Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Строк строкового договору з учителем-пенсіонером сплив: що далі?

Оновлено

29.09.2022 86 0 0

Оплата праці та кадрові питання працівників освіти


Ситуація із практики

З учителем ЗЗСО було укладено строковий договір на один рік з одночасним припиненням раніше укладеного безстрокового трудового договору, оскільки працівник отримує пенсію за віком. 30 червня строковий договір закінчився. Чи продовжиться його строк, якщо працівник піде у щорічну відпустку? Чи належать працівнику виплати на оздоровлення та інші? Чи можна з таким працівником укладати строковий договір надалі і на який строк?

Згідно з пп. 2 п. 3 розд. X Закону від 16.01.20 р. № 463-IX «Про повну загальну середню освіту» (далі – Закон № 463) керівники комунальних закладів загальної середньої освіти (далі – ЗЗСО) зобов’язані були до 1 липня 2020 року припинити безстрокові трудові договори з педагогічними працівниками, яким виплачується пенсія за віком, з одночасним укладенням
з ними трудових договорів строком на один рік. Цим підпунктом також установлено, що після закінчення строку трудового договору з такими педагогічними працівниками можуть укладатися строкові трудові договори відповідно до абзацу третього ч. 2 ст. 22 цього Закону.

Педпрацівники комунальних ЗЗСО, які досягли пенсійного віку та яким виплачується (а не призначається чи оформлюється) пенсія за віком, працюють на основі трудових договорів, що укладаються строком від 1 до 3 років (абзац третій ч. 2 ст. 22 Закону № 463).

Тобто строкові трудові договори з учителями ЗЗСО мали бути укладені на один рік, а саме з 1 липня 2020 року до 30 червня 2021 року, а не на навчальний 2020/2021 рік.

У разі звільнення працівника у зв’язку із закінченням строку трудового договору невикористана відпустка може надаватися за його бажанням і тоді, якщо час відпустки повністю або частково перевищує строк трудового договору (ч. 2 ст. 3 Закону від 15.11.96 р. № 504/96-ВР «Про відпустки», далі – Закон № 504). У цьому разі чинність трудового договору продовжується до закінчення відпустки.

Тобто за заявою таких вчителів після закінчення строку трудового договору обов’язково має бути надано щорічну основну відпустку повної тривалості, а саме 56 календарних днів із продовженням чинності строкового договору до закінчення цієї відпустки.

Держава гарантує педпрацівникам виплату допомоги на оздоровлення в розмірі місячного посадового окладу (ставки зарплати) у разі надання щорічної відпустки, а також щорічної грошової винагороди в розмірі до одного посадового окладу (ставки зарплати) за сумлінну працю, зразкове виконання покладених на них обов’язків (ч. 1 ст. 57 Закону від 05.09.17 р. № 2145-VIII «Про освіту», далі – Закон № 2145).

Тому в разі надання вчителям, з якими укладено строковий договір у зв’язку з отриманням пенсії за віком, щорічної відпустки їм має бути виплачена допомога на оздоровлення в розмірі ставки заробітної плати, а також щорічна винагорода.

Згідно зі ст. 32 КЗпП та пп. 5.3.17 Галузевої угоди між Міносвіти і науки та Профспілками працівників освіти і науки на 2021–2025 роки (зареєстрована в Мінекономіки від 18.06.21 р. за № 12, далі – Угода), керівники закладів освіти мали повідомити працівників про запровадження нових і зміну чинних умов праці не пізніше ніж за 2 місяці.

Аналогічну норму передбачено також п. 24 Положення про порядок укладання контрактів під час прийняття (наймання) на роботу працівників, затвердженого постановою КМУ від 19.03.94 р. № 170. Зокрема, установлено, що за 2 місяці до закінчення строку чинності контракту за угодою сторін його може бути продовжено або укладено на новий строк.

Згідно з пп. 5.3.25 Угоди МОН рекомендує органам управління освітою, керівникам закладів освіти продовжувати до закінчення строку чинності строкового договору, укладеного на підставі Прикінцевих положень та ст. 22 Закону № 463, трудовий договір на новий строк, але не менше ніж на три роки.

Підпунктом 5.3.26 Угоди також передбачено положення про продовження строкового трудового договору на період щорічної основної відпустки повної тривалості, наданої за заявою педпрацівника, відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону № 504 з виплатою допомоги на оздоровлення та щорічної грошової винагороди за сумлінну працю і зразкове виконання посадових обов’язків відповідно до ст. 57 Закону № 2145.

Положення Угоди діють безпосередньо та поширюються на працівників закладів освіти, які перебувають у сфері дії сторін Угоди, і є обов’язковими для включення до колективних договорів (ст. 9 Закону вiд 01.07.93 р. № 3356-XII «Про колективні договори та угоди», п. 1.4 Угоди).

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Спецвипуски. Освіта»

Аргументовані рекомендації, надійні рішення з питань планування, обліку, податків і контролю

1800 грн. / рік

Купити