спеціаліст» (п. 4.3 Типового положення № 930).

Увага! Присвоєння кваліфікаційної категорії «спеціаліст» можливе лише тоді, якщо особа призначається на посаду, на якій передбачено присвоєння кваліфікаційних категорій.

Без проходження атестації відбувається присвоєння кваліфікаційної категорії «спеціаліст» випускнику ЗВО. Для цього необхідно видати наказ місцевого органу управління освітою про призначення його на посаду.

За результатами першої атестації такого молодого спеціаліста, яка проводиться зазвичай через 2–3 роки після початку педагогічної діяльності, атестаційна комісія може присвоїти йому кваліфікаційну категорію «спеціаліст другої категорії».

Особи, прийняті на посади педагогічних працівників після закінчення ЗВО, атестуються не раніш як після двох років роботи на займаній посаді (п. 3.18 Типового положення № 930).

Педагогічні працівники, які не мають повної вищої освіти й працюють на посадах педагогічних працівників, після отримання відповідної повної вищої освіти атестуються на присвоєння кваліфікаційної категорії:

  • спеціаліст другої категорії – за наявності стажу роботи на педагогічній посаді не менше 2 років; 
  • спеціаліст першої категорії – не менше 5 років; 
  • спеціаліст вищої категорії – не менше 8 років (абзац перший п. 4.8 Типового положення № 930).

За педпрацівниками, які отримали другу повну вищу педагогічну освіту й перейшли на посаду за отриманою спеціальністю, зберігаються присвоєні попередньою атестацією кваліфікаційні категорії. Атестація таких працівників здійснюється не пізніше ніж через два роки після переходу на іншу посаду (абзац другий п. 4.8 Типового положення № 930).

Вимоги до присвоєння кваліфікаційної категорії 

Згідно з п. 4.1 Типового положення № 930 для присвоєння педагогічному працівникові кваліфікаційної категорії за відповідною педагогічною посадою передбачено певні вимоги щодо рівня здобутої ним освіти. Обов’язковою умовою є наявнiсть у них повної педагогічної або іншої вищої освiти за освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста або магістра. 

Вимога щодо присвоєння кваліфікаційних категорій лише педпрацівникам із повною вищою освітою обумовлена необхідністю стимулювання працівників, які мають освітньо-кваліфікаційні рівні молодшого спеціаліста та бакалавра, до отримання ними повної вищої освіти та набуття спеціальних умінь і знань, необхідних для ефективного виконання професійних обов’язків.

Атестуються на відповідність займаній посаді із присвоєнням кваліфікаційних категорій та педагогічних звань: 

  • особи, які не мають відповідної педагогічної освіти, але мають іншу повну вищу освіту та проходження курсів підвищення кваліфікації на посаді, яку обіймають;
  • особи з повною вищою педагогічною освітою або іншою повною вищою освітою, які прийняті на посади педагогічних працівників за спеціальностями, фахівці з яких не готувалися ЗВО або підготовлені в недостатній кількості, за умови проходження ними підвищення кваліфікації, атестуються як такі, що мають відповідну освіту (п. 3.26 Типового положення № 930).

Особи з повною вищою педагогічною або іншою повною вищою освітою, які до набрання чинності Законами від 10.02.1998 № 103/98-ВР «Про професійно-технічну освіту», від 16.01.2020 № 463-IX «Про загальну середню освіту», від 01.07.2014 № 1556-VII «Про вищу освіту», від 11.07.2001 № 2628-III «Про дошкільну освіту» працювали й продовжують працювати у навчальних та інших закладах не за фахом,атестуються на відповідність займаній посаді з присвоєнням кваліфікаційних категорій та педагогічних звань як такі, що мають відповідну освіту (п. 4.10 Типового положення № 930).

Педагогічним працівникам, які мають неповну вищу освіту, установлюється 8-й тарифний розряд за ЄТС. Рівень освіти працівника, який поєднує роботу з навчанням, визначається відповідно до вже здобутої освіти, незалежно від профілю закладу освіти. 

Згідно з п. 4.8 Типового положення № 930, особи, які не мають повної вищої освіти і працюють на посадах педпрацівників, після отримання відповідної вищої освіти атестуються на присвоєння кваліфікаційної категорії: 

  • спеціаліста ІІ категорії – за наявності стажу роботи на педагогічній посаді не менше 2 років; 
  • спеціаліста І категорії – за наявності стажу роботи на педагогічній посаді не менше 5 років; 
  • спеціаліста вищої категорії – за наявності стажу роботи на педагогічній посаді не менше 8 років. 

