10 грудня найбільші банки підписали Меморандум про забезпечення прозорості функціонування ринку платіжних послуг (далі – Меморандум). Згодом до них приєдналися ще 23 банки та 2 фінансові компанії (платіжні системи):
Меморандум стосується взаємодії банків та надавачів платіжних послуг із клієнтами фізособами, ФОП та ФОП як частини групи пов’язаних компаній, удосконалює та стандартизує підходи банків щодо моніторингу операцій клієнтів із застосуванням ризик-орієнтовного підходу, що допоможе виключити варіанти недобросовісної конкуренції.
Це ініціатива банківського сектору спрямована на зменшення тіньового сектору економіки, а також протидію терористичній й диверсійній діяльності росії, що фінансується через використання «дропів». Вона має на меті унеможливлення використання карток та платіжної інфраструктури шахраями та іншими зловмисниками.
Надавачі платіжних послуг, які доєднались до Меморандуму, погоджуються на запровадження у своїй діяльності уніфікованих ринкових практик та підходів. Зокрема до процесів:
Підписувачи Меморандуму зобов’язалися здійснювати перекази клієнтів з урахуванням запровадженого у банку ризик-орієнтованого підходу.
Це означатиме, що банки не встановлюватимуть ліміти на операції клієнтів з підтвердженими джерелами доходів (зокрема зарплатних клієнтів та інших клієнтів з підтвердженими доходами), а також волонтерів, ідентифікованих Надавачем Платіжних Послуг згідно з вимогами постанови Правління НБУ від 24.02.2022 № 18.
Якщо ж документально підтвердженого доходу немає, то банки зобов’язуються встановити ліміти (поширюватимуться на перекази за реквізитами IBAN) на операції:
Ліміти не включатимуть операції з переказу коштів між двома рахунками, які клієнт відкрив в одному банку. За наявності документально підтверджених доходів клієнта, що перевищують встановлений на дату ліміт, банки будуть здійснювати перекази в рамках підтвердженого доходу.
Крім того, клієнт під час обслуговування має право звернутися до надавача платіжних послуг – учасника із запитом для підвищення встановлено ліміту з обов’язковим наданням документального підтвердження коштів.
Для більш ефективної побудови системи управління ризиками надавачі платіжних послуг – учасники наголошують на необхідності запровадження системних кроків та співпраці із НБУ та держорганами в частині:
Довідково. Нагадаємо, що з 1 жовтня НБУ на пів року ввів тимчасовий ліміт для карткових переказів між фізособами на суму 150 000 грн на місяць лише для вихідних платежів строком на півроку. Перехідний період у шість місяців дозволить НБУ та учасникам ринку напрацювати комплексні та системні рішення для вирішення проблеми «дропів» із залученням банківської спільноти, інших державних органів, в тому числі правоохоронних.
НБУ
Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm