Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Відображення амортизації в річній звітності – 2017: нові правила

21.12.2017 17307 0 6


У 2017 році бюджетні установи складають річну фінансову та бюджетну звітність за новими формами і згідно зі зміненим порядком. У даній консультації розглянемо, в яких формах та в яких рядках слід відображати суми нарахованої амортизації основних засобів (далі – ОЗ) за 2017 рік.


Склад річної звітності

Річна звітність бюджетних установ окрім податкової, яку здають усі суб'єкти господарювання, включає ще фінансову і бюджетну. Форми бюджетної звітності містяться в додатках 1–6 до Порядку складання бюджетної звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів, звітності фондами загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування, затвердженого наказом Мінфіну від 24.01.12 р. № 44.

Після змін, унесених згідно з наказом Мінфіну від 22.08.17 р. № 712, форми звітності не містять даних про фактичні витрати, до яких відносяться і витрати з нарахування амортизації. Тому в річній звітності сума нарахованої амортизації відображається лише у формах фінзвітності.

Форми річної фінзвітності № 1-дс, № 2-дс, № 3-дс, № 4-дс містяться в додатках до НП(С)БОДС 101 «Подання фінансової звітності», затвердженого наказом Мінфіну від 28.12.09 р. № 1541. Порядок заповнення форм фінансової звітності в державному секторі затверджено наказом Мінфіну від 28.02.17 р. № 307 (далі – Порядок № 307).

На жаль, на сьогоднішній день ще не затверджені форма № 5-дс і зміни до Порядку № 307, проект яких оприлюднено на сайті Мінфіну. Тому для відображення суми нарахованої амортизації в річній фінзвітності бюджетних організацій за звітний період – рік ураховуватимемо норми проектів нормативних документів.

Відразу зазначимо, що у формі № 4-дс «Звіт про власний капітал» відомості про нараховану амортизацію та накопичений знос активів не відображаються. Порядок відображення сум амортизації в інших формах річної фінзвітності розглянемо нижче.

Форма № 1-дс «Баланс»

Покажемо, як у формі № 1дс «Баланс» на кінець звітного періоду відображається сума зносу та нарахована амортизація залежно від періоду нарахування.

Таблиця 1

Період нарахування амортизації

Складові сум нарахованого зносу (амортизації) гр. 4 «На кінець звітного періоду» Балансу (форма № 1-дс)

1

2

Квартал

Суми амортизації, нараховані за 9 місяців 2017 року на ОЗ та інші необоротні матеріальні активи, що знаходяться в установі, з урахуванням сум амортизації за активами, що надійшли (згідно з даними про суми амортизації, указаними в документах сторони, яка передає, і донарахованої в періоді знаходження в установі протягом IV кварталу), і мінус суми нарахованої амортизації на активи, списані з балансу в цьому періоді. У річній звітності загальна сума зносу відобразиться як нарахований знос за три квартали плюс нарахована амортизація за IV квартал

Рік

Залишки старих субрахунків, перенесені на нові субрахунки 1411, 1412 і 1414, плюс суми амортизації, нараховані в звітному році на ОЗ та інші необоротні матеріальні активи, що знаходяться в установі, з урахуванням сум амортизації за активами, що надійшли (згідно з даними про суми амортизації, указаними в документах сторони, яка передає, і донарахованої в періоді знаходження в установі протягом звітного періоду), мінус суми нарахованої амортизації на активи, списані з балансу в даному періоді.
При складанні Балансу всередині звітного року (за І квартал, півріччя, 9 місяців) суми нарахованої амортизації становитимуть: залишки старих субрахунків, перенесені на нові субрахунки 1411, 1412 і 1414, плюс суми амортизації, указані в документах під час надходження активів, і мінус суми амортизації, нараховані на вибулі активи

Слід звернути увагу, що на відміну від суми зносу сама амортизація в Пасиві Балансу відображається опосередковано через фінрезультат звітного періоду. Дане положення виходить із того, що нарахована амортизація є витратою і входить у розрахунок фінансового результату діяльності бюджетної організації за звітний період за профіцитом або дефіцитом у формі № 2-дс.