Отже, лише після отримання відповідної повної вищої освіти та за наявності стажу роботи на педагогічній посаді не менше двох років педпрацівник може атестуватися на присвоєння кваліфікаційної категорії.

Не мають права на присвоєння кваліфікаційної категорії особи, які не мають повної педагогічної або іншої вищої освiти за освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста або магістра, тобто які не мають освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста, особи з освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавра. 

Також не мають права на присвоєння кваліфікаційної категорії керівники гуртків, секцій, студій, інших форм гурткової роботи, працівники, які працюють на посадах майстра виробничого навчання; культорганізатори; акомпаніатори; екскурсоводи; інструктори з туризму; помічники директора з режиму, старшого чергового з режиму, чергового з режиму у загальноосвітніх школах та професійних училищах соціальної реабілітації; асистенти вчителя – реабілітолога; консультанти психолого-медико-педагогічної консультації, незалежно від рівня здобутої ними освіти. За результатами атестації їм присвоюються тільки тарифні розряди (п. 4.11 Типового положення № 930).

Відповідно до п. 3.30 Типового положення № 930 кваліфікаційна категорія, присвоєна педпрацівнику за результатами атестації, може змінюватися лише за рішенням атестаційної комісії. Якщо рішення атестаційної комісії прийняте, керівник закладу або органу управління освітою протягом п’яти днів після засідання атестаційної комісії видає відповідний наказ про присвоєння кваліфікаційних категорій (установлення тарифних розрядів), педагогічних звань.

Наказ видається у триденний строк і доводиться до відома педагогічного працівника під підпис та подається в бухгалтерію для нарахування заробітної плати.

Де проходити підвищення кваліфікації?

Педпрацівник може самостійно обирати форми навчання, програми і навчальні заклади. Закон № 2145 говорить нам, що педагогам гарантується вільний вибір освітніх програм, форм навчання, закладів освіти, установ і організацій, інших суб’єктів освітньої діяльності, що здійснюють підвищення кваліфікації та перепідготовку педагогічних працівників.

До того ж є можливість вільно обирати види (навчання за освітньою програмою, стажування, участь у сертифікаційних програмах, тренінгах, семінарах, семінарах-практикумах, семінарах-нарадах, семінарах-тренінгах, вебінарах, майстер-класах тощо) та форми (інституційна, дуальна, на робочому місці (на виробництві) підвищення кваліфікації. 

Підвищувати кваліфікацію можна в:

  • закладах освіти, що мають ліцензію на підвищення кваліфікації або провадять освітню діяльність за акредитованою освітньою програмою;
  • в інших суб’єктів освітньої діяльності;
  • фізичних та юридичних осіб. 

Загальна кількість годин підвищення кваліфікації впродовж 5 років не може бути меншою за 150 годин. 

Зверніть увагу! У листі МОН від 04.03.2020 № 1/9-14 щодо підвищення кваліфікації та атестації педагогічних працівників рекомендується атестаційним комісіям, починаючи з 2020 року:

1) установлювати мінімальні вимоги щодо обсягу (кількості годин) підвищення кваліфікації педагогічних працівників закладів загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої освіти, а саме:

  • 30 годин, якщо завершення атестації припадає на 2020 рік;
  • 60 годин, якщо завершення атестації припадає на 2021 рік;
  • 90 годин, якщо завершення атестації припадає на 2022 рік;
  • 150 годин, якщо завершення атестації припадає на 2023 рік та наступні роки.

2) установлювати мінімальні вимоги щодо обсягу (кількості годин) підвищення кваліфікації педагогічних працівників закладів дошкільної, позашкільної освіти та не менше ніж:

  • 24 години, якщо завершення атестації припадає на 2020 рік;
  • 48 годин, якщо завершення атестації припадає на 2021 рік;
  • 72 годин, якщо завершення атестації припадає на 2022 рік;
  • 120 годин, якщо завершення атестації припадає на 2023 рік та наступні роки.

