Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Чи зараховується час роботи заступником директора з науково-методичної роботи гімназії до стажу, що дає право на виплату грошової допомоги в разі виходу на пенсію


Ситуація із практики

Заступник директора з науково-методичної роботи гімназії виходить на пенсію за віком. Чи зараховується час роботи на цій посаді до спеціального стажу, який дає право на виплату грошової допомоги в разі виходу на пенсію?

Насамперед нагадаємо, що грошова допомога в разі призначення пенсії за віком виплачується особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого ст. 26 Закону від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон № 1058), працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. «е»–«ж» ст. 55 Закону від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі – Закон № 1788), і мають страховий стаж для чоловіків – 35 років для жінок – 30 років на таких посадах, а також, якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.

Зазначену виплату, розмір якої становить 10 місячних пенсій станом на день її призначення та яка не підлягає оподаткуванню, передбачено п. 71 Прикінцевих положень Закону № 1058.

Таку саму норму містить і п. 5 Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги та її виплати, затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011 № 1191 (далі – Порядок № 1191).

Як зазначено в п. 2 Порядку № 1191, до страхового стажу, який визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. «е» ст. 55 Закону № 1788 та які входять до Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою КМУ від 04.11.1993 № 909 (далі – Перелік № 909).

Проте зауважимо, що до Переліку № 909 віднесено не всі посади педагогічних працівників, а лише декотрі з тих, що зазначені в Переліку посад педагогічних працівників, затвердженому постановою КМУ від 14.06.2000 № 963.

До Переліку № 909 увійшли посади заступників директорів закладів загальної середньої освіти (далі – ЗЗСО) із таких напрямів роботи, як навчально-виховна (навчальна, виховна), навчально-виробнича, з виробничого навчання.

Типовими штатними нормативами закладів загальної середньої освіти, затвердженими наказом МОН від 06.12.2010 № 1205 (далі – Наказ № 1205, Типові нормативи), також передбачено назви посад заступників директора з навчальної (навчально-виховної), виховної роботи.

Уведення посади заступника директора з науково-методичної роботи в штатних розписах ЗЗСО не передбачено.

Відповідно до п. 2 Наказу № 1205 штатний розпис школи розробляється в межах фонду заробітної плати з дотриманням назв посад, передбачених Типовими нормативами.

Отже, до штатних розписів ЗЗСО мають включатися назви посад заступників директора з навчальної, навчально-виховної, виховної роботи, як це передбачено Типовими нормативами.

Не передбачалася назва посади «заступник директора з науково-методичної роботи» також Тимчасовими типовими штатними нормативами денних середніх загальноосвітніх навчально-виховних закладів, затвердженими наказом МОН від 09.08.1996 № 264, а також Методичними рекомендаціями з питань порядку формування штатів загальноосвітніх навчально-виховних закладів, доведеними листом МОН від 10.08.2001 № 1/9-282.

Очевидно, що, затверджуючи штатний розпис гімназії, в якій особа обіймала посаду заступника директора з науково-методичної роботи, керівник закладу чи орган місцевого самоврядування припустився помилки в її назві, що потребує виправлення.

Згідно зі ст. 62 Закону № 1788 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок ведення трудових книжок працівників затверджено спільним наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінсоцзахисту від 29.07.1993 № 58. Усі записи в трудовій книжці вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження). У разі виявлення неправильного або неточного запису відомостей про роботу, виправлення виконується власником або уповноваженим ним органом, де було зроблено відповідний запис (п. 2.4, 2.6 цього Порядку).

Тому в нашій ситуації для зарахування до спеціального стажу, що дає право на отримання грошової допомоги в розмірі 10 місячних пенсій (в разі призначення пенсії за віком) часу роботи на зазначеній у запитання посаді, слід привести цю назву у відповідність до назви, передбаченої Типовими нормативами, а саме «заступник директора з навчальної чи навчально-виховної роботи».

Коментарі до матеріалу
Нове
20.08.2023
Картридж для офісної техніки: МНМА чи запаси?
Кожний бухгалтер знає, як важливо правильно визначити КЕКВ для купівлі того чи іншого приладдя та як іноді це непросто зробити. Особливо коли йдеться про витратні матеріали для офісної техніки, зокрема картриджі й тонери. Тож у цій статті розповімо, за яким КЕКВ слід придбавати витратні матеріали дл...
17.06.2023
Амортизація в умовах воєнного стану
У період дії воєнного стану найгарячіші запитання наших читачів стосуються не лише виплати зарплати, а й порядку проведення амортизації. Наприклад: чи нараховується амортизація на обладнання, яке під час війни не використовується? Як нараховувати амортизацію, якщо ви виїхали, а все обладнання, яке о...
25.10.2022
Стаж роботи для виплати надбавки за вислугу років педпрацівникам 
У Законі від 05.09.2017 № 2145-VIII «Про освіту» зазначено, що виплата педагогічним і науково-педагогічним працівникам надбавок за вислугу років щомісячно у відсотках до посадового окладу (ставки заробітної плати) залежить від їхнього стажу роботи. Як на підставі яких документів обчислює...