Відпустка без збереження заробітної плати на період воєнного стану
До запровадження воєнного стану працівники могли брати відпустку за власний рахунок (без збереження заробітної плати) до 15 календарних днів упродовж календарного року.
24 грудня 2023 року набрав чинності новий закон про відпустки, тепер працівники можуть брати до 30 календарних днів відпустки за власний рахунок упродовж календарного року.
Однак на час воєнного стану обмеження у 30 календарних днів зняте. Тобто поки діє воєнний стан, працівники можуть брати за власний рахунок упродовж року стільки днів відпустки, скільки їм потрібно.
Період перебування у такій відпустці не включається ні до стажу, який дає право на щорічну основну відпустку, ні до страхового стажу, що впливає на пенсію.
Але такі умови відпустки за власний рахунок поширюються не на всіх працівників.
Йдеться про людей, які виїхали за межі території України або набули статус внутрішньо переміщеної особи. Для них з’явився новий вид відпустки.
Якщо працівник ВПО чи виїхав з України
Під час дії воєнного стану ВПО та ті, що виїхали з України, мають право за власною ініціативою взяти інший, новий вид відпустки — за власний рахунок (без збереження заробітної плати) сукупно до 90 календарних днів.
Чи можна ділити таку відпустку
Так. Відпустку можна брати частинами, головне, щоб загальна тривалість її не перевищила 90 календарних днів упродовж дії воєнного стану.
Як узяти таку відпустку
Як і інші види відпусток — написати заяву роботодавцю.
Чи може роботодавець відмовити у наданні відпустки
Ні. Закон визначає, що роботодавець обов’язково має надати працівникові таку відпустку (до 90 днів).
Чи рахується стаж, поки працівник у відпустці
Ні. Відповідно, перебування у цій відпустці не зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку.
Що буде, коли використати ці 90 днів
За домовленістю сторін відпустка може бути надана й на довший термін, але до закінчення дії воєнного стану.
https://legalaid.gov.ua
Коментарі до матеріалу