Форма № 2дс «Звіт про фінансові результати»

Таблиця 2.
Розділ І «Фінансовий результат діяльності»

Код рядка форми

Назва рядка

Що включається

1

2

3

Витрати за обмінними операціями

2210

Витрати на виконання бюджетних програм

Сальдо субрахунка 8014 – витрати щодо амортизації

2220

Витрати на виготовлення продукції (надання послуг, виконання робіт)

Сальдо субрахунка 8114 – витрати щодо амортизації

2290

Разом витрат за обмінними операціями

У загальну суму витрат за обмінними операціями включаються витрати щодо амортизації

Таблиця 3.
Розділ IV «Елементи витрат за обмінними операціями»

Код рядка форми

Назва рядка

Що включається

Примітка

1

2

3

4

2850

Амортизація

Сума субрахунків 8014 і 8114

КЕКВ нормативними документами не визначені

Форма № 3-дс «Звіт про рух грошових коштів»

Операції з нарахування амортизації не є грошовими операціями, оскільки не вимагають використання коштів та їх еквівалентів. Водночас, як зазначалося вище, сума амортизації відноситься до витрат за обмінними операціями. Але, у розд. І «Рух грошових коштів у результаті операційної діяльності» форми № 3-дс за витратами за обмінними операціями в рядку 3100 «Витрати на виконання бюджетних програм» і 3110 «Витрати на виготовлення продукції (надання послуг, виконання робіт)» не включаються суми нарахованої амортизації.

Таким чином, дані рядків 2210 і 2220 першого розділу форми № 2-дс не відповідатимуть даним рядків 3100 і 3110 розд. І «Рух грошових коштів у результаті операційної діяльності» форми № 3-дс.

Форма № 5-дс «Примітки до фінансової звітності»

У розд. I «Основні засоби» відображаються дані за нарахованим зносом за відповідними групами ОЗ. Рядки форм у ньому відповідають найменуванням таких груп за субрахунками 10 «Основні засоби» та 11 «Інші необоротні матеріальні активи» та субрахунками нарахування зносу 1411 і 1412:

Таблиця 4

Показники


графи форми

Зміст

1

2

3

Сума зносу на початок року

4

Джерелом заповнення будуть Відомості нарахування зносу на початок звітного року з розподілом за відповідними групами основних засобів. Сумарний підсумок за нарахованим зносом повинен дорівнювати сумі рядків 121 і 131 гр. 4 у форми № 1 «Баланс» за 2016 рік. У формі № 1-дс «Баланс» гр. 3 загальний підсумок, відображений у формі № 1 за 2016 рік, повинен дорівнювати сумі рядків 1002, 1012 гр. 3 «На початок звітного періоду»

Нарахування суми зносу в результаті переоцінки (дооцінка «+», уцінка «–»)

6

Відображаються суми коригування зносу у зв'язку з дооцінкою (уцінкою) у результаті таких операцій протягом звітного року. У разі перевищення річної суми уцінки над сумою дооцінки різниця матиме від’ємне значення (відображається в дужках)

Зменшення суми зносу і накопиченої амортизації при вибутті активів

8

Відображається сума зносу і накопиченої амортизації ОЗ, інвестиційної нерухомості (при її наявності) та інших нематеріальних активів, списана в бухобліку при вибутті активів (списання, ліквідація, передача, у т. ч. внутрішньовідомча і т. п.)

