Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Як оплачується праця вчителя-сумісника – погодинно чи за тарифікацією?

29.09.2022 102 0 0


Практична ситуація

Зараз найгарячіша пора в закладах освіти: розробляються плани на наступний навчальний рік, розподіляється педагогічне навантаження і cкладаються тарифікаційні списки педпрацівників. Але як платити учителям-сумісникам, які працюють у декількох закладах освіти одночасно, – погодинно чи за тарифікацією?

Оплата праці педагогічних працівників закладів освіти провадиться відповідно до Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міносвіти від 15.04.1993 № 102 (далі – Інструкція № 102).

Згідно з п. 68 Інструкції № 102 місячна зарплата педпрацівників, зокрема вчителів навчальних закладів, визначається шляхом множення ставки зарплати на їхнє фактичне тижневе навантаження і ділення добутку на встановлену норму годин на тиждень. Визначена при тарифікації зарплата виплачується щомісячно незалежно від кількості тижнів і робочих днів у різні місяці року.

Погодинна оплата праці педпрацівників допускається лише в разі оплати (п. 73 Інструкції № 102):

  • годин заміщення тимчасово відсутніх через хворобу або з інших причин учителів, яке тривало не більш як два місяці;
  • праці працівників підприємств, організацій та установ, які залучаються до педагогічної роботи.

Якщо заміщення тривало понад два місяці, то оплата праці педпрацівника провадиться з першого дня заміщення за всі години фактичного педагогічного навантаження в порядку, передбаченому п. 68 Інструкції № 102, тобто за тарифікацією.

Форма Тарифікаційного списку вчителів та інших працівників школи наведена в додатку 1 до Інструкції № 102. Яе зазначено в примітці 1 до Тарифікаційного списку, до нього включаються всі працівники школи, ставки зарплати і посадові оклади яких залежать від освіти, категорії та тарифного розряду, у тому числі директори та їхні заступники, вчителі, вихователі, бібліотекарі, а також інші працівники (завгоспи, лаборанти), які ведуть викладацьку роботу.

Тому вчителям, які працюють за сумісництвом у двох і більше закладах освіти, зокрема й у закладах загальної середньої освіти, платять виключно за тарифікацією, з урахуванням затвердженого обсягу тижневого навантаження та інших видів педагогічної роботи (перевірка зошитів, класне керівництво, завідування кабінетом тощо). Таку думку фахівців профспілки працівників освіти і науки та їхні рекомендації з цього питання можна знайти на офіційному сайті.

Що стосується канікулярного періоду, то згідно з п. 71 Інструкції № 102 за роботу в час канікул педпрацівникам платять з розрахунку зарплати, установленої при тарифікації, що передувала початку канікул.

Зверніть увагу! Якщо оплата праці вчителів-сумісників провадилась із погодинного розрахунку, їм мають перерахувати зарплату на умовах тарифікації за весь період роботи, виходячи з установленого обсягу навчального навантаження на тиждень з усіма іншими виплатами відповідно до покладених на вчителя та виконаних ним завдань та обов’язків.

Як передбачено ст. 3 Закону від 15.11.1996 № 504/96-ВР «Про відпустки», у разі звільнення у зв’язку із закінченням строку трудового договору таким працівникам за їхнім бажанням має бути надана невикористана щорічна основна відпустка незалежно від того, що її тривалість перевищує строк трудового договору. У цьому разі дія трудового договору продовжується до закінчення відпустки.

Відповідно до п. 6 Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам навчальних закладів та установ освіти, навчальних (педагогічних) частин (підрозділів) інших установ і закладів, педагогічним, науково-педагогічним працівникам та науковим працівникам, затвердженого постановою КМУ від 14.04.1997 № 346, у разі звільнення педпрацівників навчальних закладів, які до звільнення пропрацювали не менш як 10 місяців, грошова компенсація виплачується за не використані ними дні щорічної основної відпустки з розрахунку повної її тривалості.

Як визначено в п. 7 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 № 100, виплата за час щорічної відпустки, тривалість якої обчислюється в календарних днях, нараховується шляхом ділення сумарного заробітку за останні перед наданням відпустки 12 місяців або за менший фактично відпрацьований період на відповідну кількість календарних днів року чи меншого відпрацьованого періоду (за винятком святкових і неробочих днів, установлених законодавством). Отриманий результат перемножується на число календарних днів відпустки.

Коментарі до матеріалу