Умови та оплата праці в бюджетних установах (частина 5)
Сьогоднішній випуск з оплати праці та кадрових питань ми підготували, ураховуючи зміни в законодавстві та ваші звернення. У ньому ми продовжуємо роз’яснення щодо лікарняних. Зокрема, нагадаємо, з яких етапів складається процедура отримання матеріального забезпечення застрахованою особою; на конкретних прикладах покажемо, як відображаються в бухобліку нараховані та виплачені суми лікарняних у стандартних ситуаціях, що виникають практично в усіх бюджетних установах.
У нинішніх складних умовах актуальним для установ, що фінансуються з бюджету (як державного, так і місцевих), є питання надання матеріальної допомоги, яке регулюється низкою законів і залежить від галузі та статусу установи. Тож ми допоможемо розібратись у нюансах виплати матеріальної допомоги різних видів, щоб уникнути помилок у нарахуванні.
Закінчення опалювального сезону вимагає розрахунку із працівниками, прийнятими для роботи в котельнях. Це зазвичай кочегари та оператори. Чи є їх робота сезонною; які особливості звільнення таких працівників; як розрахувати кількість днів відпустки, що підлягають компенсації, – про все це ви дізнаєтеся з консультації випуску.
Тема оплати праці в медзакладах на сьогодні є надзвичайно гострою. Усі медичні працівники, які надають допомогу хворим на коронавірус, мають отримати доплати, передбачені Наказом № 145. Але де знайти медзакладам кошти та скільки їх треба для стимулювання такої особливої праці? У цьому випуску розглянемо особливості чинних умов оплати праці та покажемо алгоритм розрахунку доплат з урахуванням цих особливостей.
Електронні трудові книжки – майже реальність. На сьогодні трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Ще наприкінці минулого року уряд анонсував скасування ведення трудових книжок у паперовому вигляді. Тож до цього важливого кроку потрібно підготуватися, а саме провести інентаризацію та аудит паперових трудових книжок. Як зробити це самотужки та виправити виявлені помилки, читайте у випуску.
У рубриці «Юридичні питання» розглянемо, як роботодавцю організувати, забезпечити та оформити дистанційну (віддалену, надомну) роботу працівників (графік роботи, оплата праці та право на відпочинок), не порушуючи прав працівників.
Ну і традиційно у випуску публікуються відповіді на найбільш складні та гострі запитання, що надходять на нашу консультаційну лінію.
Коментарі до матеріалу