Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Співробітники відправляються на віддалену роботу: які документи оформити

Карантин

25.03.2020 9634 5 9

Із цієї статті ви дізнаєтеся: яких правил має дотримуватися роботодавець для переведення співробітників на віддалений режим роботи на період карантину.

Що можна зробити на практиці: правильно оформити кадрові документи про переведення співробітників на віддалений режим роботи.


Загальні положення

Щоб убезпечити своїх співробітників в умовах запровадженого в країні карантину, багато роботодавців переводять їх або замислюються про їх переведення на дистанційний (віддалений) режим роботи. Природно, зробити це можна, тільки якщо працівники можуть виконувати свої трудові обов'язки в домашніх умовах та їх присутність в офісі не обов'язкова. Якщо ж ідеться про вантажників, водіїв, слюсарів та ін., то відправити їх на віддаленку не вийде. Таким категоріям працівників можна встановити простій або надати відпустку – щорічну, без збереження зарплати тощо (докладніше читайте «Відпустка за свій рахунок на період карантину: як правильно оформити»).

Що таке віддалена робота?

На жаль, це поняття в законодавстві до цих пір не прописане. Є поняття «надомна робота», яке найбільш наближене до суті віддаленої (дистанційної) роботи. Робота надомників регулюється КЗпП і Положенням про умови праці надомників, затвердженим постановою Державного комітету СРСР із праці та соціальних питань і Секретаріату ВЦРПС від 29.09.81 р. № 275/17-99 (далі – Положення № 275). Завважимо, що на сьогодні Положення № 275 діє в частині, що не суперечить Конституції та законам України.

У Положенні № 275 визначено, що надомниками є особи, які уклали трудовий договір про виконання роботи вдома з матеріалів і з використанням інструментів та механізмів, які надаються роботодавцем. Надомники є штатними працівниками підприємства. З ними може бути укладений строковий або безстроковий трудовий договір. Працювати вдома можуть, наприклад, програмісти, перекладачі, редактори, коректори.

Які права й обов'язки є у надомних працівників?

Надомні працівники користуються тими самими правами й обов'язками, що й інші працівники. Вони мають право:

  • на виплату зарплати;
  • відпустку (щорічну, додаткову, без збереження зарплати);
  • оплату лікарняного;
  • дотримання гарантій при звільненні тощо.

Чи може роботодавець у примусовому порядку перевести співробітників на дистанційну роботу на період карантину?

Ні, не може. Пояснимо чому.

Переведення співробітника на віддалену роботу – це істотна зміна умов праці (ст. 32 КЗпП). Про зміну таких умов праці роботодавець повинен повідомити працівника не пізніше ніж за два місяці. Звичайно ж, у сьогоднішніх умовах це неможливо.

Проте якщо роботодавець запроваджує такий режим за ініціативою працівника, то чекати двох місяців не потрібно. Установити віддалений режим роботи необхідно з дня, зазначеного в заяві співробітника.

Важлива інформація: згідно з пп. 1 п. 2 розд. II Закону від 17.03.20 р. № 530-IX (далі – Закон № 530) на період карантину роботодавець може доручити співробітникові виконувати роботу, визначену трудовим договором, удома. Якихось додаткових роз’яснень із цього питання поки що немає. Проте ми вважаємо, що правило про попередження співробітника про зміну істотних умов праці за два місяці діє і в період карантину. Отже, відправити співробітника на віддаленку роботодавець може не за своєю ініціативою, а на підставі його заяви.

Процедура переведення працівника на віддалену роботу

Етап 1. Подання заяви про переведення на віддалену роботу

Як уже було зазначено, підставою для переведення співробітника на віддалений режим роботи є його заява. У заяві необхідно зазначити, що робота здійснюватиметься поза офісом, і навести адресу місця проживання такого співробітника або іншу адресу, де виконуватиметься робота (див. зразок 1).

ЗРАЗОК 1

Директору ПП «Місячна ніч»
Закалюжній Інні Олегівні

Андрієнко Вікторії Володимирівни,
дизайнера

Заява

Прошу змінити мені умови праці, а саме дозволити тимчасово, на період запровадження карантину постановою КМУ від 11.03.20 р. № 211, працювати дистанційно з можливістю віддаленого доступу до робочого комп’ютера починаючи з 19.03.20 р.

Прошу визначити робоче місце за моїм місцем проживання: вул. Зелена, 9, кв. 56, м. Запоріжжя.

18.03.20 г.      (підпис)          В. В. Андрієнко

Етап 2. Оформлення наказу про переведення на віддалену роботу

На підставі заяви роботодавець видає наказ про переведення співробітника на віддалену (дистанційну) роботу (див. зразок 2).

ЗРАЗОК 2

Приватне підприємство «Місячна ніч»

Наказ № 34-к

18.03.20 р.

м. Запоріжжя

У зв'язку із запровадженням на всій території України карантину (постанова КМУ від 11.03.20 р. № 211 у редакції від 17.03.20 р.)

НАКАЗУЮ:

  1. Із 19 березня 2020 року змінити умови праці Андрієнко Вікторії Володимирівни, дизайнера, а саме перевести на віддалену (дистанційну) роботу без зміни інших умов праці.
  2. Визначити робоче місце Андрієнко В. В. за адресою: вул. Зелена, 9, кв. 56, м. Запоріжжя.
  3. Савченку Сергію Анатолійовичу, програмісту, створити Андрієнко В. В. необхідні технічні умови для виконання трудових обов'язків в умовах дистанційної роботи.

Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.

Директор             (підпис)        І. О. Закалюжна

З наказом ознайомлена:

18.01.20 р.         (підпис)         В. В. Андрієнко

До уваги: якщо на віддалену роботу переводяться всі або частина співробітників, можна видати загальний наказ про їх переведення.

Висновки

На період дії карантину роботодавець може перевести співробітників на віддалену роботу. Проте зробити це можна тільки з відома працівника на підставі його заяви. У заяві має бути зазначена адреса, яка буде робочим місцем співробітника під час карантину.

Зразок 1. Заява.doc
Завантажити
Зразок 2. Наказ.doc
Завантажити

Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 5