Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Чи можливе звільнення вагітної жінки?

15.06.2021 34 0 0

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом у разі змін в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.

Згідно зі ст. 492 КЗпП про наступне звільнення у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скороченням чисельності або штату, працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці.

Також ст. 44 КЗпП передбачено, що в разі припинення трудового договору з підстав, зазначених, зокрема, у п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП, працівникові виплачується вихідна допомога в розмірі не менше середнього місячного заробітку.

Водночас відповідно до ч. 3 ст. 184 КЗпП звільнення вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до 3 років (до 6 років – ч. 6 ст. 179 КЗпП), одиноких матерів за наявності дитини віком до 14 років або дитини з інвалідністю з ініціативи власника або уповноваженого ним органу не допускається, крім випадків повної ліквідації підприємства, установи, організації, коли допускається звільнення з обов’язковим працевлаштуванням.

З огляду на викладене, у разі ліквідації підприємства вагітна жінка може бути звільнена відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП з наступним працевлаштуванням.

Як зазначено в п. 9 постанови Пленуму Верховного Суду від 06.11.92 р. № 9 «Про практику розгляду судами трудових спорів», не може бути визнано, що власник або уповноважений ним орган виконав цей обов’язок щодо працевлаштування, якщо працівниці не була надана на тому самому або на іншому підприємстві (в установі, організації) інша робота або запропонована робота, від якої вона відмовилась із поважних причин (наприклад, за станом здоров’я).

Лист Мінекономіки від 04.05.21 р. № 4712-06/26166-07

Коментарі до матеріалу