Порядок проведення атестації та створення атестаційних комісій

Для організації та проведення атестації педагогічних працівників у навчальних та інших закладах, органах управління освітою до 20 вересня щороку створюються атестаційні комісії I, II і III рівнів. 

Таблиця 1. Види атестаційних комісій педагогічних працівників

Рівень атестаційної комісії

Де створюється

Оскарження прийнятого рішення

1

2

3

До 1 квітня

Атестаційна комісія I рівня

У дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I–II рівнів акредитації незалежно від підпорядкування, типів і форм власності, навчально-методичних (науково-методичних) установах, закладах післядипломної педагогічної освіти, спеціальних установах для дітей, а також закладах охорони здоров’я, культури, соціального захисту та інших закладах і установах, у штаті яких є педпрацівники

До атестаційних комісій ІІ та ІІІ рівнів, або до суду

До 10 квітня

Атестаційна комісія II рівня

У відділах освіти районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, інших підрозділах місцевих органів виконавчої влади та виконавчих органів рад, у підпорядкуванні яких перебувають навчальні та інші заклади

До атестаційної комісії ІІІ рівня або до суду

До 25 квітня

Атестаційна комісія III рівня

У Міністерстві освіти і науки, молоді та спорту АР Крим, органах управління освітою обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, інших відповідних структурних підрозділах місцевих органів виконавчої влади

До суду

Повноваження атестаційної комісії:

  • атестувати педпрацівників на відповідність займаній посаді;
  • присвоювати кваліфікаційні категорії та атестувати на відповідність раніше присвоєним кваліфікаційним категоріям;
  • розглядати апеляції на рішення атестаційних комісій нижчих рівнів (п. 2.12–2.14 розд. II Типового положення № 930).

До 10 жовтня подають до відповідних атестаційних комісій:

1) керівники навчальних та інших закладів, працівники яких атестуються – списки педагогічних працівників, які підлягають черговій атестації, із зазначенням строків проходження підвищення кваліфікації;

2) заяви педпрацівників про позачергову атестацію, про перенесення строку атестації, подання керівника або педагогічної ради закладу про присвоєння працівнику кваліфікаційної категорії, педагогічного звання та у разі зниження ним рівня професійної діяльності.

До 20 жовтня атестаційна комісія затверджує списки педагогічних працівників, які атестуються, графік роботи атестаційної комісії, приймає рішення щодо перенесення строку чергової атестації. Працівники, що атестуються, ознайомлюються з графіком проведення атестації під підпис.

До 15 березня атестаційна комісія відповідно до затвердженого графіка роботи вивчає педагогічну діяльність осіб, які атестуються, шляхом відвідування уроків (навчальних занять), позаурочних (позанавчальних) заходів, вивчення рівня навчальних досягнень учнів, студентів, курсантів, слухачів, вихованців (далі – учні) з предмета (дисципліни), що викладає педпрацівник, знайомлення з навчальною документацією щодо виконання педпрацівником своїх посадових обов’язків, його участі у роботі методичних об’єднань, фахових конкурсах та інших заходах, пов’язаних з організацією навчально-виховної роботи, тощо.

До 1 березня керівник навчального та іншого закладу подає до атестаційної комісії характеристику діяльності педпрацівника у міжатестаційний період. Характеристику на керівника навчального та іншого закладу подає до атестаційної комісії керівник відповідного органу управління освітою. Педпрацівник не пізніш як за 10 днів до проведення атестації ознайомлюється з характеристикою під підпис.

Характеристика має містити оцінку виконання педпрацівником посадових обов’язків, відомості про його професійну підготовку, творчі та організаторські здібності, ініціативність, компетентність, організованість, морально-психологічні якості, дані про участь у роботі методичних об’єднань, інформацію про виконання рекомендацій, наданих попередньою атестаційною комісією, тощо.

Засідання атестаційної комісії проводиться у присутності працівника, який атестується (якщо він не з’явився на засідання атестаційної комісії з об’єктивних причин (службове відрядження, територіальна віддаленість, тривала хвороба та інші причини, що перешкоджають присутності на засіданні) і дав на це письмову згоду, за винятком випадків атестації працівників, стосовно яких порушено питання про невідповідність займаній посаді).

Під час засідання атестаційної комісії педпрацівник має право давати усні та письмові пояснення, подавати додаткові матеріали щодо своєї професійної діяльності.

