Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Як подати заявку на компенсацію за пошкоджене майно: розʼяснення від Мін’юсту

05.05.2025

Внаслідок повномасштабної агресії росії тисячі українців опинилися у складній життєвій ситуації – їхнє житло було зруйноване або суттєво пошкоджене. Водночас держава запровадила механізми, які дозволяють отримати компенсацію за пошкоджене або знищене нерухоме майно житлового призначення за державною програмою «єВідновлення». Міністерство юстиції України роз’яснює, як подати заявку та що потрібно знати для отримання допомоги.

Хто має право на компенсацію?

Подати заявку на компенсацію за пошкоджене або зруйноване нерухоме майно можуть громадяни України, які досягли 18-річного віку та є власниками відповідного об’єкта. Обов’язковою умовою є наявність інформації про право власності у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Згідно із статтею 9 Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій» та Порядком надання компенсацій № 381, передбачено пріоритетне право на отримання компенсації для окремих категорій осіб. Це право враховується під час визначення черговості розгляду заяв та виплат.

Водночас закон визначає і перелік осіб, які не мають права на компенсацію. Зокрема, це стосується осіб, до яких застосовано обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України «Про санкції», осіб із судимістю за кримінальні правопорушення проти основ національної безпеки України, а також їхніх спадкоємців.

У яких випадках надається компенсація?

Компенсація нараховується за житло, яке:

  • пошкоджене через бойові дії після 24 лютого 2022 року (тобто після набрання чинності Указу Президента України від 24.02.2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні»);
  • розташоване на неокупованій території, де не ведуться активні бойові дії (відповідно до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Мінрозвитку).

На сьогодні компенсація надається за пошкоджені об’єкти житлового призначення  для проведення ремонту – придбання будівельної продукції з метою виконання поточного чи капітального ремонту самостійно отримувачем компенсації або шляхом замовлення виконання відповідних робіт та послуг на об’єкті нерухомого майна.

Якщо пошкодження стосуються квартир у багатоквартирному будинку, компенсація може бути надана лише за умови, що місця загального користування (сходові клітини, ліфти, дахи, під’їзди тощо) не зазнали пошкоджень або ж такі пошкодження були усунені (відремонтовані) після бойових дій.

Компенсація за знищені об’єкти житлового призначення надається шляхом видачі житлового сертифікату чи грошової компенсації для відбудови на власній земельній ділянці.

Як подати заявку?

Подати заявку на компенсацію можна онлайн через портал державних послуг «Дія», а також особисто через Центр надання адміністративних послуг або нотаріуса. Перелік необхідних документів для подачі заявки офлайн можна зайти за посиланням.

Які терміни розгляду заявки?

Після подання заявки її опрацьовує відповідна комісія впродовж 30 робочих днів та призначає дату огляду майна для встановлення суми компенсації.

Куди ще можна звернутись за компенсацією?

Подати заяву щодо компенсації за знищене або пошкоджене житлове нерухоме майно можна також до Міжнародного реєстру збитків, який був створений Україною, ЄС та ще 42 країнами. Наразі здійснюється приймання заяв, тоді як їх розгляд та надання компенсації відбуватиметься в межах майбутнього компенсаційного механізму, який наразі перебуває на етапі створення.

Правила подання заяв до Реєстру та інші документи, які стосуються цього процесу, доступні до ознайомлення на цій сторінці.

Рівні можливості для кожного

Подання заявки та отримання компенсації має бути доступним для кожного – незалежно від віку, статі, стану здоров’я. Подати заявку можна як онлайн, так і офлайн, зокрема у ЦНАПах, з урахуванням потреб людей з інвалідністю, осіб літнього віку та інших вразливих категорій. Мета держави – забезпечити рівні можливості для всіх постраждалих внаслідок російської агресії.

https://www.kmu.gov.ua

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
19.02.2025
Відпустки без збереження заробітної плати в період дії воєнного стану
Посадовці управління інспекційної діяльності у Запорізькій області провели інформаційний семінар в одній із районних адміністрацій Запоріжжя.  Серед ключових питань було надання відпусток без збереження заробітної плати. Інспектори роз’яснили, що, відповідно до статті 12 Закону України &...
14.02.2025
Президент підписав закон про продовження строку для проходження ВЛК обмежено придатними
Президент підписав Закон України від 12.02.2025 р. № 4235-IX  (законопроєкт № 12457) щодо обов’язковості проходження громадянами України, які були визнані обмежено придатними до військової служби, повторного медичного огляду та визначення кінцевого строку його проведення. Згідно із ...
25.02.2025
Лист МОУ: Щодо правомірності відмови військовослужбовцям у виплаті додаткової винагороди у розмірі 100000 грн та матеріальної допомоги у зв'язку з отриманою травмою
МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ ДЕПАРТАМЕНТ СОЦІАЛЬНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЛИСТ від 20.02.2025 р. № 220/13/ВихЗПІ/152 У відповідь на Ваш запит на публічну інформацію щодо правомірності відмови у виплаті додаткової винагороди у розмірі 100000 грн та матеріальної допомоги у зв'язку з отриманою травмою. Щодо ...
Нове
05.05.2025
Міноборони: Затверджено курс з навчання військовослужбовців за напрямком служб супроводу
Оновлені курси з перепідготовки фахівців соціального супроводу затверджені Центральним управлінням цивільно-військового співробітництва Генерального штабу Збройних сил України (ЦУЦВС ГШ ЗСУ). Навчання триватиме 8 днів та включатиме модулі зі знань нормативно-правових актів у сфері соціальних гаранті...
05.05.2025
Чому важливо внести відомості про майно до реєстру речових прав
Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно є важливою юридичною процедурою для всіх українців. Якщо ваше житло було збудоване до 2013 року, варто внести відомості про нього до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (ДРРП). Цей важливий крок дозволить отримати низку переваг, а сам...
05.05.2025
Як отримати Витяг щодо стану розрахунків з бюджетом?
Північне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків звертає увагу, що  платники податків мають можливість в електронному кабінеті отримати Витяг щодо стану розрахунків з бюджетом за кожний рік окремо та в розрізі податків, зборів, платежів, а також єдиного внеску на ...