Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Як розрахувати компенсацію в разі звільнення працівниці, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до трьох років?

26.06.2019 3656 0 2


Працівниця, перебуваючи у відпустці для догляду за дитиною до трьох років, написала заяву на звільнення за власним бажанням. Чи можна її звільнити? Як розрахувати компенсацію у разі звільнення, якщо виплати за попередні 12 місяців відсутні?

Працівник має право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника або уповноважений ним орган письмово за два тижні. У разі коли заява працівника про звільнення з роботи за власним бажанням зумовлена неможливістю продовжувати роботу, власник або уповноважений ним орган повинен розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник (ст. 38 КЗпП). Нагадаємо, про які саме причини йдеться: переїзд на нове місце проживання; переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість; вступ до навчального закладу; неможливість проживання у даній місцевості, підтверджена медвисновком; вагітність; догляд за дитиною до досягнення нею 14 років або дитиною з інвалідністю; догляд за хворим членом сім’ї відповідно до медвисновку або особою з інвалідністю I групи; вихід на пенсію; прийняття на роботу за конкурсом, а також з інших поважних причин.

Строковий трудовий договір (п. 2, 3 ст. 23 КЗпП) підлягає достроковому розірванню на вимогу працівника в разі його хвороби або інвалідності, які перешкоджають виконанню роботи за договором, порушення власником або уповноваженим ним органом законодавства про працю, колективного або трудового договору та у випадках, передбачених ч. 1 ст. 38 КЗпП (ст. 39 КЗпП).

Якщо працівник звільняється за власним бажанням, він повинен отримати заробітну плату за фактично відпрацьований час та компенсацію за всі невикористані дні відпусток.

У разі звільнення працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник у день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред’явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові у разі звільнення, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед їх виплатою (ст. 116 КЗпП).

А що робити, коли працівник не працював і дохід за попередні 12 місяців для розрахунку середнього заробітку відсутній?

Для розрахунку суми компенсації за невикористану відпустку слід керуватися нормами Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100 (далі – Порядок № 100).

Періоди роботи, які включаються до стажу для надання щорічної відпустки, перелічено в ст. 9 Закону від 15.11.96 р. № 504/96-ВР «Про відпустки».

Обчислення середньої зарплати для виплати компенсації за невикористану відпустку здійснюється згідно з абзацом першим п. 2 Порядку № 100, виходячи з виплат за останні 12 місяців, що передують місяцю виплати компенсації. При цьому з розрахункового періоду виключають святкові та неробочі дні, а також періоди, протягом яких працівник не працював і за ним не зберігався або зберігався частково заробіток (абзац шостий п. 2 Порядку № 100).

Якщо на весь розрахунковий період припадає відпустка для догляду за дитиною до трьох років і даних про зарплату, нараховану в цьому періоді, немає, то середньоденна зарплата обчислюється виходячи з посадового (місячного) окладу (тарифної ставки), установленого на момент її нарахування (абзац третій п. 4 Порядку № 100), без урахування різних доплат, надбавок, премій тощо (лист Мінсоцполітики від 08.04.16 р. № 383/13/84-16).

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Баланс-Бюджет»

Аргументовані рекомендації, надійні рішення з питань планування, обліку, податків і контролю

4500 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали