Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Чи правомірне зменшення зарплати вчителям ЗЗСО?


Практична ситуація

За наказом керівника відділу освіти вчителям закладу загальної середньої освіти у зв’язку з дистанційною роботою скасовано доплату за класне керівництво, а також зменшено надбавку за престижність праці? Чи правомірні такі дії?

Із 20.03.2022 набули чинності зміни, унесені Законом від 15.03.2022 № 2126-IX (далі – Закон № 2126) до деяких законів України щодо державних гарантій в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану. Зокрема, доповнено статтею 571 Закон від 05.09.2017 № 2145-VIII «Про освіту» (далі – Закон № 2145).

Згідно з ч. 1 ст. 571 цього Закону працівникам закладів освіти, установ освіти, наукових установ, серед інших і тим, які в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану в Україні чи окремих її місцевостях, оголошених у встановленому порядку (особливий період) були вимушені змінити місце проживання (перебування), залишити робоче місце, незалежно від місця їх проживання (перебування) на час особливого періоду гарантується:

  • організація освітнього процесу в дистанційній формі або в будь-якій іншій формі, що є найбільш безпечною для його учасників;
  • збереження місця роботи, середнього заробітку та інших виплат, передбачених законом.

Нагадаємо, що дистанційна робота – це форма організації праці, за якої робота виконується працівником поза робочими приміщеннями, у будь-якому місці за його вибором та з використанням інформаційно-комунікаційних технологій (ст. 602 КЗпП).

У разі виникнення загрози збройної агресії дистанційна робота може запроваджуватися наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу без обов’язкового укладення трудового договору про дистанційну роботу в письмовій формі. З таким наказом (розпорядженням) працівник ознайомлюється протягом двох днів із дня його прийняття, але до запровадження дистанційної роботи.

Порядок і строки забезпечення працівників, які виконують роботу дистанційно, належним для виконання ними своїх обов’язків обладнанням, програмно-технічними та іншими засобами, порядок відшкодування пов’язаних із виконанням дистанційної роботи витрат, визначаються трудовим договором про дистанційну роботу.

У разі запровадження дистанційної роботи працівник самостійно визначає робоче місце та несе відповідальність за забезпечення безпечних і нешкідливих умов праці.

Отже, законодавством не встановлено територіальних обмежень щодо робочого місця працівника в умовах дистанційної роботи. Тому педпрацівники можуть здійснювати педагогічну діяльність із використанням дистанційних технологій, перебуваючи не лише на території України, а й за її межами.

Відповідно до листа МОН від 07.03.2022 № 1/3378-22 «Про практику застосування трудового законодавства у галузі освіти і науки під час дії правового режиму воєнного стану» у разі, якщо для працівників проїзд до робочого місця неможливий через об’єктивні причини (небезпека, зупинений транспорт тощо), вони можуть виконувати роботу дистанційно (серед іншого і з використанням доступних засобів зв’язку). У такому разі рекомендовано видати наказ про запровадження в закладі освіти дистанційного режиму роботи.

Під час дистанційного режиму роботи за працівниками зберігаються права та обов’язки, визначені КЗпП та іншими актами законодавства, зокрема на своєчасне та в повному обсязі отримання зарплати .

Оплата праці працівників закладів освіти в умовах воєнного стану здійснюється відповідно до чинного законодавства, зокрема п. 68, 73, 78, 89 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міносвіти від 15.04.1993 № 102 (далі – Інструкція № 102).

Доплату за класне керівництво передбачено:

  • ст. 24 Закону від 16.01.2020 № 463-IX «Про загальну середню освіту»;
  • постановою КМУ від 28.12.2021 № 1391 «Деякі питання встановлення підвищень посадових окладів (ставок заробітної плати) та доплат за окремі види педагогічної діяльності у державних і комунальних закладах та установах освіти»;
  • п. 36 Інструкції № 102.

Вона встановлюється в розмірі 20–25 % залежно від класу та його наповнюваності.

