Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Чи може педагог-організатор ЗЗСО суміщати посаду вихователя?

29.09.2022 1105 0 0


Практична ситуація

Чи може педагог-організатор із повним обсягом навантаження додатково обіймати ще посаду вихователя для супроводу дітей в автобусі з обсягом роботи на 0,5 посади? Якщо може, то як оплачувати таку роботу?

Відповідно до Типових штатних нормативів загальноосвітніх навчальних закладів, затверджених наказом МОН від 06.12.10 р. № 1205 (далі – Наказ № 1205), які поширюються на всі типи загальноосвітніх навчальних закладів, у школі за наявності організованого підвезення учнів шкільним автобусом для супроводу дітей (незалежно від кількості шкіл, які обслуговує автобус) додатково вводиться 0,5 посади вихователя на один автобус. Керівникам закладів загальної середньої освіти (далі – ЗЗСО) доручено привести штатні розписи у відповідність до Наказу № 1205 (п. 3 цього наказу).

Згідно з п. 64 Інструкції про прядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міносвіти від 15.04.93 р. № 102 (далі – Інструкція № 102), якщо для працівника закладу освіти законодавством не передбачено скороченої тривалості робочого дня, то тривалість його робочого дня становить 40 годин на тиждень. Тому тривалість робочого часу педагога-організатора за 5-денного робочого тижня становить 8 годин щодня.

Статтею 24 Закону від 16.01.20 р. № 463-IX «Про повну загальну середню освіту» за посадою вихователя ЗЗСО установлено педагогічне навантаження на ставку заробітної плати 30 годин на тиждень. Тобто, якщо за 0,5 одиниці цієї посади укладається трудовий договір на виконання роботи, тривалість такої роботи становитиме 15 годин на тиждень або 3 години на день за 5-денного робочого тижня.

Працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачено законодавством, колективним договором або угодою сторін (ст. 21 КЗпП).

Умови роботи за сумісництвом урегульовано постановою КМУ від 03.04.93 р. № 245 «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій» (далі – Постанова № 245) та Положенням про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій, затвердженим спільним наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінфіну від 28.06.93 р. № 43 (далі – Положення № 43).

Робітники, спеціалісти і службовці державних підприємств, установ і організацій мають право працювати за сумісництвом, тобто виконувати крім своєї основної іншу роботу на умовах трудового договору (п. 1 Постанови № 245).

Тривалість роботи за сумісництвом не може перевищувати чотирьох годин на день (п. 2 Постанови № 245). Загальна тривалість роботи за сумісництвом протягом місяця не повинна перевищувати половини місячної норми робочого часу.

Не вважається сумісництвом педагогічна робота керівних та інших працівників навчальних закладів (п. 8 Переліку робіт, які не є сумісництвом, наведеного в додатку до Положення № 43). До п. 3 цього Переліку включено також педагогічну роботу з погодинною оплатою праці обсягом не більше як 240 годин на рік. Виконання цієї роботи допускається в робочий час із дозволу керівника навчального закладу без утримання зарплати.

Тому педагогу-організатору ЗЗСО як педпрацівникові не заборонено працювати за сумісництвом, виконуючи поза межами основного робочого часу педагогічну роботу на посаді вихователя. Проте має бути відповідним чином розмежовано в часі графік роботи за основною посадою та за посадою за сумісництвом.

Можлива також оплата з погодинного розрахунку за посадою вихователя обсягом до 240 годин на рік, яка може виконуватися в основний робочий час за посадою педагога-організатора.

Педагогу-організатору може бути встановлено також доплату за суміщення посади вихователя. Відповідно до постанови Ради Міністрів СРСР від 04.12.81 р. № 1145 «Про порядок і умови суміщення професій (посад)» (далі – Постанова № 1145, нині чинна згідно з постановою ВРУ від 12.09.91 р. № 1545-XII «Про порядок тимчасової дії на території України деяких актів законодавства Союзу РСР») суміщення професій чи посад – це виконання працівником поряд з основною роботою, обумовленою трудовим договором, додаткової роботи за іншою професією чи посадою на тому самому підприємстві, в установі, організації протягом установленої законодавством тривалості робочого дня.

Заборонено покладати виконання обов’язків та встановлювати доплати за суміщення посад лише керівникам установ та організацій, керівникам структурних підрозділів, їхнім заступникам (п. 15 Постанови № 1145).

Закладам освіти також надано право встановлювати працівникам доплати за суміщення професій (посад) без обмеження переліків суміщуваних посад (п. 3 Інструкції № 102).

Крім того, одним із шляхів розв’язання питання оплати праці за цими обома посадами є також встановлення надбавки за високі досягнення у праці, за складність і напруженість у роботі, за виконання особливо важливої роботи в розмірі до 50 % посадового окладу (ставки заробітної плати), виплату яких передбачено пп. 2 п. 4 наказу МОН від 26.09.05 р. № 557 «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ». Такі надбавки встановлюються наказом керівника ЗЗСО за погодження з виборним органом профспілкової організації.

Коментарі до матеріалу