Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Чи можливе призупинення трудового договору із працівником закладу освіти?

29.09.2022 124 0 0


Практична ситуація

Згідно із Законом від 15.03.2022 № 2126-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (набув чинності 24.03.2022, далі – Закон № 2126) унесено зміни до КЗпП. Зокрема, передбачено призупинення трудового договору у зв’язку з неможливістю надання та виконання роботи. Чи можливе таке призупинення трудових договорів із працівниками закладів освіти?

Закон № 2126, який набув чинності 20.03.2022, гарантує працівникам закладів та установ освіти збереження місця роботи та середнього заробітку, а також інших виплат, передбачених законом.

Крім того, цим Законом доповнено новою нормою ст. 571 Закону від 05.09.2017 № 2145-VIII «Про освіту» (далі – Закон № 2145), згідно з якою працівникам закладів освіти, установ освіти, наукових установ, у тому числі тим, які в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану в Україні чи окремих її місцевостях, оголошених у встановленому порядку (особливий період) були вимушені змінити місце проживання (перебування), залишити робоче місце, місце навчання, незалежно від місця їх проживання (перебування) на час особливого періоду гарантується збереження місця роботи, середнього заробітку та інших виплат, передбачених законом.

Призупинення дії трудового договору – це тимчасове звільнення роботодавця від обов’язку забезпечувати працівника роботою і тимчасове звільнення працівника від обов’язку виконувати роботу за укладеним трудовим договором. Відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам на час призупинення дії трудового договору в повному обсязі покладається на державу, що здійснює військову агресію.

Згідно з коментарем Мінекономіки до ст. 13 Закону № 2126 головною умовою для призупинення дії трудового договору є абсолютна неможливість надання роботодавцем та виконання працівником відповідної роботи.

Зважаючи на те що Закон № 2126 не скасовує та не зупиняє дії норм ст. 571 Закону № 2145, керівники не повинні призупиняти трудові договори із працівниками закладів. Таке роз’яснення про неприпустимість призупинення трудових договорів педпрацівників надано і ЦК Профспілки.

Крім того, МОН своїм наказом від 28.03.2022 № 274 «Про деякі питання організації здобуття загальної середньої освіти та освітнього процесу в умовах воєнного стану в Україні» зобов’язує органи управління у сфері освіти місцевих органів виконавчої влади, органи місцевого самоврядування забезпечити та організувати оплату праці працівників закладів освіти та установ освіти незалежно від їх поточного місця проживання (перебування) в Україні чи за її межами, зокрема через ухвалення рішення про оголошення простою в закладах освіти, що не можуть здійснювати освітню діяльність унаслідок збройної агресії РФ.

Разом з тим, законодавство гарантує право на відпустку. Зокрема, ч. 14 ст. 10 Закону від 15.11.1996 № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі – Закон № 504) передбачає, що керівним, педагогічним працівникам навчальних закладів щорічні відпустки повної тривалості у перший та наступні робочі роки надаються в період літніх канікул незалежно від часу прийняття їх на роботу. Згідно зі ст. 2 Закону № 504 право на відпустки забезпечується гарантованим наданням відпустки визначеної тривалості зі збереженням на її період місця роботи (посади), заробітної плати.

Отже, педагогічним та іншим працівникам закладів освіти в умовах воєнного стану гарантується збереження як місця роботи, так і середнього заробітку з усіма виплатами, передбаченими законом, що має бути забезпечено відповідними органами та закладами освіти. А от призупинення трудового договору або надання відпустки без збереження зарплати можливе лише з ініціативи працівника закладу освіти.

Для цього працівник має подати заяву (а якщо не має змоги – надіслати електронними засобами зв’язку), щоб роботодавець мав підстави призупинити трудовий договір або надати відпустку без збереження. На підставі заяви видається наказ і призупиняється трудовий договір із працівником на період дії воєнного стану або ж надається відпустка без збереження заробітної плати.

Коментарі до матеріалу