Засідання атестаційної комісії оформлюється протоколом, який підписується всіма присутніми на засіданні членами атестаційної комісії.

Рішення атестаційної комісії повідомляється педпрацівнику одразу після її засідання під підпис. На кожного педагогічного працівника, який атестується, оформлюється атестаційний лист у двох примірниках за формою згідно з додатком, один з яких зберігається в особовій справі педагогічного працівника, а другий не пізніше трьох днів після атестації видається йому під підпис (п. 3.15 розд. IIІ Типового положення № 930).

Чи можна відмовитися від проходження атестації?

Є причини, з яких атестацію можуть перенести на один рік. Це може статися у разі тривалої тимчасової непрацездатності, якщо саме в рік проведення чергової атестації вчитель перейшов на роботу до іншого навчального закладу. Або ж із інших поважних причин. У такому разі до наступної чергової атестації за педагогами зберігаються встановлені за попередньою атестацією кваліфікаційні категорії (тарифні розряди), педагогічні звання. 

Увага! Процедура атестації є обов’язковою!

Чи можна пройти сертифікацію замість атестації?

Відповідно до ст. 51 Закону № 2145 та Типового положення № 930 атестацію у школі можна замінити незалежним оцінюванням професійної компетентності вчителя, яким є сертифікація. Учитель за власною ініціативою проходить цю процедуру, яка складається з трьох етапів: 

  • незалежне тестування;
  • самооцінювання;
  • презентація практичного досвіду. 

Якщо учасник не набирає достатньо балів, то не переходить до наступного етапу. 

Успішне проходження сертифікації зараховується як проходження чергової (позачергової) атестації педагогічним працівником із присвоєнням йому наступної категорії педпрацівника або підтвердженням наявної вищої категорії. У результаті успішної сертифікації працівник отримує сертифікат, який є чинним три роки. А головне – надбавку до зарплати в розмірі 20 % на цей період.

Якщо з яких причин сертифікація не була успішною, її результати не впливають на атестацію, а також на підтвердження наявної чи присвоєння наступної педагогічної категорії, продовження роботи на відповідній посаді. 

Заяву про бажання пройти сертифікацію та пакет документів подають до регіональних центрів оцінювання якості освіти. Достатньо мати не менш як два роки стажу. 

Планується, що сертифікація повністю замінить атестацію. Але поки що це пілотний проєкт. 

Увага! Сертифікацію проводять лише для вчителів початкової школи й лише в межах 2 000 учасників (згідно з наказом МОН від 04.12.2020 № 1522 «Про деякі питання проведення сертифікації педпрацівників у 2021 році»). А наказом Держслужби якості освіти від 18.08.2021 чітко прописано критерії та методику оцінювання професійних компетентностей. 

Порядок атестації педпрацівників сфери культури

Наказом Мінкультури від 12.07.2018 № 628 затверджено Положення про атестацію педагогічних працівників закладів (установ) освіти сфери культури (далі – Положення № 628). Це Положення поширюється на викладачів, концертмейстерів, майстрів виробничого навчання мистецьких шкіл, студій з підготовки акторських кадрів при національних творчих колективах, мистецьких ліцеїв, фахових мистецьких коледжів та прирівняних до них закладів освіти сфери культури, а також на керівників та заступників керівників таких закладів (установ) у частині виконання ними педагогічної, викладацької та/або концертмейстерської роботи у передбаченому законодавством обсязі, методистів закладів, методичних, навчально-методичних та науково-методичних підрозділів, установ, на яких поширюються умови оплати праці педагогічних працівників.

Не пізніше 10 червня керівник закладу (установи) своїм наказом затверджує список педпрацівників, які підлягають атестації в поточному календарному році. Педагогічні працівники, які підлягають атестації, мають бути ознайомлені з цим наказом під підпис не пізніше останнього робочого дня перед виходом у щорічну відпустку.

До 20 вересня щороку для організації та проведення атестації педпрацівників створюються атестаційні комісії:

  • у закладах (установах), у штаті яких працює 10 і більше педпрацівників; 
  • в органах управління: Міністерстві культури АР Крим, структурних підрозділах з питань культури обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій) (далі – органи управління), яким підпорядковані заклади (установи); 
  • у структурних підрозділах з питань культури міських рад у містах, яким підпорядковані 20 і більше мистецьких шкіл; в Держмистецтв.

