Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Установлення ГБО на службовий автомобіль

29.09.2022 518 0 1


Проблема: бюджетні установи вважають, що використання службових автомобілів на газобалонному обладнанні є значно економнішим, ніж на бензинових чи на дизельному пальному. А тому переобладнують свої автомобілі.

У цій статті розглянемо такі питання:

  • Які правила встановлення газобалонного обладнання?
  • Як це документально оформити?
  • Як правильно відобразити в обліку операції з установлення на автомобіль такого обладнання?

Вимоги до переобладнання автотранспорту ГБО

Рішення про встановлення газобалонного обладнання (далі – ГБО) на автомобіль приймається керівником установи та оформлюється відповідним наказом.

Статтею 32 Закону від 30.06.1993 № 3353-ХІІ «Про дорожній рух» (далі – Закон № 3353) установлено, що зміна типу або марки (моделі), призначення чи параметрів конструкції транспортних засобів (далі – ТЗ), що перебувають в експлуатації, шляхом установлення, зокрема, спеціального обладнання, не передбаченого нормативно-технічною документацією для такого ТЗ, має відповідати встановленим правилам і нормативам.

Вимоги до переобладнання ТЗ установлено нормами:

  • Порядку переобладнання транспортних засобів, затвердженого постановою КМУ від 21.07.2010 № 607 (далі – Порядок № 607);
  • Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою КМУ від 07.09.1998 № 1388 (далі – Порядок № 1388).

Згідно з п. 3 Порядку № 607 та п. 37 Порядку № 1388 переобладнання ТЗ для роботи на газовому моторному паливі та альтернативних видах рідкого і газового палива проводиться лише суб’єктами господарювання, які провадять господарську діяльність із переобладнання п’яти і більше ТЗ протягом року та мають свідоцтво про погодження конструкції ТЗ щодо забезпечення безпеки дорожнього руху на відповідний вид переобладнання.

Перед переобладнанням автомобіля ГБО огляд його територіальним органом із надання сервісних послуг МВС не проводиться, дозвіл на встановлення ГБО на автомобіль отримувати не потрібно.

Перереєстрація автомобіля

Переобладнання автотранспорту, яке призвело до зміни його облікових даних, має бути відображено в його реєстраційних документах (ч. 4 ст. 32 Закону № 3353).

Власники ТЗ та особи, які експлуатують такі засоби, або їх представники зобов’язані перереєструвати ТЗ протягом 10 діб після придбання або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Експлуатацію ТЗ, не зареєстрованих (не перереєстрованих) в уповноважених органах МВС, заборонено (п. 7 Порядку № 1388).

Перереєстрація автомобіля, переобладнаного ГБО, проводиться в сервісному центрі МВС або в центрі надання адміністративних послуг (ЦНАП) за місцем звернення власника автомобіля або уповноваженої ним особи за заявою про перереєстрацію (п. 24 Порядку № 1388).

Згідно з п. 37 Порядку № 1388 до заяви для перереєстрації надаються такі документи:

  • свідоцтво про погодження конструкції транспортного засобу щодо забезпечення безпеки дорожнього руху, оформлене ДП «ДержавтотрансНДІпроект» або Головним сервісним центром МВС на відповідний вид переобладнання;
  • сертифікат відповідності, виданий уповноваженим суб’єктом з оцінки відповідності;
  • акт приймання-передачі транспортного засобу за формою, наведеною: у додатку 3 до Порядку № 1388 – якщо автомобіль переобладнано для роботи на зрідженому нафтовому газі (пропан-бутан); або в додатку 4 до Порядку № 1388, – якщо автомобіль переобладнано для роботи на стисненому природному газі (метан).
  • наказ керівника підприємства про призначення відповідальної особи.

Власники ТЗ для перереєстрації автомобіля мають сплатити податки і збори (обов’язкові платежі), а також унести відповідні платежі за держреєстрацію (перереєстрацію), відшкодування вартості бланка свідоцтва тощо (п. 8 Порядку № 1388).

