Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Чи правомірне зменшення зарплати вчителям ЗЗСО?

29.09.2022 460 0 0


Практична ситуація

За наказом керівника відділу освіти вчителям закладу загальної середньої освіти у зв’язку з дистанційною роботою скасовано доплату за класне керівництво, а також зменшено надбавку за престижність праці? Чи правомірні такі дії?

Із 20.03.2022 набули чинності зміни, унесені Законом від 15.03.2022 № 2126-IX (далі – Закон № 2126) до деяких законів України щодо державних гарантій в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану. Зокрема, доповнено статтею 571 Закон від 05.09.2017 № 2145-VIII «Про освіту» (далі – Закон № 2145).

Згідно з ч. 1 ст. 571 цього Закону працівникам закладів освіти, установ освіти, наукових установ, серед інших і тим, які в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану в Україні чи окремих її місцевостях, оголошених у встановленому порядку (особливий період) були вимушені змінити місце проживання (перебування), залишити робоче місце, незалежно від місця їх проживання (перебування) на час особливого періоду гарантується:

  • організація освітнього процесу в дистанційній формі або в будь-якій іншій формі, що є найбільш безпечною для його учасників;
  • збереження місця роботи, середнього заробітку та інших виплат, передбачених законом.

Нагадаємо, що дистанційна робота – це форма організації праці, за якої робота виконується працівником поза робочими приміщеннями, у будь-якому місці за його вибором та з використанням інформаційно-комунікаційних технологій (ст. 602 КЗпП).

У разі виникнення загрози збройної агресії дистанційна робота може запроваджуватися наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу без обов’язкового укладення трудового договору про дистанційну роботу в письмовій формі. З таким наказом (розпорядженням) працівник ознайомлюється протягом двох днів із дня його прийняття, але до запровадження дистанційної роботи.

Порядок і строки забезпечення працівників, які виконують роботу дистанційно, належним для виконання ними своїх обов’язків обладнанням, програмно-технічними та іншими засобами, порядок відшкодування пов’язаних із виконанням дистанційної роботи витрат, визначаються трудовим договором про дистанційну роботу.

У разі запровадження дистанційної роботи працівник самостійно визначає робоче місце та несе відповідальність за забезпечення безпечних і нешкідливих умов праці.

Отже, законодавством не встановлено територіальних обмежень щодо робочого місця працівника в умовах дистанційної роботи. Тому педпрацівники можуть здійснювати педагогічну діяльність із використанням дистанційних технологій, перебуваючи не лише на території України, а й за її межами.

Відповідно до листа МОН від 07.03.2022 № 1/3378-22 «Про практику застосування трудового законодавства у галузі освіти і науки під час дії правового режиму воєнного стану» у разі, якщо для працівників проїзд до робочого місця неможливий через об’єктивні причини (небезпека, зупинений транспорт тощо), вони можуть виконувати роботу дистанційно (серед іншого і з використанням доступних засобів зв’язку). У такому разі рекомендовано видати наказ про запровадження в закладі освіти дистанційного режиму роботи.

Під час дистанційного режиму роботи за працівниками зберігаються права та обов’язки, визначені КЗпП та іншими актами законодавства, зокрема на своєчасне та в повному обсязі отримання зарплати .

Оплата праці працівників закладів освіти в умовах воєнного стану здійснюється відповідно до чинного законодавства, зокрема п. 68, 73, 78, 89 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міносвіти від 15.04.1993 № 102 (далі – Інструкція № 102).

Доплату за класне керівництво передбачено:

  • ст. 24 Закону від 16.01.2020 № 463-IX «Про загальну середню освіту»;
  • постановою КМУ від 28.12.2021 № 1391 «Деякі питання встановлення підвищень посадових окладів (ставок заробітної плати) та доплат за окремі види педагогічної діяльності у державних і комунальних закладах та установах освіти»;
  • п. 36 Інструкції № 102.

Вона встановлюється в розмірі 20–25 % залежно від класу та його наповнюваності.

Надбавка за престижність педагогічної праці виплачується педагогічним працівникам відповідно до постанови КМУ від 23.03.2011 № 373 «Про встановлення надбавки педагогічним працівникам закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної), вищої освіти, інших установ і закладів незалежно від їх підпорядкування» (далі – Постанова № 373) з урахуванням положень пп. 6.3.20 Галузевої угоди між МОН та ЦК Профспілки працівників освіти і науки на 2021–2025 роки (далі – Галузева угода).

У пп. 6.3.20 Галузевої угоди рекомендовано керівникам закладів освіти забезпечити встановлення надбавок педпрацівникам відповідно до Постанови № 373 в максимальному розмірі з оплатою за тарифікацією.

Положення Галузевої угоди діють безпосередньо та поширюються на працівників закладів освіти, які перебувають у сфері дії сторін Угоди, та є обов’язковими для включення до колективних договорів, угод нижчого рівня (п. 1.4 Галузевої угоди).

Крім того, згідно зі ст. 9 Закону від 01.07.1993 № 3356-XII «Про колективні договори і угоди», положення галузевої, територіальної угод діють безпосередньо і є обов’язковими для всіх суб’єктів, що перебувають у сфері дії сторін, які підписали угоду.

Як передбачено ст. 10 Закону від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі – Закон № 2136):

  • зарплата виплачується працівнику на умовах, визначених трудовим договором;
  • роботодавець повинен вживати всіх можливих заходів для забезпечення реалізації права працівників на своєчасне отримання зарплати.

Забезпечення державних гарантій, визначених у ч. 1 ст. 571 Закону № 2145, створення безпечного освітнього середовища, організацію здобуття освіти, освітнього процесу в умовах воєнного стану в межах своєї компетенції здійснюють (ч. 2 ст. 571 Закону № 2145):

  • органи виконавчої влади (далі – ОВВ), органи військового командування, військові, військово-цивільні адміністрації та органи місцевого самоврядування (далі – ОМС), їх представники, посадові особи (керівники, голови, начальники), органи управління (структурні підрозділи) у сфері освіти;
  • заклади освіти, установи освіти, наукові установи, їх засновники.

А рішення, обов’язкові до виконання на відповідній території для реалізації зазначених державних гарантій, приймають ОВВ та ОМС, їх представники, посадові особи (керівники, голови, начальники), органи управління (структурні підрозділи) у сфері освіти.

Крім того, Законом № 2126 встановлено такі додаткові повноваження військово-цивільних та військових адміністрацій населених пунктів на відповідній території, як забезпечення в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану реалізації державних гарантій, визначених законами України.

Тобто збереження місця роботи та середнього заробітку з усіма виплатами, передбаченими законом, гарантовано педагогічним працівникам під час здійснення ними освітнього процесу в будь-якій найбезпечнішій формі, зокрема і в дистанційній, що має бути забезпечено органами місцевої влади, зокрема керівниками органів управління освіти і науки.

Коментарі до матеріалу