Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Коли виникає кримінальна відповідальність за звільнення працівників у період карантину

Карантин

26.03.2020 2579 1 3

Практична ситуація

Чули, що в період карантину заборонено звільняти працівників і за це встановлена кримінальна відповідальність. А як бути з тими, хто хоче звільнитися за власним бажанням, їх теж не можна звільняти?

Відразу хочемо заспокоїти роботодавців – у правилах розірвання трудових відносин у зв'язку із запровадженням карантину нічого не змінилося.

Запитання, скоріше за все, викликане публікаціями у ЗМІ, в яких говориться, що роботодавцям, які незаконно звільняють працівників, загрожує кримінальна відповідальність. І даються рекомендації для незаконно звільнених працівників: звертатися із заявами або телефонувати до поліції.

Проте зверніть увагу: ідеться тільки про незаконні звільнення! Ніяких обмежень щодо можливості розривати трудові відносини в період карантину законодавством не передбачено. Ні до КЗпП, ні до інших законодавчих актів ніяких змін із цього питання у зв'язку з карантином не вносилося.

Тому в разі потреби трудовий договір може бути розірваний за підставами, передбаченими КЗпП, зокрема за власним бажанням працівника на підставі ст. 38 КЗпП.

Кримінальна відповідальність за незаконні (!) звільнення передбачена ст. 172 Кримінального кодексу (далі – КК). У цій статті сказано, що незаконне звільнення працівника з особистих мотивів, а також інше грубе порушення законодавства про працю тягне за собою покарання у вигляді:

  • або штрафу в розмірі від 2 000 до 3 000 НМДГ (від 34 000 до 51 000 грн);
  • або позбавлення права обіймати певні посади або займатися визначеною діяльність на строк до 3 років;
  • або виправних робіт на строк до 2 років.

До уваги! Законне звільнення працівника в період карантину не загрожує роботодавцеві кримінальною відповідальністю!

А щоб звільнення було законним, потрібно дотримуватися всіх правил, передбачених трудовим законодавством. Головне правило (ст. 47, 116 КЗпП): у день звільнення необхідно провести з працівником повний розрахунок (у т. ч. виплатити компенсацію за всі дні невикористаної відпустки), внести запис про звільнення до трудової книжки і видати оформлену трудову книжку працівникові.

Докладніше про звільнення за власним бажанням читайте в «Звільнення за власним бажанням: відповідаємо на запитання».


Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 1