Розмір плати за послуги підрозділів МВС визначено Переліком платних послуг, які надаються підрозділами МВС, Нацполіції та Державної міграційної служби, і розмір плати за їх надання, затвердженим постановою КМУ від 04.06.2007 № 795.

Власникам переобладнаних ТЗ видаються нові свідоцтва про реєстрацію із зазначенням нових ідентифікаційних номерів складових частин або особливостей конструкції, що виникли в результаті змін у ній (п. 37 Порядку № 1388).

Оплата послуг із перереєстрації автомобіля проводиться бюджетною установою за КЕКВ 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)». Це передбачено пп. 5 пп. 2.2.4 Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом Мінфіну від 12.03.2012 № 333 (далі – Інструкція № 333).

Кваліфікація робіт із переобладнання автомобіля ГБО

Приймання закінчених робіт із переобладнання автомобіля ГБО бюджетною установою оформлюється актом виконаних робіт.

Рішення про характер і ознаки проведених робіт, тобто чи спрямовані вони на підвищення техніко-економічних можливостей автотранспорту, що приведе надалі до збільшення економічних вигід від його експлуатації, чи на підтримання автомобіля у придатному для використання стані, приймається керівником установи. Це передбачено п. 2 розд. VI Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку основних засобів суб’єктів державного сектору, затверджених наказом Мінфіну від 23.01.2015 № 11 (далі – Методрекомендації № 11).

Рішення про визнання переобладнання автомобіля поліпшенням приймається на підставі результатів аналізу наявної ситуації та суттєвості таких витрат.

Приклади поліпшення основних засобів (далі – ОЗ) наведено в п. 3 Методрекомендацій № 11. До них, зокрема, належить модифікація, модернізація об’єкта з метою подовження строку його корисної експлуатації або збільшення його виробничої потужності.

Переобладнання автомобіля на газ розглядається як модернізація, що забезпечить майбутні економічні вигоди у вигляді суттєвої економії бюджетних коштів на пальне та збільшення строку експлуатації автомобіля

Крім того, у разі використавння газу в автомобілі збільшується:

  • строк експлуатації двигуна, оскільки може бути збільшено час міжремонтного періоду;
  • строк безперебійної роботи свічок запалювання;
  • строк збереження моторним мастилом своїх робочих параметрів.

Отже, виходячи з проведеного аналізу майбутніх економічних вигід, керівник бюджетної установи має підстави для кваліфікації робіт із переобладнання автомобіля ГБО як поліпшення ОЗ.

Роботи з поліпшення ОЗ (модернізація, модифікація, добудова, дообладнання, реконструкція тощо) здійснюються за рахунок капітальних витрат, передбачених у кошторисах на виконання зазначених робіт (п. 2 Методичних рекомендацій № 11).

Відповідно до пп. 8 пп. 3.1.3.2 Інструкції № 333 видатки на модернізацію (обладнання, устаткування тощо) проводяться за КЕКВ 3132 «Капітальний ремонт інших об’єктів».

Бухгалтерський облік

У бухобліку бюджетної установи витрати на поліпшення ОЗ збільшують його первісну вартість протягом усього строку використання (п. 1 розд. ІІІ НП(С)БОДС 121 «Основні засоби», п. 3 розд. VI Методрекомендацій № 11).

Витрати на переобладнання автомобіля (вартість ГБО, вартість установки та вартість перереєстрації) є капітальними інвестиціями, інформація щодо яких узагальнюється на субрахунку 1311 «Капітальні інвестиції в основні засоби».

Якщо ГБО придбавається установою окремо, то його оприбутковують до складу запасів на субрахунок 1515 «Запасні частини». Вартість ГБО, переданого для встановлення на автомобіль, включається до складу капітальних інвестицій та збільшує первісну вартість автомобіля після встановлення.

