Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Як підтвердити володіння державною мовою претенденту на посаду держслужби?

23.10.2019 13177 0 0

Знання української мови

Особа бажає взяти участь у конкурсі на зайняття посади держслужбовця. Як підтвердити рівень знання державної мови?

Законом від 19.09.19 р. № 117-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо перезавантаження влади» (далі – Закон № 117) змінено деякі норми ст. 25 Закону від 10.12.15 р. № 889-VІІІ «Про державну службу» (далі – Закон № 889). Відтепер претенденти на посаду держслужби мають подати до конкурсної комісії, серед іншого, інформацію щодо підтвердження рівня вільного володіння державною мовою. Раніше від них вимагалося надання посвідчення атестації щодо вільного володіння державною мовою.

Нагадаємо: для забезпечення вимог Закону № 889 атестація кандидатів на «держслужбові» посади проводилась відповідно до Порядку атестації осіб, які претендують на вступ на державну службу, щодо вільного володіння державною мовою (затверджений постановою КМУ від 26.04.17 р. № 301, далі – Постанова № 301, Порядок № 301). Процедура атестації здійснювалась уповноваженим закладом вищої освіти, яким відповідно до ліцензії здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти в галузі знань «публічне управління та адміністрування».

Зазначимо, що згідно з Порядком № 301 до претендентів установлено вимоги щодо рівня:

  • мовної компетентності, а саме знання мови, її норм, правил та закономірностей функціонування в різних сферах суспільної діяльності, зокрема для держслужбовця – знання мови на рівнях лексики, граматики, фонетики та фонології, орфографії тощо;
  • комунікативної компетентності, тобто здатності застосовувати знання мови в різних ситуаціях спілкування, зокрема у сфері ділового спілкування.

Результатом такої атестації було отримання учасником відповідного посвідчення.

Норми про пред’явлення такого посвідчення зараз у Законі № 889 немає. Отже, підтвердження рівня вільного володіння державною мовою держслужбовця має здійснюватися відповідно до вимог Закону від 25.04.19 р. № 2704-VІІІ «Про забезпечення функціонування української мови як державної» (далі – Закон № 2704).

За ст. 1 Закону № 2704 порядок функціонування і застосування державної мови визначається лише законом, а статус української мови як державної передбачає обов’язковість її використання на всій території для здійснення повноважень органами держвлади.

Оскільки до числа осіб, які зобов’язані володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків, належать, зокрема, держслужбовці (ст. 9 Закону № 2704), вимоги щодо відповідного рівня володіння державною мовою цими особами встановлює Нацкомісія зі стандартів державної мови.

Також ці посадовці згідно із ч. 2 ст. 10 Закону № 2704 мають засвідчити рівень володіння мовою державним сертифікатом, виданим згаданою Нацкомісією, і такий документ особі слід подати до призначення на посаду держслужбовця.

Відповідно до ч. 2 ст. 11 Закону № 2704 державний сертифікат особа має отримати за результатами проведеного іспиту на визначення рівня володіння державною мовою, із засвідченням у ньому одного з рівнів за визначеною шкалою (А, В чи С).

До речі, у листі НАДС від 07.10.19 р. № 102/52/22-19 на адресу уповноважених закладів вищої освіти нагадується про набрання чинності з 25.09.19 р. Закону № 117, тому переможець конкурсу має подати копії документів, що підтверджують рівень володіння державною мовою.

Окрім того, НАДС повідомляє, що, оскільки віднині норми Постанови № 301 не відповідають нормам Закону № 889, з 25.10.19 р. припиняється робота атестаційних комісій уповноважених закладів вищої освіти. Цим закладам слід буде подати інформацію про припинення роботи атестаційних комісій та остаточний звіт за весь період їх діяльності.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Баланс-Бюджет»

Аргументовані рекомендації, надійні рішення з питань планування, обліку, податків і контролю

4500 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали