Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Як звільнити працівника в разі відсутності на роботі понад чотири місяці поспіль?

Практическая ситуация

Після внесення змін до КЗпП згідно із Законом від 01.07.2022 № 2352-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» (далі – Закон № 2352) у роботодавців з’явилася можливість звільнити працівника в разі відсутності його на роботі понад чотири місяці поспіль (п. 83 ст. 36 КЗпП). Які умови такого звільнення, які документи потрібні та з якої дати можна звільняти працівника за цією підставою?

Звільнити працівника, який тривалий час не виходить на зв’язок і відсутній на робочому місці, для роботодавця було проблематично. Адже в ч. 1 ст. 149 КЗпП установлено чітку вимогу: до застосування дисциплінарного стягнення роботодавець має зажадати від порушника трудової дисципліни письмові пояснення. А як це зробити, в законодавстві раніше не зазначалося. До того ж, проблема ще більш ускладнилася через введенняя воєнного стану та бойовіх дії. Працівники, рятуючи своє життя, виїхали зі своїх міст і тривалий час не виходять на зв’язок з роботодавцем.

Розв’язання цієї проблеми стало можливим після внесення змін до законодавства згідно із Законом № 2352, який набув чинності з 19.07.2022. Зокрема, серед іншого, у КЗпП з’явилася нова підстава для звільнення працівника, а саме відсутність з ним зв’язку понад чотири місяці.

Зверніть увагу! Нову підставу для звільнення прописано не в ст. 40 КЗпП, а в п. 83 ч. 1 ст. 36 КЗпП. І в цій ст. 36 КЗпП йдеться не про розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця, а про припинення трудового договору.

Зауважимо, що для звільнення за п. 83 ч. 1 ст. 36 КЗпП має виконуватися одночасно дві умови:

  • працівник відсутній на робочому місці понад 4 місяці поспіль;
  • у роботодавця немає інформації про причини такої відсутності понад 4 місяці поспіль.

Отже, для документування факту того, що працівник відсутній на роботі й немає інформації про причини відсутності, роботодавцеві знадобляться:

  • акти про відсутність на роботі працівника з нез’ясованих причин. Акт складається в довільній письмовій формі та підписується не менше ніж двома працівниками (наприклад, бухгалтером і директором). В акті має бути зафіксовано відсутність працівника на робочому місці та в установі;
  • доповідні записки про те, що працівникові телефонували, писали, відвідували вдома тощо.

Зверніть увагу! Якщо працівник виїхав і не може працювати дистанційно, але виходить з роботодавцем на зв’язок, звільнити його у зв’язку з відсутністю на роботі понад чотири місяці не маєте права.

Відсутність працівника на роботі у зв’язку з бойовими діями не може бути кваліфікована як прогул без поважної причини. Тому до з’ясування причин відсутності працівника та отримання від нього письмових пояснень, доцільно обліковувати його як працівника, відсутнього з нез’ясованих або з інших причин.

Зазначений час неявки працівника в табелі обліку використання робочого часу доцільно позначати як «І» – інші причини неявок або «НЗ» – неявка з нез’ясованих причин.

Відлік чотиримісячного строку відсутності працівника на роботі та зв’язку з ним слід здійснювати, керуючись ч. 3 ст. 2411 КЗпП. А саме строк, обчислюваний місяцями, закінчується у відповідне число останнього місяця строку. Якщо кінець строку, обчислюваного місяцями, припадає на такий місяць, що відповідного числа не має, то строк закінчується в останній день цього місяця.

Зверніть увагу! Оскільки закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи (ч. 1 ст. 58 Конституції України), відлік 4 місяців починається не раніше дня, коли Закон № 2352 набув чинності, тобто з 19 липня 2022.

Окремо нагадаємо, що протягом воєнного стану в Україні діє Закон від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі – Закон № 2136).

Стаття 13 Закону № 2136 запровадила новий кадровий механізм – призупинення дії трудового договору, визначене як тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою та тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором.

Дія трудового договору може бути призупинена у зв’язку з військовою агресією проти України, що виключає можливість надання та виконання роботи. Таке призупинення не тягне за собою припинення трудових відносин. Ініціатором призупинення може бути як роботодавець, так і працівник. Про призупинення сторони трудового договору, за можливості, мають повідомити одна одну в будь-який доступний спосіб.

