Чи зараховується час роботи заступником директора з науково-методичної роботи гімназії до стажу, що дає право на виплату грошової допомоги в разі виходу на пенсію
Ситуація із практики
Заступник директора з науково-методичної роботи гімназії виходить на пенсію за віком. Чи зараховується час роботи на цій посаді до спеціального стажу, який дає право на виплату грошової допомоги в разі виходу на пенсію?
Насамперед нагадаємо, що грошова допомога в разі призначення пенсії за віком виплачується особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого ст. 26 Закону від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон № 1058), працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. «е»–«ж» ст. 55 Закону від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі – Закон № 1788), і мають страховий стаж для чоловіків – 35 років для жінок – 30 років на таких посадах, а також, якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.
Зазначену виплату, розмір якої становить 10 місячних пенсій станом на день її призначення та яка не підлягає оподаткуванню, передбачено п. 71 Прикінцевих положень Закону № 1058.
Таку саму норму містить і п. 5 Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги та її виплати, затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011 № 1191 (далі – Порядок № 1191).
Як зазначено в п. 2 Порядку № 1191, до страхового стажу, який визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. «е» ст. 55 Закону № 1788 та які входять до Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою КМУ від 04.11.1993 № 909 (далі – Перелік № 909).
Проте зауважимо, що до Переліку № 909 віднесено не всі посади педагогічних працівників, а лише декотрі з тих, що зазначені в Переліку посад педагогічних працівників, затвердженому постановою КМУ від 14.06.2000 № 963.
До Переліку № 909 увійшли посади заступників директорів закладів загальної середньої освіти (далі – ЗЗСО) із таких напрямів роботи, як навчально-виховна (навчальна, виховна), навчально-виробнича, з виробничого навчання.
Типовими штатними нормативами закладів загальної середньої освіти, затвердженими наказом МОН від 06.12.2010 № 1205 (далі – Наказ № 1205, Типові нормативи), також передбачено назви посад заступників директора з навчальної (навчально-виховної), виховної роботи.
Уведення посади заступника директора з науково-методичної роботи в штатних розписах ЗЗСО не передбачено.
Відповідно до п. 2 Наказу № 1205 штатний розпис школи розробляється в межах фонду заробітної плати з дотриманням назв посад, передбачених Типовими нормативами.
Отже, до штатних розписів ЗЗСО мають включатися назви посад заступників директора з навчальної, навчально-виховної, виховної роботи, як це передбачено Типовими нормативами.
Не передбачалася назва посади «заступник директора з науково-методичної роботи» також Тимчасовими типовими штатними нормативами денних середніх загальноосвітніх навчально-виховних закладів, затвердженими наказом МОН від 09.08.1996 № 264, а також Методичними рекомендаціями з питань порядку формування штатів загальноосвітніх навчально-виховних закладів, доведеними листом МОН від 10.08.2001 № 1/9-282.
Очевидно, що, затверджуючи штатний розпис гімназії, в якій особа обіймала посаду заступника директора з науково-методичної роботи, керівник закладу чи орган місцевого самоврядування припустився помилки в її назві, що потребує виправлення.
Згідно зі ст. 62 Закону № 1788 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок ведення трудових книжок працівників затверджено спільним наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінсоцзахисту від 29.07.1993 № 58. Усі записи в трудовій книжці вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження). У разі виявлення неправильного або неточного запису відомостей про роботу, виправлення виконується власником або уповноваженим ним органом, де було зроблено відповідний запис (п. 2.4, 2.6 цього Порядку).
Тому в нашій ситуації для зарахування до спеціального стажу, що дає право на отримання грошової допомоги в розмірі 10 місячних пенсій (в разі призначення пенсії за віком) часу роботи на зазначеній у запитання посаді, слід привести цю назву у відповідність до назви, передбаченої Типовими нормативами, а саме «заступник директора з навчальної чи навчально-виховної роботи».
Коментарі до матеріалу