Надбавка за престижність педагогічної праці виплачується педагогічним працівникам відповідно до постанови КМУ від 23.03.2011 № 373 «Про встановлення надбавки педагогічним працівникам закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної), вищої освіти, інших установ і закладів незалежно від їх підпорядкування» (далі – Постанова № 373) з урахуванням положень пп. 6.3.20 Галузевої угоди між МОН та ЦК Профспілки працівників освіти і науки на 2021–2025 роки (далі – Галузева угода).

У пп. 6.3.20 Галузевої угоди рекомендовано керівникам закладів освіти забезпечити встановлення надбавок педпрацівникам відповідно до Постанови № 373 в максимальному розмірі з оплатою за тарифікацією.

Положення Галузевої угоди діють безпосередньо та поширюються на працівників закладів освіти, які перебувають у сфері дії сторін Угоди, та є обов’язковими для включення до колективних договорів, угод нижчого рівня (п. 1.4 Галузевої угоди).

Крім того, згідно зі ст. 9 Закону від 01.07.1993 № 3356-XII «Про колективні договори і угоди», положення галузевої, територіальної угод діють безпосередньо і є обов’язковими для всіх суб’єктів, що перебувають у сфері дії сторін, які підписали угоду.

Як передбачено ст. 10 Закону від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі – Закон № 2136):

  • зарплата виплачується працівнику на умовах, визначених трудовим договором;
  • роботодавець повинен вживати всіх можливих заходів для забезпечення реалізації права працівників на своєчасне отримання зарплати.

Забезпечення державних гарантій, визначених у ч. 1 ст. 571 Закону № 2145, створення безпечного освітнього середовища, організацію здобуття освіти, освітнього процесу в умовах воєнного стану в межах своєї компетенції здійснюють (ч. 2 ст. 571 Закону № 2145):

  • органи виконавчої влади (далі – ОВВ), органи військового командування, військові, військово-цивільні адміністрації та органи місцевого самоврядування (далі – ОМС), їх представники, посадові особи (керівники, голови, начальники), органи управління (структурні підрозділи) у сфері освіти;
  • заклади освіти, установи освіти, наукові установи, їх засновники.

А рішення, обов’язкові до виконання на відповідній території для реалізації зазначених державних гарантій, приймають ОВВ та ОМС, їх представники, посадові особи (керівники, голови, начальники), органи управління (структурні підрозділи) у сфері освіти.

Крім того, Законом № 2126 встановлено такі додаткові повноваження військово-цивільних та військових адміністрацій населених пунктів на відповідній території, як забезпечення в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану реалізації державних гарантій, визначених законами України.

Тобто збереження місця роботи та середнього заробітку з усіма виплатами, передбаченими законом, гарантовано педагогічним працівникам під час здійснення ними освітнього процесу в будь-якій найбезпечнішій формі, зокрема і в дистанційній, що має бути забезпечено органами місцевої влади, зокрема керівниками органів управління освіти і науки.

Коментарі до матеріалу
Нове
20.08.2023
Картридж для офісної техніки: МНМА чи запаси?
Кожний бухгалтер знає, як важливо правильно визначити КЕКВ для купівлі того чи іншого приладдя та як іноді це непросто зробити. Особливо коли йдеться про витратні матеріали для офісної техніки, зокрема картриджі й тонери. Тож у цій статті розповімо, за яким КЕКВ слід придбавати витратні матеріали дл...
17.06.2023
Амортизація в умовах воєнного стану
У період дії воєнного стану найгарячіші запитання наших читачів стосуються не лише виплати зарплати, а й порядку проведення амортизації. Наприклад: чи нараховується амортизація на обладнання, яке під час війни не використовується? Як нараховувати амортизацію, якщо ви виїхали, а все обладнання, яке о...
25.10.2022
Стаж роботи для виплати надбавки за вислугу років педпрацівникам 
У Законі від 05.09.2017 № 2145-VIII «Про освіту» зазначено, що виплата педагогічним і науково-педагогічним працівникам надбавок за вислугу років щомісячно у відсотках до посадового окладу (ставки заробітної плати) залежить від їхнього стажу роботи. Як на підставі яких документів обчислює...