Оплата праці за професіями та галузями: запитання-відповіді (частина третя)
Правильно обчислюємо та виправляємо помилки
Уже третій місяць року, а ситуацію з окладами для бюджетників усе ще не врегульовано. Фактично підписано наказ, який має замінити чинний на сьогодні наказ Мінпраці від 02.10.96 р. № 77 «Про умови оплати праці робітників, зайнятих обслуговуванням органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів». Але про нього – у наступних номерах, дочекаємося затвердження. Зауважимо лише, що наказом оновлять схеми посадових окладів окремо для органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших держорганів (додатки 1–3) та окремо для ОМС (додатки 4–6). Крім того, з 1 січня 2022 року розміри місячних окладів (тарифних ставок), зазначені в цих додатках, змінюються пропорційно до підвищення посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1-го тарифного розряду, розмір якого визначено у примітці 1 додатка 1 до постанови КМУ від 30.08.02 р. № 1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери».
У сьогоднішньому випуску розглянемо, на що слід звернути увагу, установлюючи посадові оклади працівникам окремих галузей бюджетної сфери, та наскільки вплинули на їхні доходи зазначені зміни. Адже всі бюджетні установи мають перезатвердити штатні розписи на 01.01.21 р. з новими окладами, а також унести зміни до тарифікаційних списків з урахуванням змінених ставок зарплати, посадових окладів.
Крім того, висвітлимо організаційні питання щодо надання в освітніх закладах медичних послуг та особливості прийняття на роботу й оплати праці медичного персоналу. Адже під час проведення навчання ці заклади мають опікуватися і станом здоров’я персоналу та учнів, студентів.
Про правові засади преміювання в бюджетній сфері та про те, кого й за що можна преміювати, ідеться в консультації цього випуску.
Під час нарахування зарплати бувають помилки, за які доводиться розплачуватися бухгалтеру власними грошима. Тож роз’яснимо, чим керуватися, щоб їх виправити, та як повернути зайво виплачені кошти.
Від належного ведення особової картки працівника залежить правильність та своєчасність нарахування йому грошових виплат, облік стажу його роботи тощо. У статті надано відповіді на специфічні запитання стосовно ведення особових карток працівників.
Традиційно розглянемо питання читачів:
- як визначати посадові оклади, ставки заробітної плати педагогічних працівників;
- чи належить учителю доплата до МЗП за посадою прибиральника, якщо за основною посадою він працює на ставку?
Коментарі до матеріалу