Щоб відповісти на це запитання, з’ясуємо, що таке неповний робочий час та ненормований робочий день .
Стосовно зайнятості працівника підкреслимо, що поняття «0,5 ставки» не зовсім коректне з юридичного погляду. У наведеній ситуації працівникові мав би бути встановлений неповний робочий час відповідно до ст. 50 КЗпП. Згідно з цією нормою за угодою між працівником і роботодавцем може встановлюватися як під час прийняття на роботу, так і згодом неповний робочий день або неповний робочий тиждень. Оплата праці в такому разі провадиться пропорційно до відпрацьованого часу або залежно від виробітку. У наказі про встановлення неповного робочого часу працівникові зазначається кількість годин або дні тижня, в які працівник виконує свої трудові обов’язки, а не «0,5 ставки». Зразок наказу див. тут.
Відповідно, якщо працівнику встановлено неповний робочий час, наприклад з понеділка до п’ятниці з 10:00 до 13:00, а працівник працює більше, то оплата праці має здійснюватися пропорційно до відпрацьованого часу. Проте, якщо працівник працює довше ніж з 10:00 до 13:00, слід змінити його режим неповного робочого часу, наприклад з 10:00 до 15:00, видавши відповідний наказ.
Щодо ненормованого робочого дня зазначимо таке.
Визначення поняття «ненормований робочий день» та порядок його застосування наведено в Рекомендаціях щодо порядку надання працівникам з ненормованим робочим днем щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці, затверджених наказом Мінпраці та соцполітики від 10.10.1997 № 7 (далі – Рекомендації № 7).
Як визначено в п. 1 цих Рекомендацій, ненормований робочий день – це особливий режим робочого часу, який встановлюється для певної категорії працівників у разі неможливості нормування часу трудового процесу. Також передбачено, що за потреби ця категорія працівників виконує роботу понад нормальну тривалість робочого часу і ця робота не вважається надурочною (понаднормовою).
Згідно з п. 3 Рекомендацій № 7 як компенсація за виконаний обсяг робіт, ступінь напруженості, складність і самостійність у роботі, необхідність періодичного виконання службових завдань понад установлену тривалість робочого часу надається додаткова відпустка до 7 календарних днів.
Наголосимо, що ненормований робочий день не застосовується для працівників, зайнятих на роботі з неповним робочим днем. Для працівників, які працюють на умовах неповного робочого тижня, ненормований робочий день може застосовуватись (п. 2 Рекомендацій № 7).
Отже, працівник, якому встановлено неповний робочий час, не має права на додаткову щорічну відпустку за ненормований робочий час.