Таблиця 2. Види атестаційних комісій педпрацівників у сфері культури

Види атестаційних комісій

Алгоритм дій

1

2

Атестаційна комісія

На першому засіданні обирає заступника голови і секретаря атестаційної комісії та схвалює графік проведення засідань.

Визначає адресу електронної пошти для подання атестаційних документів у електронному вигляді (за необхідності).

Оприлюднює інформацію, визначену в абзацах другому – третьому цього пункту, шляхом розміщення її на офіційному вебсайті суб’єкта утворення атестаційної комісії, а також у закладах (установах).

Ухвалює рішення про перенесення строку атестації педагогічного працівника на 1 рік у випадках, передбачених п. 7 розд. І Положення № 628. 

Рішення, прийняті на першому засіданні атестаційної комісії, оформлюються протоколом за формою згідно з додатком 1 до Положення № 628

Атестаційна комісія закладу (установи)

 

Вивчає на підставі поданих педпрацівниками атестаційних документів їх педагогічні досягнення, встановлює їх відповідність вимогам, установленим законодавством та цим Положенням, за необхідності перевіряє їх достовірність.

Приймає вмотивовані рішення про відповідність (невідповідність) педагогічних працівників займаним посадам, присвоєння (підтвердження) їм тарифних розрядів, кваліфікаційних категорій «спеціаліст», «спеціаліст другої категорії», «спеціаліст першої категорії» або про відмову в такому присвоєнні (підтвердженні).

Порушує клопотання перед атестаційною комісією органу управління, Держмистецтв про позбавлення звання «Старший викладач» у разі встановлення кваліфікаційної категорії (тарифного розряду) нижчої (нижчого), ніж необхідна (необхідний) для присвоєння (підтвердження) педагогічного звання.

Надає за необхідності рекомендації щодо підвищення якості роботи педагогічним працівникам, які атестуються

Атестаційна комісія органу управління

 

Вивчає на підставі поданих педпрацівниками атестаційних документів їх педагогічні та/або методичні досягнення, встановлює їх відповідність вимогам, установленим законодавством та цим Положенням, за необхідності перевіряє їх достовірність.

Ухвалює вмотивовані рішення про відповідність (невідповідність) педагогічних працівників займаним посадам, присвоєння (підтвердження) їм кваліфікаційних категорій «спеціаліст вищої категорії», педагогічних звань «Старший викладач», «Викладач-методист», тарифних розрядів та кваліфікаційних категорій педпрацівникам, зазначеним у п. 2 цього розділу, або про відмову в такому присвоєнні (підтвердженні).

Розглядає апеляції на рішення атестаційних комісій підпорядкованих закладів (установ). Атестаційні комісії, зазначені в абзаці четвертому п. 1 цього розділу, розглядають апеляції на рішення атестаційних комісій, зазначених у абзаці п’ятому п. 1 цього розділу. За результатами розгляду атестаційні комісії приймають вмотивовані рішення щодо задоволення чи відмови у задоволенні апеляцій, у тритижневий строк від дати їх надходження.

Розглядає клопотання атестаційної комісії закладу (установи) та приймає відповідне вмотивоване рішення щодо позбавлення звання «Старший викладач» у разі присвоєння кваліфікаційної категорії (тарифного розряду) нижчої (нижчого), ніж необхідна (необхідний) для присвоєння (підтвердження) педагогічного звання.

Здійснює контроль за обґрунтованістю та вмотивованістю рішень відповідних атестаційних комісій закладів (установ), надає рекомендації щодо поліпшення їхньої роботи

Атестаційна комісія Держмистецтв

 

Вивчає на підставі поданих педпрацівниками атестаційних документів їх педагогічні та/або методичні досягнення, встановлює їх відповідність вимогам, установленим законодавством та цим Положенням, за необхідності перевіряє їх достовірність.

Ухвалює вмотивовані рішення про відповідність педпрацівників займаним посадам, присвоєння (підтвердження) їм тарифних розрядів, кваліфікаційних категорій «спеціаліст вищої категорії», педагогічних звань «Старший викладач», «Викладач-методист» або про відмову у такому присвоєнні (підтвердженні).

