Насамперед нагадаємо, що будь-які записи до локальних документів установи, зокрема штатного розпису, посадової інструкції, наказу про прийняття на роботу, трудової книжки, особової справи тощо мають здійснюватися відповідно до трудового законодавства. На сьогодні назва посади (професії) в них має відповідати Національному класифікатору ДК 003:2010 «Класифікатор професій».
Зверніть увагу! Правильне зазначення назви професії – відповідно до ДК 003:2010, є важливим і для бухгалтера. Це випливає з наказу Мінфіну від 14.04.2015 № 435 «Про затвердження Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», який діє до кінця поточного року.
Щодо назви посади вчителя зауважимо таке. На сьогодні ДК 003:2010 містить, серед іншого, такі професійні назви робіт:
Перша професійна назва роботи застосовується в ЗЗСО, друга – у початковій школі. І обидві професійні назви робіт вимагають від працівника наявності другого освітнього рівня – магістр (спеціаліст). Третя назва професії належить до «фахівців із початкової освіти», і ця професія вимагає від працівника наявності першого рівня освіти – бакалавр (молодший спеціаліст).
Щоб правильно зробити запис про професію, слід нагадати, що відповідно до Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої спільним наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінсоцзахисту від 29.07.1993 № 58, записи про назви роботи, професії або посади, на яку прийнято працівника, виконуються відповідно до назв професій і посад у ДК 003:2010.
Отже, відповідно до ДК 003:2010 особа, на яку покладено обов’язки з кадрових питань, має зазначати в локальних документах назву професії в редакціях: учитель загальноосвітнього навчального закладу з фізичної культури або вчитель з початкової освіти фізичної культури (з відповідними кодуваннями).
Зверніть увагу! Зазначені редакції назв професій відповідають вимогам:
Отже, ми розібралися, які саме назви професій нам потрібні. Проте постає питання: як закріпити в локальних кадрових документах записи про назву роботи? Пропонуємо дотримуватися таких правил:
1. Штатний розпис складаємо за типовою формою, установленою наказом Мінфіну від 28.01.2002 № 57 «Про затвердження документів, що застосовуються в процесі виконання бюджету».
Усі назви посад і професій, які вносяться до штатного розпису, мають відповідати професійним назвам робіт із ДК 003:2010 з урахуванням вимог щодо їх розширення чи уточнення. У локальних документах закладу не може бути розходжень в написанні тієї самої назви роботи. Тобто помилкою буде, якщо, наприклад, у штатному розписі написати «учитель», тоді як у заяві, контракті, наказі про прийняття на роботу, трудовій книжці тощо зазначено назву посади відповідно до вимог Інструкції № 58 і ДК 003:2010. А назви «учитель» у ДК 003:2010 немає.
Саме тому рекомендуємо у штатному розписі наводити конкретні назви посад, наприклад:
2. Назви посад у посадових інструкціях також мають відповідати назвам, зазначеним у ДК 003:2010.
3. Заява від особи про прийняття на роботу, особова справа та відповідний контракт також мають містити, поряд з іншим, назву посади згідно зі штатним розписом.
4. Запис про назву роботи в трудовій книжці працівника має відповідати нормам ДК 003:2010, а також назві, зазначеній у штатному розписі закладу.