Чи оплачуються години індивідуального навчання, якщо воно проводилося дистанційно?
Оплата праці
Учителька школи за квітень отримала заробітну плату у зменшеному розмірі. Їй не оплачено години роботи з учнями, які перебувають на індивідуальному навчанні, хоча уроки проводилися з ними дистанційно. Чи мають оплачуватися такі уроки в період воєнного стану?
Відповідно до ст. 10 Закону від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» заробітна плата виплачується працівнику на умовах, визначених трудовим договором. Роботодавець повинен уживати всіх можливих заходів для забезпечення реалізації права працівників на своєчасне отримання заробітної плати.
Оплата праці працівників закладів освіти в умовах воєнного стану здійснюється відповідно до норм чинного законодавства, зокрема п. 68 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міносвіти від 15.04.1993 № 102 (далі – Інструкція № 102).
Місячна зарплата педпрацівників закладів освіти визначається шляхом множення ставки зарплати на їх фактичне навантаження на тиждень і ділення цього добутку на встановлену норму годин на тиждень (п. 68 Інструкції № 102). Установлена під час тарифікації зарплата виплачується щомісячно незалежно від кількості тижнів і робочих днів у різні місяці року.
Працівникам закладів освіти, у тому числі тим, які в умовах воєнного стану були вимушені змінити місце проживання (перебування), залишити робоче місце, незалежно від місця їх проживання (перебування) на час особливого періоду гарантується збереження місця роботи, середнього заробітку та інших виплат, передбачених законом (ч. 1 ст. 571 Закону від 05.09.2017 № 2145-VIII «Про освіту», далі – Закон № 2145).
Згідно з ч. 2 ст. 571 Закону № 2145 забезпечення держгарантій, визначених ч. 1 цієї статті у межах своєї компетенції здійснюють:
- органи виконавчої влади, органи військового командування, військові, військово-цивільні адміністрації та органи місцевого самоврядування, їх представники, посадові особи, органи управління у сфері освіти;
- заклади освіти, установи освіти, наукові установи, їх засновники.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, органи управління у сфері освіти ухвалюють у межах своєї компетенції рішення, обов’язкові до виконання на відповідній території, для реалізації державних гарантій, визначених ч. 1 ст 571 Закону № 2145, в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану (ч. 3 ст. 571 Закону № 2145).
Питання оплати праці педпрацівників в умовах воєнного стану висвітлені також у листі МОН від 25.04.2022 № 1/4444-22, ву якому, зокрема зазначається, що під час воєнного стану працівники можуть виконувати завдання у штатному режимі або за межами робочого приміщення, адміністративної будівлі (дистанційно). Порядок і підстави дистанційної роботи передбачено законодавством про працю. Відповідно до ст. 602 КЗпП за дистанційною формою організації праці робота виконується працівником поза робочими приміщеннями чи територією власника або уповноваженого ним органу, у будь-якому місці за вибором працівника та з використанням інформаційно-комунікаційних технологій. У цьому разі оплата праці здійснюється в повному обсязі відповідно до законодавства, тобто з дотриманням норм п. 68 Інструкції № 102.
Водночас постановою КМУ від 01.04.2022 № 401 «Про спрямування коштів до резервного фонду державного бюджету» видатки загального фонду Державного бюджету України на 2022 рік, передбачені для МОН за програмою 2211190 «Освітня субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам», скорочено на 10 %, тобто на 10 804 383,8 тис. грн. Отже, у зв’язку із запровадженням військового стану в Україні фінансовий ресурс 2022 року для виплати зарплати педпрацівникам є надто обмеженим, що спонукає місцеві органи виконавчої влади, керівників закладів освіти ухвалювати рішення про зменшення розмірів надбавок і доплат.
Проте слід зауважити, що згідно з помісячним розписом видатків держбюджету зазначені обсяги освітньої субвенції буде зменшено у червні – грудні поточного року, що призведе до недофінансування видатків на оплату праці педпрацівників закладів освіти, які здійснюються за кошти освітньої субвенції, у середньому на 17 % щомісяця.
Керівники закладів освіти мають установлювати працівникам підвищення посадових окладів (ставок зарплати), надбавки і доплати за окремі види діяльності у розмірах, визначених нормативними актами з оплати праці. Водночас керівники закладів освіти мають право зменшувати розміри лише тих доплат і надбавок, які встановлені нормативними актами у граничних розмірах або мають необов’язковий характер (за складність, напруженість, за виконання особливо важливої роботи, за престижність праці тощо) і розмір яких залежить від наявного фонду заробітної плати, затвердженого у кошторисі.
Щодо зменшення оплати за факультативні, індивідуальні та години гурткової роботи, то всі ці навчальні заняття з учнями мають бути оплачені в повному обсязі згідно з тарифікацією відповідно до п. 68 Інструкції № 102.
Коментарі до матеріалу