Стосовно права батька на відпустку на дітей зазначимо таке.
Як передбачено ст. 19 Закону від 15.11.1996 № 504/96-ВР«Про відпустки» (далі – Закон № 504), одному з батьків, який має двох або більше дітей віком до 15 років, надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів. Умови, що діти мають бути від одного шлюбу (чи від однієї матері), зазначена стаття не містить.
Тому, за загальним правилом, такий батько має право на «дитячу» відпустку як батько двох дітей до 15 років.
Але, оскільки відпустка на дітей надається одному з батьків, проблема може бути в тому, що матері його дітей можуть бути в статусі «одинокої» чи у них може бути дві дитини до 15 років від інших чоловіків тощо. Тобто у них також може бути право на «дитячу» відпустку.
Далі розглянемо ці ситуації та проаналізуємо, чи матиме право батько на відпустку.
Ситуація 1
Якщо мати дитини має право на «дитячу» відпустку з підстави «один із батьків, які мають двох дітей віком до 15 років», то, виходить, у неї є ще діти (дитина) від іншого чоловіка.
Тому в такій ситуації батько має право на додаткову соціальну відпустку з підстави «один із батьків, які мають двох дітей віком до 15 років» незалежно від того, чи користується правом на таку відпустку мати його дітей (дитини), оскільки діти – від різних батьків (матерів).
Ситуація 2
Мати його дитини може бути одинокою матір’ю, що дає їй право на «дитячу» відпустку, за умови що батько дитини не бере участі у вихованні.
У такій ситуації мати дитини може скористатися відпусткою як одинока мати, лише якщо батько не бере участі у вихованні. Тоді такий працівник скористатися правом на дитячу відпустку не зможе, оскільки він не бере участі у вихованні.
Можуть бути й інші ситуації, наприклад одна з матерів виховує ще дитину – з інвалідністю або всиновила дитину тощо, але ми розглянули найбільш поширені для такого випадку.
Стосовно надання підтверджуючих документів для отримання відпустки.
Щоб отримати дитячу відпустку, працівник має подати підтвердження того, що другий із батьків такою відпусткою не користувався, адже відпустка надається «одному з батьків».
Як правило, на практиці подається довідка з місця роботи другого з батьків про те, що мати (батько) не скористалася «дитячою» відпусткою, або ж у заяві, складеній у довільній формі, зазначають, що другий із батьків «дитячу» відпустку не використовував (наприклад, займається підприємницькою діяльністю, перебуває в декретній відпустці тощо).
Проте законодавство не встановлює вимог щодо надання документів для отримання «дитячої» відпустки. Є відповідні роз’яснення держорганів, які, як відомо, мають рекомендаційний характер та направлені на те, щоб працівники не зловживали правом на «дитячу» відпустку.
Тому роботодавець може на власний розсуд вирішувати, як діяти в цій чи іншій ситуації, оскільки часто співробітники знають, чи батько займається вихованням дітей чи ні. А щоб не виникало спірних питань, рекомендуємо розробити на підприємстві положення про надання додаткових соціальних відпусток на дітей і виписати в ньому всі нюанси надання та оформлення таких відпусток.