Розглядає апеляції на рішення атестаційних комісій нижчого рівня та приймає вмотивовані рішення щодо задоволення чи відмови у задоволенні апеляцій у двотижневий строк від дати їх надходження.

Розглядає клопотання атестаційної комісії закладу (установи) та приймає відповідне вмотивоване рішення щодо позбавлення звання «Старший викладач» у разі присвоєння кваліфікаційної категорії (тарифного розряду) нижчої (нижчого), ніж необхідна (необхідний) для присвоєння (підтвердження) педагогічного звання.

Здійснює контроль за обґрунтованістю та вмотивованістю рішень відповідних атестаційних комісій нижчого рівня та надає рекомендації щодо поліпшення їхньої роботи

Атестація педпрацівників закладів (установ) зі статусом юридичної особи, у штаті яких працює менше 10 педпрацівників, може проводитися безпосередньо атестаційною комісією органу управління або у визначеному нею іншому закладі відповідного рівня.

Атестація педпрацівників методичних (науково-методичних) установ проводиться атестаційними комісіями органів управління.

Атестація педпрацівників Державного науково-методичного центру змісту культурно-мистецької освіти здійснюється атестаційною комісією Держмистецтв.

Не пізніше 10 жовтня педагогічні працівники, які підлягають атестації відповідно до Положення № 628 або які виявили бажання пройти позачергову атестацію на відповідність займаній посаді та для присвоєння (підтвердження) вищого тарифного розряду, кваліфікаційної категорії «спеціаліст», «спеціаліст другої категорії», «спеціаліст першої категорії», подають заяву про проходження атестації за формою згідно з додатком 2 до Положення № 628.

Відповідно до розд. V Положення № 628 додаються атестаційні документи:

  • лист самоаналізу педагогічного працівника з показниками професійної діяльності, педагогічних та/або методичних досягнень, отриманих педпрацівником у результаті педагогічної або методичної діяльності в мiжатестацiйний період, за формою згідно з додатком 3 до Положення № 628;
  • документи, що підтверджують зазначені в листі самоаналізу результати роботи на посаді, педагогічні та/або методичні досягнення, у тому числі для атестації педпрацівника на відповідність посаді та присвоєння кваліфікаційної категорії (тарифного розряду) – характеристика за підписом керівника, яка має обов’язково містити інформацію щодо досягнення педпрацівником результативних показників;
  • документи, що підтверджують проходження педпрацівником підвищення кваліфікації включно з витягами з протоколів про визнання результатів підвищення кваліфікації у випадках та порядку, визначеному п. 24–30 Порядку підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників, затвердженого постановою КМУ від 21.08.2019 № 800;
  • письмова згода на обробку персональних даних;
  • інші документи, визначені законодавством, та/або документи, які педагогічний працівник вважає необхідним надати, зокрема для підтвердження його педагогічних та/або методичних досягнень.

Не пізніше 15 жовтня для присвоєння (підтвердження) кваліфікаційної категорії «спеціаліст вищої категорії», педагогічних звань «старший викладач», «викладач-методист» заяви про проходження атестації та атестаційні документи подаються педагогічними працівниками до атестаційної комісії органу управління, Держмистецтв.

Увага! Якщо кінцевий строк розгляду атестаційних документів та прийняття рішення атестаційними комісіями припадає на вихідний або святковий день, він продовжується до наступного робочого дня.

Педпрацівник, який підлягає атестації, але не подав атестаційні документи у визначений Положенням № 628 строк (крім випадків, передбачених п. 7 розд. І цього Положення), вважається таким, що не пройшов атестацію на відповідність займаній посаді.

Заяви педпрацівників про проходження атестації з доданими до них атестаційними документами реєструються секретарем атестаційної комісії та зберігаються в нього до розгляду на засіданнях атестаційної комісії.

Атестаційна комісія вивчає подані документи на предмет повноти пакета документів і відповідності вимогам законодавства та Положення № 628, та їх достовірність. Рішення про результати атестації педагогічних працівників ухвалюються:

  • не пізніше 5 листопада – атестаційною комісією закладу (установи);
  • не пізніше 20 листопада – атестаційною комісією органу управління, Держмистецтв.

У разі виникнення в атестаційної комісії сумнівів щодо достовірності атестаційних документів або інших питань до педпрацівника, пов’язаних з його атестаційними документами, атестаційна комісія письмово запрошує такого педпрацівника на засідання для надання пояснень.

