Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Про особливості надання відпусток: заміщення працівника

24.07.2025

Основні вимоги законодавства щодо укладення та припинення трудових договорів у період дії воєнного стану та ризики і наслідків незадекларованої праці нагадала фахівець управління інспекційної діяльності у Кіровоградській області працівникам будівельного підприємства у м. Знам’янці.

Інспектор надала детальні роз’яснення з питань, що цікавили присутніх. Зокрема, про особливості надання відпусток.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про відпустки» право на відпустки мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізичних осіб підприємців.

Статтею 10 цього Закону визначено, що конкретний період надання щорічних відпусток у межах, установлених графіком, узгоджується між працівником і роботодавцем, який зобов’язаний письмово повідомити працівника про дату початку відпустки не пізніше, ніж за два тижні до встановленого графіком терміну.

Роботодавець зобов’язаний вести облік відпусток, що надаються працівникам.

Ознайомлення з наказом про надання відпустки працівник підтверджує своїм підписом. На підставі наказу (розпорядження) про надання відпустки розраховується заробітна плата за час відпустки.

На період заміщення тимчасово відсутнього працівника роботодавцю надане право приймати нових працівників за строковими трудовими договорами, незалежно від причин його відсутності (абз. 2 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX).

Якщо обов’язки відпускника може виконувати інший працівник у вільний від основної роботи час, з ним слід укласти окремий трудовий договір за «внутрішнім» сумісництвом.

Якщо підібрати заміну з числа працівників не вдається, слід розглядати можливість тимчасового прийняття на роботу іншого працівника за строковим трудовим договором (ст. 23 КЗпП України).

Прийняття на роботу за строковим трудовим договором оформляється в тому самому порядку, що й за безстроковим. Але у заяві працівника та у наказі про прийняття на роботу слід обов’язково вказати про строковий характер трудового договору і зазначити строк дії договору.

Правове становище працівників, які уклали строкові трудові договори, не відрізняється від правового становища працівників, що уклали трудові договори на невизначений строк.

Якщо один з працiвникiв перебуває у вiдпустцi чи хворiє, з iншим працiвником може бути укладено на цей час трудовий договiр про роботу за сумiсництвом.

При цьому облік робочого часу працівника має провадитися за кожним договором окремо.

Відповідно і оплата працi має провадитися окремо за кожним трудовим договором, тобто за основним трудовим договором i за договором за сумiсництвом чи строковим трудовим договором.

Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
17.06.2025
Внесено зміни до граничних сум витрат на придбання автомобілів, меблів та іншого обладнання
Кабінет Міністрів України вніс зміни до постанови від 04.04.2001 р. № 332 «Про граничні суми витрат на придбання автомобілів, меблів, іншого обладнання та устаткування, мобільних телефонів, комп'ютерів державними органами, а також установами та організаціями, які утримуються за рахунок державн...
30.06.2025
Право матері, яка має двох дітей віком до 15 років, на соціальну відпустку під час простою
У Кодексі законів про працю України, також у Законі України «Про відпустки» закріплено право одного з батьків на додаткову соціальну відпустку. Так, ст. 182-1 Кодексу законів про працю України, ч. 1 ст. 19 Закону України «Про відпустки» передбачено, які батьки мають право на...
04.06.2025
Мінсоцполітики розширює можливості створення та покращення робочих місць для людей з інвалідністю
Уряд розширює можливості для працевлаштування людей з інвалідністю. Зокрема, вдосконалюється система сплати адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю. Також розширюється можливість використання коштів від сплачених роботода...
Нове
25.07.2025
Лист Мінсоцполітики: Щодо індексації стипендій
МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ   ЛИСТ від 14.07.2025 р. № 404/0/98-25/314   Витяг   Департамент розгляду звернень громадян та контролю виконання документів Міністерства соціальної політики України [...] розглянув запит [...] щодо індексації грошових доходів [...] та п...
25.07.2025
Випуск: Новини тижня для бюджетних установ (21.07.2025 - 25.07.2025)
Бюджет. Бухгалтерський огляд   Чи має право працівник державної установи відмовитися від щорічної (чергової) відпустки та отримати замість неї грошову компенсацію? Відповідно до статті 24 Закону України «Про відпустки», працівник має право на грошову компенсацію лише за частину щ...
25.07.2025
Хто може отримати відпустку без збереження заробітної плати, не відпрацювавши 6 місяців у перший рік роботи?
Особливості надання відпусток без збереження заробітної плати були серед ключових питань під час інформаційно-роз’яснювальної роботи в одній із запорізьких автошкіл. Зокрема, посадовці управління інспекційної діяльності у Запорізькій області нагадали, що, відповідно до пункту 16 статті 25 Зако...