Нарахування зарплати добровольцю ТРО за основним місцем роботи
Працівник вступив до лав територіальної оборони (далі – ТРО) міста. Розглянемо, як оформити та виплачувати йому зарплату за основним місцем роботи.
Запитання – відповіді
Що таке ТРО?
Спочатку розберемося, що таке ТРО та якими нормативними документами слід керуватися для оформлення дій такого працівника.
Добровольче формування територіальної громади – воєнізований підрозділ, сформований на добровільній основі з громадян України, які проживають у межах території відповідної територіальної громади, і призначений для участі в підготовці та виконанні завдань ТРО в межах території відповідної територіальної громади (пп. 2 п. 1 ст. 1 Закону від 16.07.2021 № 1702-IX «Про основи національного спротиву», далі – Закон № 1702).
Постановою КМУ від 29.12.2021 № 1449 було затверджено Положення про добровольчі формування територіальних громад (далі – Положення № 1449).
Хто може вступити до ТРО?
Відповідно до п. 16 Положення № 1449 членом ТРО може бути громадянин України віком від 18 років, який проживає на території громади, де діє ТРО, пройшов медичний, професійний та психологічний відбір (перевірку) і уклав контракт добровольця ТРО.
Отже, особа, яка бажає вступити до лав ТРО, подає заяву на ім’я командира та документи, наведені в п. 19 Положення № 1449. Протягом 7 робочих днів (далі – р. д.) командир ТРО ухвалює рішення про зарахування до членства у ТРО або надає особі обґрунтовану відмову.
У разі погодження кандидатури командир підписує з добровольцем контракт строком на три роки в чотирьох примірниках, один з яких доброволець ТРО повинен надати роботодавцю. Форму контракту затверджено наказом Міноборони від 07.03.2022 № 84. Цим наказом затверджено також зразок посвідчення добровольця ТРО.
Пам’ятаймо: доброволець Сил ТРО ЗСУ – це громадянин України або іноземець чи особа без громадянства, який перебуває в Україні на законних підставах упродовж останніх п’яти років і на добровільній основі зарахований до проходження служби у складі добровольчого формування Сил ТРО ЗСУ (п. 1 ст. 1 Закону № 1702). |
За яких умов контракт добровольця ТРО може бути припинено?
Підставами припинення контракту добровольця ТРО можуть бути (п. 23 Положення № 1449):
- закінчення строку контракту;
- порушення умов контракту або присяги добровольцем ТРО;
- заява добровольця ТРО про припинення контракту;
- призов (прийняття) на військову службу;
- укладення контракту про проходження служби у військовому резерві ЗСУ або інших утворених відповідно до закону військових формуваннях, служби в правоохоронних органах;
- укладення контракту про проходження служби в держоргані спецпризначення з правоохоронними функціями, який забезпечує державну безпеку України;
- незадовільний стан здоров’я добровольця ТРО;
- наявність громадянства іншої держави.
Які гарантії має доброволець ТРО?
На час виконання державних або громадських обов’язків, якщо за законодавством України ці обов’язки мають здійснюватися в робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку (ч. 1 ст. 119 КЗпП).
На нашу думку, під час воєнного стану в країні саме ця норма КЗпП має пряме відношення до добровольців ТРО, які виконують державний, громадський і людський обов’язок, стаючи на захист нашої держави.
Також на добровольців ТРО поширюються гарантії, передбачені для військовослужбовців відповідно до ст. 24 Закону № 1702, оскільки соціальний і правовий захист військовослужбовців, які беруть участь у заходах підготовки та виконанні завдань територіальної оборони, здійснюється відповідно до Закону від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Як оформити відсутність працівника, який став добровольцем ТРО?
Насамперед слід отримати від працівника заяву та копію контракту, укладеного ним із командиром ТРО. Якщо на вашій території ведуться активні бойові дії, радимо видати наказ по установі хоча б за заявою, яку отримано у вигляді фотографії або в інший спосіб.
Зразок
НАЗВА УСТАНОВИ НАКАЗ від 24.02.2022 № 57-К Про увільнення від роботи Івана Гончаренка Увільнити ГОНЧАРЕНКА Івана Івановича, заступника з господарської роботи, від виконання посадових обов’язків у зв’язку із проходженням служби у складі добровольчого формування Сил територіальної оборони Збройних сил України під час особливого періоду з 24.02.2022 на період проходження служби у складі добровольчого формування зі збереженням місця роботи, посади та середнього заробітку. Підстави:
Директор (підпис) Сергій СТОРОЖЕНКО |
У табелі обліку використання робочого часу проти імені такого працівника ставиться відмітка «ІН».
Чи виплачується середній заробіток увільненому працівникові?
Як зазначалося вище, за таким працівником зберігається місце роботи (посада) і середній заробіток (ст. 119 КЗпП).
Середній заробіток за працівником – добровольцем ТРО зберігається на весь період проходження служби до його повернення (без обмеження за терміном) за робочі дні за графіком роботи працівника на момент мобілізації.
Для розрахунку середнього заробітку слід керуватися нормами Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 № 100 (далі – Порядок № 100), у частині розрахунку середньої зарплати в інших випадках, ніж оплата відпустки.
Зверніть увагу: середньоденна зарплата розраховується один раз на момент початку служби, і на весь період зберігається однакова величина без жодних перерахунків. |
Середня зарплата обчислюється виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують місяцю, в якому відбувається подія, з якою пов’язана відповідна виплата (абзац третій п. 2 розд. 2 Порядку № 100).
Якщо протягом цих двох календарних місяців працівник не працював, середня зарплата обчислюється виходячи з виплат за попередні два місяці роботи.
Якщо ж у працівника немає повного відпрацьованого місяця або немає відпрацьованого часу у попередніх чотирьох місяцях роботи, розрахунок проводиться з окладу працівника, але не менше ніж із мінімальної зарплати.
До розрахунку середньої зарплати:
- включаються всі виплати, наведені в п. 3 розд. 3 Порядку № 100;
- не включаються всі виплати, наведені в п. 4 розд. 3 Порядку № 100.
Приклад
Працівник уклав контракт із ТРО з 24.02.2022. Його робочий час за основним місцем роботи – 40 годин на тиждень. Для розрахунку середньої зарплати слід брати дохід за грудень 2021-го і січень 2022 року:
- у грудні 2021 року відпрацьовано 22 р. д. і нараховано 7 800 грн;
- у січні 2022 року відпрацьовано 19 р. д. і нараховано 9 000 грн.
Середньоденна зарплата дорівнює:
(7 800 грн + 9 000 грн) : (22 р. д. + 19 р. д.) =
= 409,76 грн.
Тоді середній заробіток, який зберігається за працівником – добровольцем ТРО, становитиме:
- за лютий (3 р. д. з 24.02.2022 до 28.02.2022):
409,76 грн х 3 = 1 229,28 грн;
- за березень (22 р. д.):
409,76 грн х 22 = 9 014,72 грн.
Коментарі до матеріалу