Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Поточний чи капітальний ремонт: як не помилитися?

29.09.2022 1047 0 0


Практична ситуація

Під час планування ремонтних робіт постійно постає запитання, який саме ремонт провести: поточний чи капітальний. Щоб розуміти, який вид ремонту обрати, слід проаналізувати чинні нормативні документи та керуватися тим із них, що визначає, які роботи відносяться до поточного ремонту, а які – до капітального.

Основним нормативним документом, який містить відповідь на це спірне запитання, є Примірний перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд, затверджений наказом Держжитлокомунгоспу від 10.08.2004 № 150. У ньому наведено роботи, які відносяться до поточного (гл. 1.2) та капітального (розд. 2) ремонтів. У чому ж різниця?

У листі-роз’ясненні Держкомітету з будівництва та архітектури визначено обидва види ремонту, а саме:

  • поточний ремонт – це комплекс ремонтно-будівельних робіт, який передбачає систематичне та своєчасне підтримання експлуатаційних якостей та попередження передчасного зносу конструкцій та інженерного обладнання. Якщо будівля в цілому не підлягає капремонту, комплекс робіт поточного ремонту може включати окремі роботи, які класифікуються як такі, що відносяться до капремонту (крім робіт, які передбачають заміну та модернізацію конструктивних елементів будівлі). Поточний ремонт слід виконувати з періодичністю, що забезпечує ефективну експлуатацію будівлі або об’єкта з моменту завершення його будівництва (капремонту) до моменту передання на черговий капремонт (реконструкцію);
  • капітальний ремонт будівлі – це комплекс ремонтно-будівельних робіт, який передбачає заміну, відновлювання та модернізацію конструкцій та обладнання будівель у зв’язку з їх фізичною зношеністю та руйнуванням, поліпшення експлуатаційних показників, а також покращання планування будівлі та благоустрою території без зміни будівельних габаритів об’єкта. Капремонт передбачає призупинення на час виконання робіт експлуатації будівлі в цілому або її частин (за умови їх автономності).

Згідно з п. 3.2 ДБН А.2.2-3-2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво», будівництво – це нове будівництво, реконструкція, капітальний ремонт та технічне переоснащення об’єктів будівництва.

Як визначено в п. 3.7 цього документа, капітальний ремонт – це сукупність робіт на об’єкті будівництва, введеному в експлуатацію в установленому порядку, без зміни його геометричних розмірів та функціонального призначення, що передбачають втручання у несучі та огороджувальні системи, під час заміни або відновлення конструкцій чи інженерних систем та обладнання, у зв’язку з їх фізичною зношеністю та руйнуванням, поліпшення експлуатаційних показників, а також благоустрій території.

Якщо роботи є дрібними та спрямовані лише на підтримання експлуатаційних якостей приміщення, без зміни конструктивних елементів споруди, їх можна класифікувати як поточний ремонт.

Такої самої думки дотримується Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постанові від 03.11.2020 № 814/162/16.

У наступних публікаціях ми розглянемо порядок відображення в бухобліку видатків на поточний та капітальний ремонти.

Коментарі до матеріалу