Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Чи можна зменшити навчальне навантаження викладачу ЗФПО через простій у роботі?

21.09.2022 146 0 0


Кадри

Викладач ЗФПО 2 місяці був у простої з виплатою 2/3 зарплати через воєнні дії. Чи знімаються години з річного навантаження такого викладача відповідно до п. 79 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міносвіти від 15.04.1993 № 102 (далі – Інструкція № 102)?

Відповідно до п. 78 Інструкції № 102 середня місячна зарплата викладачам закладів вищої освіти I–II рівнів акредитації, які нині мають статус закладів фахової передвищої освіти, визначається шляхом множення годинної ставки викладача на встановлений йому обсяг річного навантаження і ділення цього добутку на 10 навчальних місяців. Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячної ставки заробітної плати на середньомісячну норму навчального навантаження (72 год.). Установлена середньомісячна зарплата виплачується викладачу за роботу протягом навчального року, включаючи час роботи в період канікул, що не збігається з відпусткою.

У разі якщо викладачі відповідно до чинного законодавства або з не залежних від них причин звільняються від навчальних занять (відпустка, відрядження, тимчасова непрацездатність, відволікання учнів на сільгоспроботи, зимові канікули тощо), установлений їм обсяг річного навантаження зменшується на 1/10 частину за кожний повний місяць відсутності на роботі або відсутності занять із зазначених причин (за неповний місяць – виходячи з відповідної кількості робочих днів) (п. 79 Інструкції № 102).

Проте слід зауважити, що перелік підстав чи причин для законодавчого звільнення викладачів від навчальних занять не є вичерпним, що підтверджується словом «тощо». Оголошення простою для працівників є однією з таких підстав.

Зменшення навчального навантаження не здійснюється за час відрядження викладача для проведення навчальних занять в іншій місцевості (наприклад, у філіалі навчального закладу), а також за час відпустки.

Установлена викладачам на початку навчального року середня місячна зарплата у разі простою зменшуватися не має. Години викладацької роботи, виконані викладачем протягом навчального року понад зменшене річне навантаження, оплачуються додатково за годинними ставками після виконання зменшеного навчального навантаження.

Згідно з п. 80 Інструкції № 102 години викладацької роботи, виконані понад установлене річне навантаження, тобто зменшене, оплачуються додатково за годинними ставками, визначеними відповідно до п. 78 Інструкції № 102 після виконання викладачем річного навчального навантаження. Ця оплата провадиться щомісячно або наприкінці навчального року.

Тому в разі звільнення викладача ЗФПО від навчальних занять у зв’язку з простоєм установлений йому обсяг річного навантаження зменшується на 1/10 частину за кожний повний місяць відсутності на роботі або відсутності занять години.

Викладачам фахової передвищої освіти ставка зарплати виплачується виходячи з річного навантаження 720 год. Умови оплати праці педпрацівників виокремлено в підрозділі «Вищі навчальні заклади I–II рівнів акредитації та професійно-технічні навчальні заклади (крім педагогічних училищ)» розділу «Б» Інструкції № 102.

Стосовно оплати викладачеві часу простою в розмірі 2/3 від ставки зарплати, то це є порушенням законодавства. Адже ч. 1 ст. 113 КЗпП передбачено оплату простою не з вини працівника з розрахунку не нижче від 2/3 тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу). Тобто законодавчо унормовано нижню межу розміру збереженого заробітку під час простою, а саме не нижче, а не на рівні 2/3 посадового окладу.

Галузевою Угодою між МОН та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2021–2025 роки, зареєстрованою в Мінекономіки 18.06.2021 за № 12, а саме пп. 8.3.3, унормовано верхню межу заробітку, яким сторони рекомендують керівникам закладів освіти забезпечити оплату простою працівникам, включаючи непедагогічних та тих, які працюють за сумісництвом, не з їх вини в розмірі середньої зарплати.

Згідно з п. 1.4 Галузевої угоди положення Угоди діють безпосередньо та поширюються на працівників закладів освіти, які перебувають у сфері дії сторін Угоди, є обов’язковими для включення до колективних договорів.

Положення галузевої угоди діють безпосередньо і є обов’язковими для всіх суб’єктів, що перебувають у сфері дії сторін, які підписали угоду (ст. 9 Закону від 01.07.1993 № 3356-XII «Про колективні договори і угоди»).

Положення колективного договору поширюються на всіх працівників, незалежно від того, чи є вони членами професійної спілки, і є обов’язковими як для власника або уповноваженого ним органу, так і для працівників (ст. 18 КЗпП).

Коментарі до матеріалу