Письмове запрошення на засідання атестаційної комісії підписується її головою та не пізніше ніж за три робочі дні до проведення засідання вручається секретарем атестаційної комісії педпрацівнику під підпис.

Крім того, письмове запрошення надсилається на електронну адресу відповідного закладу (установи) у сканованому вигляді та поштовим відправленням з повідомленням про вручення не пізніше ніж за 5 робочих днів до проведення засідання відповідної атестаційної комісії.

Педагогічний працівник за бажанням може бути присутнім на засіданні атестаційної комісії під час розгляду його атестаційних документів. Атестаційна комісія не має права відмовити педпрацівнику у задоволенні його бажання бути присутнім на засіданні атестаційної комісії під час його атестації.

Керівник або інший представник закладу, педпрацівники якого атестуються атестаційною комісією іншого закладу, атестаційною комісією органу управління або атестаційною комісією Держмистецтв, може представляти у зазначених комісіях інтереси педагогічних працівників, які атестуються.

Проведення чергової атестації педпрацівників, проходження якої відповідно до строків, встановлених Положенням № 628, припадає на період дії воєнного стану та наступні три місяці після його припинення або скасування, переноситься на наступний рік після завершення зазначеного періоду. 

Період дії воєнного стану, а також наступні три місяці після його припинення або скасування не входить до міжатестаційного періоду. За педпрацівниками зберігаються раніше присвоєні (підтверджені) кваліфікаційна категорія (тарифний розряд), педагогічне звання до проходження чергової або позачергової атестації.

Види рішень атестаційної комісії

Таблиця 3. Рішення атестаційної комісії

Номер

Вид 

Суть (хто, коли, навіщо)

1

2

3

1

Про присвоєння кваліфікаційних категорій (встановлення тарифних розрядів), педагогічних звань

Керівник закладу або органу управління освітою протягом 5 днів після засідання атестаційної комісії видає відповідний наказ, який у 3-денний строк доводиться до відома педпрацівника під підпис та подається в бухгалтерію для нарахування зарплати (перерахунок зарплати здійснюється з дня прийняття відповідного рішення)

2

Про відповідність працівника займаній посаді за умови виконання певних заходів, спрямованих на усунення виявлених недоліків

Атестаційна комісія у встановлений нею строк, але не більше одного року, проводить повторну атестацію з метою перевірки їх виконання та приймає рішення про відповідність або невідповідність працівника займаній посаді

3

Про невідповідність педагогічного працівника займаній посаді

Керівником навчального чи іншого закладу або органу управління освітою може бути прийнято рішення про розірвання трудового договору з додержанням вимог законодавства про працю (п. 6.1–6.2 розд. vi Типового положення № 930)

Як оскаржити рішення атестаційної комісії?

Педагогічні працівники у десятиденний строк з дня вручення атестаційного листа мають право подати апеляцію на рішення атестаційної комісії до атестаційної комісії вищого рівня.

Апеляція подається у письмовій формі або направляється рекомендованим листом, в якій має бути зазначено: 

  • найменування атестаційної комісії, до якої подається апеляція; 
  • прізвище, ім’я, по батькові та посада (місце роботи) особи, яка подає апеляцію, її місце проживання; 
  • у чому полягає необґрунтованість рішення атестаційної комісії, що оскаржується; 
  • перелік документів та інших матеріалів, що додаються; 
  • дата подання апеляції. 

Апеляція підписується особою, яка її подає.

Атестаційні комісії, до яких подаються апеляції, розглядають їх у двотижневий строк та приймають одне з чотирьох рішень:

  • про відповідність працівника займаній посаді та скасування рішення атестаційної комісії нижчого рівня;
  • присвоїти відповідну кваліфікаційну категорію та скасувати рішення атестаційної комісії нижчого рівня;
  • присвоїти відповідне педагогічне звання та скасувати рішення атестаційної комісії нижчого рівня;
  • залишити рішення атестаційної комісії без змін, а апеляцію без задоволення.
Таблиця 1. Види атестаційних комісій педагогічних працівників.doc
Завантажити
Таблиця 2. Види атестаційних комісій педпрацівників у сфері культури.doc
Завантажити
Таблиця 3. Рішення атестаційної комісії.doc
Завантажити

Коментарі до матеріалу