На період обладнання ГБО автомобіль виводиться з експлуатації та передається для проведення робіт із його поліпшення (п. 5 розд. ІV НП(С)БОДС 121). Передання ОЗ на ремонт, реконструкцію чи модернізацію оформлюється Актом передання на ремонт, реконструкцію та модернізацію основних засобів. Для приймання ОЗ після ремонту, реконструкції, модернізації призначено Акт приймання відремонтованих, реконструйованих та модернізованих основних засобів. Інформація про зміни в характеристиці об’єкта ОЗ вноситься до Інвентарної картки обліку об’єкта ОЗ. Типові форми зазначених документів затверджено наказом Мінфіну від 13.09.2016 № 818 (далі - Наказ № 818).

Приклад

Міська рада прийняла рішення про переобладнання службового автомобіля «Chevrolet» ГБО. ГБО придбано і встановлено на станції технічного обслуговування. Первісна вартість автомобіля становить 189 840 грн. Вартість обладнання з установленням – 23 040 грн (у т. ч. ПДВ – 3 840 грн). Послуги сервісного центру МВС із перереєстрації поліпшеного автомобіля – 1 200 грн (без ПДВ).

Первісна вартість автомобіля після переобладнання – 214 080 грн (189 840 грн + 23 040 грн + 1 200 грн).

Сторонами складено й підписано Акт про виконані роботи зі встановлення ГБО на автомобіль.

Міська рада не є платником ПДВ.

В обліку бюджетної установи ці операції відображаються так.

(грн)

№ з/п

Зміст операції

МО*

Первинні
документи

Бухгалтерський облік

Дт

Кт

Сума

1

2

3

4

5

6

7

1

Відображено суму капітальних інвестицій на модернізацію автомобіля на підставі акта виконаних робіт зі встановлення ГБО

№ 6

Акт виконаних робіт;
акт приймання
відремонтованих,
реконструйованих та
модернізованих ОЗ**

1311

6211

23 040

2

Отримано асигнування на оплату робіт з поліпшення автомобіля (КЕКВ 3132)

№ 2

Виписка
з реєстраційного рахунка

2313

5411

23 040

3

Перераховано кошти СТО за виконані роботи з поліпшення автомобіля

№ 2;

№ 6

6211

2313

23 040

4

Отримано асигнування на оплату послуг сервісного центру МВС із перереєстрації поліпшеного автомобіля (КЕКВ 2240)

№ 2

2313

7011

1 200

5

Перераховано кошти сервісному центру МВС за послуги з перереєстрації поліпшеного автомобіля

№ 2;

№ 4

2117

2313

1 200

6

Проведено перереєстрацію автомобіля сервісним центром МВС

№ 4

Акт
виконаних робіт

1311

2117

1 200

7

Вилучено з доходу звітного періоду асигнування в сумі поточних витрат на перереєстрацію автомобіля

№ 17

Бухгалтерська
довідка

7011

5411

1 200

8

Збільшено первісну вартість автомобіля на суму переобладнання ГБО та перереєстрації (23 040 + 1 200)

1015

1311

24 240

Одночасно проведено другий запис

5411

5111

24 240

* Меморіальний ордер.
** Форму затверджено Наказом № 818.

Выводы

  1. Установлення ГБО на ТЗ здійснюється спеціалізованими підприємствами, які провадять діяльність із переобладнання п’яти й більше ТЗ протягом року та мають свідоцтво про погодження конструкції ТЗ на відповідний вид переобладнання.
  2. Дозвіл на встановлення ГБО на автомобіль отримувати не потрібно, огляд його територіальним органом із надання сервісних послуг МВС перед переобладнанням не проводиться.
  3. Власники ТЗ зобов’язані перереєструвати автомобіль, на який установлено ГБО, протягом 10 діб після переобладнання.
  4. У разі переобладнання автомобіля на газ керівник має підстави прийняти рішення про його модернізацію, що забезпечить майбутні економічні вигоди у вигляді суттєвої економії бюджетних коштів на пальне та збільшення терміну експлуатації автомобіля.
  5. У бухобліку бюджетної установи витрати на переобладнання автомобіля ГБО (вартість ГБО, вартість установки та вартість перереєстрації) є капітальними інвестиціями, що збільшують його первісну вартість.
ГБО у бухобліку.doc
Завантажити

Коментарі до матеріалу