Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Двічі на рік оздоровча допомога не виплачується

02.08.2018 2279 11 3



Вкотре центральне відомство, яке забезпечує реалізацію державної політики, зокрема у сфері праці, пояснює особливості виплати деяких складових заробітку працівникам органів місцевого самоврядування (далі – ОМС). Ідеться про виплату працівникам ОМС допомоги для оздоровлення при наданні щорічної відпустки в розмірі їх середньомісячного заробітку, як це передбачено п. 2 постанови КМУ від 09.03.06 р. № 268 «Про впорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» (далі – Постанова № 268).

У листі Мінсоцполітики від 12.06.18 р. № 1006/0/101-18 звертається увага, що працівник вправі поділити на частини будь-якої тривалості свою щорічну основну відпустку, однак основна безперервна її частина має становити щонайменше 14 календарних днів (далі – к. д.), як це встановлено у ст. 12 Закону від 15.11.96 р. № 504/96-ВР «Про відпустки».

Однак одного бажання працівника щодо поділу такої відпустки замало, адже остаточне рішення з цього приводу ухвалюється керівником, у нашому випадку – безпосереднім керівником працівника ОМС, а якщо йдеться про керівну посаду – з головою відповідної ради. Тому радимо заздалегідь узгодити питання щодо поділу на частини щорічної відпустки з керівником ОМС таким чином, щоб це не спричинило, зокрема, втрати чи нераціонального використання робочого часу. Тобто якщо навіть працівник наполягає на поділі щорічної відпустки, а роботодавець обґрунтовано заперечує проти цього (наприклад, пропонує працівникові взяти частину відпустки в інший період поточного року, аби забезпечити своєчасне подання до органів Казначейства звітів), працівник має стримати свої бажання й перенести її на інший період.

Усунути такі суперечності доволі просто – у графіку відпусток, що затверджується на початку року, слід чітко зафіксувати періоди щорічних відпусток за кожною штатною посадою ОМС, включаючи відпустки з поділом їх на частини. У такому разі, по-перше, кошти фонду оплати праці, зокрема для виплати оздоровчої допомоги, будуть використані відповідно до запланованих графіком періодів. По-друге, працівник і роботодавець заздалегідь знайдуть компромісні рішення щодо часу надання відпусток так, щоб відсутність працівника не впливала на якість роботи відповідної ради. Якщо ж роботодавець і працівник дійшли згоди стосовно поділу на частини щорічної основної відпустки, то працівник подає окрему заяву із зазначенням у ній кількості днів відпустки та прохання виплатити йому саме тепер «оздоровчу» допомогу. І тоді готується наказ про таку виплату.

І ще один важливий момент. Законодавство не передбачає обов’язковості виплати згаданої допомоги залежно від тривалості частини відпустки. Тому допомога може бути виплачена працівникові до будь-якої частини відпустки, навіть якщо її тривалість – один день. Однак такі норми слід зафіксувати в положенні про оплату праці працівників відповідної ради, її виконавчого органу чи територіальної громади, аби не виникало непорозумінь між працівником та роботодавцем.

Вищевикладений порядок виплати допомоги для оздоровлення при наданні щорічної відпустки застосовується до таких осіб ОМС: керівники ОМС (голова ради чи виконкому ради, його заступники, секретар ради, староста, керівники структурних підрозділів ОМС); посадові особи ОМС (тобто ті, яким присвоєно ранг посадової особи місцевого самоврядування); службовці.

Подекуди працівникам бюджетних установ, включаючи працівників ОМС, виплачують допомогу до відпустки частинами, залежно від кількості днів відпустки. Звертаємо увагу: такі дії є необґрунтованими, оскільки розмір допомоги не може розраховуватись виходячи з фактичного часу перебування працівника у відпустці.

Додамо: оскільки в кошторисі ради мають передбачатися видатки для виплати лише однієї «оздоровчої» допомоги працівникам, яким вона належить згідно з чинними умовами оплати праці, для надання цієї допомоги двічі на рік (наприклад, у разі використання частини минулорічної відпустки в поточному році, а згодом – під час оформлення щорічної відпустки за поточний рік), підстав не вбачається.

Щоправда, шпаринка є. Мінсоцполітики в листі від 19.07.10 р. № 671/13-84-10 (тобто тоді, коли умови оплати праці держслужбовців та працівників визначались єдиним документом – Постановою № 268) пояснило, що в такій ситуації є можливість виплатити допомогу держслужбовцеві двічі на рік. Тобто допомога в поточному році за попередній рік та допомога за відпрацьований рік можуть виплачуватися, однак за рахунок економії фонду оплати праці і без утисків прав інших працівників.

Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 11

Оформити передплату на розділ «Баланс-Бюджет»

Аргументовані рекомендації, надійні рішення з питань планування, обліку, податків і контролю

4500 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали