Оплата за лікарняними: чи впливає страховий стаж на розмір виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності?
З 1 січня 2023 року набула чинності оновлена редакція Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», відповідно до якої уповноваженим органом управління в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку на виробництві визначено Пенсійний фонд України.
Допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується застрахованим особам залежно від страхового стажу у розмірі:
- 50% середньої заробітної плати (доходу) - застрахованим особам зі стажем до 3 років, а також працівникам, які перебували на самоізоляції через Covid-19 незалежно від стажу.
- 60% середньої заробітної плати (доходу) - застрахованим особам зі стажем від 3 до 5 років;
- 70% середньої заробітної плати (доходу) - застрахованим особам зі стажем від 5 до 8 років;
- 100% середньої заробітної плати (доходу) - застрахованим особам зі стажем понад вісім років, а також :
- Постраждалому наслідок Чорнобильської катастрофи категорій 1-3;
- одному з батьків або особі, що їх замінює і доглядає хвору дитину віком до 14 років, яка постраждала від Чорнобильської катастрофи;
- ветеранам війни, постраждалим учасникам Революції Гідності та членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членам сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України;
- жертвам нацистських переслідувань (Закон України «Про жертви нацистських переслідувань» від 23.03.2000 р. № 1584);
- донорам, які мають право на пільгу, передбачену ст. 20 Закону України «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові» від 30.09.2020 р. № 931.
- Медичним працівникам, які перебували на самоізоляції через Сovid-19.
Сума допомоги з тимчасової непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною або хворим членом сім’ї), а також допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами з розрахунку на місяць не має перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування ЄСВ (ч. 3 ст. 24, ч. 2 ст. 26 Закону №1105), яка залежить від розміру мінімальної зарплати.
З 1 жовтня і до кінця 2023 року ця база становить: 6700 х 15 = 100500 грн.
Отже, максимальний розмір лікарняних і декретних для працівника (за всіма місцями роботи сукупно) становитиме 100500 грн.
Згідно з ч. 2 ст. 26 Закону №1105 сума допомоги по вагітності та пологах з розрахунку на місяць не може бути меншою за розмір допомоги, обчислений із мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку.
Якщо страхового стажу за останній рік замало, лікарняні та декретні нараховуються із прив’язкою до мінімальної зарплати.
https://t.me/smudsp
Коментарі до матеріалу