Суми зносу у зв'язку з надходженням необоротних активів

10

Відображаються суми зносу за активами, які надійшли у звітному періоді і вказані в документах на передачу

Суми нарахованої амортизації за звітний рік

12

Відображається сума нарахованої за рік амортизації ОЗ, інвестиційної нерухомості і НМА (у розрізі груп ОЗ і нематеріальних активів) за оборотами субрахунків 8014, 8114 і 1411, 14.12 і 1414. Заповнюється на підставі даних типових форм розрахунків нарахування амортизації за відповідний рік за цими групами

Суми зміни розмірів зносу з інших причин

14

Відображаються зміни сум амортизації з різних причин, а саме:
– відновлення корисності об'єктів ОЗ, інвестиційної нерухомості та інших нематеріальних активів після усунення причин попереднього зменшення їх корисності (на основі даних оборотів за субрахунками 8014 (8114), 1411, 1412, 1414);
– допущені помилки, що коригують проведення і т. п. протягом звітного року

Суми нарахованого зносу на кінець року*

16

Розмір суми зносу на кінець звітного періоду визначається так:

Гр. 4 + гр. 6 (зі своїм знаком) – гр. 8 +
+ гр. 10 + гр. 12 + гр. 14 (зі своїм знаком) = Гр. 16

* Додатково в розділі показується вартість повністю амортизованих ОЗ, які продовжують експлуатуватися (ряд. 191). Джерелом відомостей будуть Розрахунки нарахування амортизації, звідки можна взяти необхідні дані за такими активами, у яких залишкова вартість дорівнює нулю або їх ліквідаційній вартості і нарахування амортизації на них припинене.
Підсумок на кінець звітного року повинен відповідати сумам за субрахунками 1411 плюс 1412 в «Журналі-Головна», а також сумі рядків 1002 і 1012 гр. 4 форми № 1-дс «Баланс».

Зверніть увагу! У попередньому звітному періоді частина вищезгаданих показників окремо не розраховувалася. Аби отримати інформацію за звітний рік за групами ОЗ, можливим варіантом може бути складання оборотної відомості за даними «Журналу-Головна» і регістрів обліку ОЗ, нематеріальних активів та інвестиційної нерухомості на початок звітного періоду з подальшим відображенням у ній нарахованого зносу за оборотами субрахунків 8014 (8114) і 1411, 1412 і 1414 за показниками розд. І, наведеними вище.

Дані за накопиченою сумою амортизації нематеріальних активів заповнюються аналогічно розд. І Приміток на підставі оборотів за субрахунками і групами обліку нематеріальних активів (залишок на початок звітного року, зміни при переоцінці, вибутті активів, їх надходженні у звітному році розміру нарахованої амортизації за звітний рік і зміни з інших причин).

Відповідно сумарні дані розділу повинні відповідати:

  • на початок звітного періоду – даним рядка 111 графи 4 форми № 1 «Баланс» за 2016 рік, які були перенесені в рядку 1022 графи 3 форми № 1-дс;
  • на кінець звітного періоду – даним сальдо субрахунка 1413 «Накопичена амортизація нематеріальних активів» у «Журналі-Головна» за рядком 1022 графи 4 форми № 1-дс.

Слід звернути увагу, що амортизації не підлягають ті нематеріальні активи, строк корисного використання яких не визначено. Також не підлягає амортизації вартість нематеріальних активів у вигляді права постійного користування земельною ділянкою, яке обліковується на субрахунку 1212 «Право користування природними ресурсами».

Додатково із загальної суми накопиченої амортизації на кінець звітного періоду (гр. 16 ряд. 260 форм розділу) відображаються (за наявності відповідних документів):

  • накопичена амортизація нематеріальних активів, відносно яких діє обмеження права власності (ряд. 265);
  • накопичена сума амортизації нематеріальних активів, переданих у заставу (ряд. 266).

У розд. VIII «Доходи і витрати» суми амортизації слід відобразити таким чином. Оскільки суми нарахованої за звітний період амортизації відносяться до витрат за обмінними операціями у вигляді витрат на виконання бюджетних програм і витрат на виготовлення продукції (надання послуг, виконання робіт), то вони відображаються в загальній сумі рядка 920 розділу «Витрати – разом» без окремого їх виділення. Розмір таких витрат, включених у рядок 920, повинен дорівнювати даним рядка 2850 «Амортизація» розд. IV форми № 2-дс «Звіт про фінансові результати».

Також читайте:
«Амортизація-2017: приклад розрахунку та документального оформлення»
«Амортизація необоротних активів: принципи та облік»

Коментарі до матеріалу