Частина 3 ст. 13 Закону № 2136 скеровує: відшкодування зарплати, гарантійних і компенсаційних виплат працівникам на час призупинення дії трудового в повному обсязі покладається на державу, що здійснює військову агресію проти України. Тому в разі призупиненняі трудового договору роботодавець має продовжувати вести облік щодо нарахування зарплати та компенсаційних виплат, які б належали працівникові, якби такого призупинення не відбулося.

Відсутність працівника у зв’язку з призупиненням дії трудового договору табелюють також кодом «І» («інші причини неявок»). Таким чином, припинення трудового договору за п. 83 ч. 1 ст. 36 КЗпП не слід плутати із призупиненням дії трудового договору, передбаченим Закон № 2136.

Коментарі до матеріалу
Статті за темою
20.06.2025
Зміни до законодавства про трудові відносини в умовах воєнного стану
Проаналізовано чергові зміни до Закону № 2136, зокрема щодо умов призупинення дії трудових договорів та кадрового діловодства, а також заборони на звільнення за прогул деяких категорій працівників в умовах воєнного стану. Президент підписав Закон від 01.05.2025 № 4412-IX «Про внесення змін до ...
12.06.2025
Припинення відпустки без збереження заробітної плати для оформлення щорічної відпустки
Чи можна надати щорічну основну відпустку працівникові під час його перебування у відпустці без збереження зарплати, наданої на період дії воєнного стану? Практична ситуація Чи можна надати щорічну основну відпустку працівникові під час його перебування у відпустці без збереження зарплати, наданої ...
30.05.2025
Проходження працівником медогляду (ВЛК) під час щорічної відпустки
Працівник, який перебуває у щорічній основній відпустці, отримав повістку на проходження медогляду військово-лікарською комісією. Чи зобов’язаний роботодавець зберігати за таким працівником середній заробіток та чи підлягає продовженню (перенесенню) щорічна відпустка в такому разі? Практична с...
Популярне
26.05.2025
Довідка про зарплату для обчислення пенсії: практичні нюанси складання
Завдяки цій статті бухгалтер отримає чітке уявлення про те, як та на підставі яких документів правильно складати довідку для призначення пенсії, щоб уникнути помилок. Громадяни, які виходять на пенсію, мають підтвердити свої доходи за період до 01.07.2000 довідкою з роботи. За якими правилами склада...
07.04.2025
Функції та повноваження ОМС у галузі оборонної роботи та щодо територіальної оборони
В умовах правового режиму воєнного стану органи місцевого самоврядування (далі – ОМС) продовжують виконувати свої повноваження щодо забезпечення життєдіяльності територіальних громад, а також допомагають військовим підрозділам. Проте не всі способи підтримки військових підрозділів відповідають...
19.05.2025
Тривалість щорічних відпусток працівників закладів освіти
У статті розглянуто актуальні питання щодо тривалості відпусток працівників освітньої галузі після набуття чинності змінами до деяких урядових рішень. Кожному громадянину, який працює, гарантується відпочинок. Проте для різних галузей бюджетної сфери та навіть категорій працівників однієї установи з...
Нове
27.06.2025
Надання відпустки після звільнення з військової служби
У консультації роз’яснюємо, які відпустки можна надати працівнику, який приступив до роботи після звільнення з військової служби. Практична ситуація Демобілізований працівник приступив до роботи й відразу висловив прохання надати йому відпустку. За невикористану щорічну основну відпустку йому...
23.06.2025
Ведення журналів обліку перевірок стану військового обліку
У консультації відповідаємо на запитання, яка різниця між журналом обліку результатів перевірки стану військового обліку та журналом обліку перевірок стану військового обліку і чи потрібно їх вести на підприємстві. Практична ситуація Чи потрібно на підприємстві вести журнал обліку результатів перев...
20.06.2025
Тривалість щорічної відпустки працівників закладів дошкільної освіти
У консультації відповідаємо на запитання, на яку кількість днів щорічної основної відпустки мають право працівники закладів дошкільної освіти після набуття чинності змін до законодавства. Запитання – відповіді Якої тривалості надаються відпустки працівникам закладів дошкільної освіти з 2025 р...
Кращі матеріали