Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Нагадуємо, кому і в яких випадках потрібна атестація робочих місць

17.02.2022 498 0 0

У сучасних умовах велике значення набула атестація робочих місць. Часто постають питання: кому потрібна атестація? В яких випадках? Роз'яснення з цього питання надає головний державний інспектор відділу з питань експертизи умов праці Управління Держпраці у галузі Євгена Краєвська. Кожен працівник повинен мати своє робоче місце. На робочому місці потрібно створити нешкідливі та безпечні умови праці. Саме про це і має подбати працедавець. Але не все залежить від керівника.

Найбільша специфіка виробництва може бути пов'язана з факторами підвищеної небезпеки, шкідливості тощо.

У таких випадках роботодавець повинен компенсувати працівникові «шкідливість» його роботи, виходячи з норм чинного законодавства, наприклад:

  • надати йому додаткову відпустку;
  • встановити підвищену оплату праці;
  • забезпечити видачу спецодягу та засобів індивідуального захисту;
  • видавати молоко та лікувально-профілактичне харчування.

Працівник може отримати право на пенсію за віком на пільгових умовах, якщо це буде підтверджено результатами атестації. Як же виявити шкідливі та небезпечні фактори виробничого середовища, які дозволяють працівникам претендувати на пільги та компенсації? Відповідь очевидна: провести атестацію робочих місць за умовами праці! Як практично визначити, чи потрібно підприємству проводити атестацію? Роботодавець повинен організувати та провести на своєму підприємстві атестацію робочих місць, якщо виробництво (техпроцеси, обладнання, сировина, продукція) є потенційним джерелом шкідливих та небезпечних факторів, що можуть несприятливо впливати на здоров'я працівників зараз чи в майбутньому.

Для того щоб з'ясувати, чи потрібно проводити атестацію, підприємство вивчає норми охорони та гігієни праці за своїм виробництвом, а також: Списки №1 та №2 виробництв, робіт, професій, посад та показників, зайнятість у яких дає право на пенсію за віком пільгових умовах, Списки виробництв, цехів, професій та посад, зайнятість працівників у яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці та за особливий характер праці та Списки виробництв, цехів, професій та посад, зайнятість працівників яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня. Знайшовши у цих документах роботи, фактори, професії, що знаходяться на робочих місцях підприємства, роботодавець проводить атестацію таких місць. Причому атестація має проводитись незалежно від того, чи є роботодавець юридичною особою чи приватним підприємцем.

Як проводиться атестація робочих місць за умовами праці?

Основними чинними нормативними документами, що регулюють процес проведення атестації на підприємстві, продовжують залишатися постанова КМУ від 01.08.1992 № 442 та Методичні рекомендації від 01.09.1992 № 41. Враховуючи Постанови КМУ від 10.09.20. 11.02.2015 № 96 якими створено та надано повноваження Державній службі України з питань праці, у т. ч. щодо здійснення державного контролю якості проведення атестації робочих місць за умов праці та віднесення їх до категорії зі шкідливими умовами праці, а також участі в організації проведення державної експертизи умов праці із залученням Держсанепідслужби. Атестація робочих місць проводиться не рідше одного разу на 5 років. Позачергова атестація то, можливо проведено у разі, якщо умови праці для підприємства істотно змінилися.

Якщо атестацію не проводити, які можуть бути наслідки?

По-перше, якщо атестація не проводилася, але підприємство несе витрати на виплату компенсацій та надання гарантій працівникам (додаткові відпустки, підвищена оплата праці, спецодяг тощо), під час перевірки можуть виникнути питання щодо правомірності таких виплат (якщо роботодавець перебуває на бюджетному фінансуванні), а також проблеми із оподаткуванням таких виплат.

По-друге, якщо підприємство не проведе атестацію і не надаватиме працівникам належних гарантій та компенсацій, то кожен «шкідливий» працівник може звернутися до суду і вимагати відшкодування матеріальних та моральних збитків. У такому разі непроведення атестації не тільки не врятує роботодавця від відповідальності, а навпаки, стане доказом його провини.

По-третє, непроведення атестації робочих місць є порушенням законодавства про охорону праці, зокрема вищезгаданої постанови КМУ № 442. Порушника — керівника підприємства може бути притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді сплати штрафу згідно ч. 1 ст. 41 КУпАП про порушення строку проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядком його проведення.

Також не проведення атестації призведе до порушення прав працівників — фактично, виконуючи шкідливі чи важкі роботи, наймана особа не отримає передбачені законодавством компенсації та соціальні гарантії. Це дає підстави працівникові розривати трудовий договір за власним бажанням без відпрацювання двотижневого терміну (ч. ст. 38 КЗпП), а також звернутися до суду (ст. 221 КзпПр України).

Кому потрібна атестація робочих місць?

Керівник, оскільки відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації робочих місць покладається саме на керівника підприємства. Працівнику, тому що атестація робочих місць є правовою підставою надання на підприємстві компенсацій та гарантій для працівників зі шкідливими та небезпечними умовами праці (доплат до заробітної плати, додаткових оплачуваних відпусток, спеціального харчування та ін.). Отже, атестація має важливе соціально-гігієнічне значення, оскільки дозволяє своєчасно виявити шкідливі та небезпечні фактори виробничого середовища та трудового процесу, визначити пріоритетні напрямки модернізації обладнання та технологічних процесів, розробити та впровадити цілеспрямовані санітарно-гігієнічні та медико-профілактичні заходи. умов праці на конкретних підприємствах Таким чином, враховуючи глибокий соціальний зміст проведення атестації робочих місць за умовами праці для забезпечення захищеності працівників, зайнятих на роботах у несприятливих умовах праці, керівники підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності та господарювання та фізичні особи (підприємці) , що використовують найману працю , зобов'язані вжити необхідних заходів щодо її проведення, але в тих підприємствах, де термін її минув - провести чергову атестацію, забезпечити належне зберігання її матеріалів. Адже лише в такий спосіб можна уникнути практики безпідставного позбавлення відповідних прав працівників чи навпаки – незаконного визначення пільг та компенсацій.

https://kr.dsp.gov.ua

Коментарі до матеріалу