Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Як оплатити роботу вчителя-сумісника під час воєнного стану?

29.09.2022 839 0 0


Практична ситуація

Основним місцем роботи працівника є заклад вищої освіти. За сумісництвом він працює вчителем у закладі загальної середньої освіти. Через воєнний стан зараз педагог перебуває поза місцем розташування цих закладів. Як оплачувати його роботу за сумісництвом? Чи можна оголосити простій суміснику?

Згідно з ч. 1 ст. 571 Закону від 05.09.2017 № 2145-VIII «Про освіту» (далі – Закон № 2145) працівникам закладів освіти, серед інших і тим, які в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану в Україні чи окремих її місцевостях, оголошених у встановленому порядку (особливий період) були вимушені змінити місце проживання (перебування), залишити робоче місце, незалежно від місця їх проживання (перебування) на час особливого періоду гарантується:

  • організація освітнього процесу в дистанційній формі або в будь-якій іншій формі, що є найбільш безпечною для його учасників;
  • збереження місця роботи, середнього заробітку та інших виплат, передбачених законом.

Забезпечення зазначених вище держгарантій у межах своєї компетенції здійснюють:

  • органи виконавчої влади (далі – ОВВ), органи військового командування, військові, військово-цивільні адміністрації та органи місцевого самоврядування (далі – ОМС), їх представники, посадові особи (керівники, голови, начальники), органи управління (структурні підрозділи) у сфері освіти;
  • заклади освіти, установи освіти, наукові установи, їх засновники.

Рішення щодо реалізації цих державних гарантій, обов’язкові до виконання на відповідній території, приймають у межах своєї компетенції ОВВ та ОМС, їх представники, посадові особи (керівники, голови, начальники), органи управління (структурні підрозділи) у сфері освіти приймають (ч. 3 ст. 571 Закону № 2145).

Відповідно до наказу МОН від 28.03.2022 № 274 «Про деякі питання організації здобуття загальної середньої освіти та освітнього процесу в умовах воєнного стану в Україні» органи управління у сфері освіти місцевих ОВВ, ОМС мають забезпечити та організувати оплату праці працівників закладів освіти та установ освіти незалежно від їх поточного місця проживання (перебування) в Україні чи за її межами, зокрема і шляхом ухвалення рішення про оголошення простою в закладах освіти, які не можуть здійснювати освітню діяльність через збройну агресію російської федерації.

Згідно зі ст. 1021 КЗпП працівники, які працюють за сумісництвом, отримують заробітну плату за фактично виконану роботу.

Оплата праці працівників закладів освіти в умовах воєнного стану здійснюється відповідно до чинного законодавства, зокрема п. 68 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міносвіти від 15.04.1993 № 102, а саме за тарифікацією.

Тому за період роботи (у т. ч. і за лютий 2022 року) на посаді вчителя закладу загальної середньої освіти (далі – ЗЗСО), яка виконується на умовах сумісництва, зокрема й у дистанційному режимі, оплата праці має здійснюватися за тарифікацією.

Якщо ж учителеві не було забезпечено можливості здійснення освітнього процесу в дистанційній формі, керівник ЗЗСО оголошує простій для такого працівника.

Порядок оплати часу простою визначено у ст. 113 КЗпП, згідно з якою час простою не з вини працівника оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу). За час простою, коли виникла виробнича ситуація, небезпечна для життя чи здоров’я працівника або для людей, які його оточують, і навколишнього природного середовища не з його вини, за ним зберігається середній заробіток.

Проте пп. 8.3.3 Галузевої угоди між МОН та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2021–2025 роки, зареєстрованої в Мінекономіки 16.06.2021 за № 12 (далі – Галузева угода), цю норму конкретизовано, а саме передбачено оплату простою працівників, включаючи непедагогічних та тих, які працюють за сумісництвом, не з їх вини, у розмірі середньої заробітної плати.

Положення Галузевої Угоди діють безпосередньо та поширюються на працівників закладів освіти, що перебувають у сфері дії сторін Угоди, та є обов’язковими для включення до колективних договорів, угод нижчого рівня (п. 1.4 Галузевої Угоди).

Згідно зі ст. 9 Закону від 01.07.1993 № 3356-XII «Про колективні договори і угоди» положення Галузевої угоди діють безпосередньо і є обов’язковими для всіх суб’єктів, що перебувають у сфері дії сторін, які підписали угоду.

Відповідно до ст. 18 КЗпП положення колективного договору є обов’язковими як для власника або уповноваженого ним органу, так і для працівників.

Про обов’язковість оплати простою відповідно до пп. 8.3.3 Галузевої угоди йдеться також у низці листів МОН, зокрема від 06.03.2022 № 1/3370-22, від 07.03.2022 № 1/3378-22, від 15.03.2022 № 1/3463-22, від 25.04.2022 № 1/4444-22.

Коментарі до матеріалу