Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Передати авто правонаступнику без порушень

29.09.2022 590 0 0


У зв’язку зі зміною адміністративно-територіального устрою сільські ради передають майно (у т. ч. автотранспорт) до ради об’єднаної територіальної громади. Тож у бухгалтера часто виникають запитання: як документально оформити передання автотранспорту між установами; за якою формою складається передавальний акт і хто повинен його підписати та затвердити; як відобразити в обліку передання авто між радами? Щоб не припуститися помилок у такій копіткій справі, пояснимо, як зробити все правильно.


Інвентаризація активів та зобов’язань до передання

Під час об’єднання територіальних громад усе майно та всі зобов’язання органів місцевого самоврядування (сільських, селищних, міських рад), що об’єдналися (далі – ОМС), передаються об’єднаній територіальній громаді (далі – ОТГ) в особі її ради або виконавчого комітету. ОТГ є правонаступником усього майна, прав та обов’язків територіальних громад, що об’єдналися, з дня набуття її повноважень (ч. 3 ст. 8 Закону від 05.02.15 р. № 157-VIII «Про добровільне об’єднання територіальних громад», далі – Закон № 157).

Для розв’язання всіх організаційних питань щодо реорганізації ОМС на пленарному засіданні ради ОТГ створюється комісія з реорганізації та затверджується її персональний склад. До повноважень комісії належить, зокрема, складання та передання на затвердження ради ОТГ передавального акта за кожною радою, що припиняється.

! Складання та передання на затвердження ради ОТГ передавального акта щодо кожної ради, яка припиняється, належить до повноважень комісії з реорганізації.

Розпорядженням про створення комісії з реорганізації доцільно передбачити її на рівні кожного відділу ради ОТГ (відділ культури і туризму, відділ освіти тощо), оскільки ці структури самостійно займаються прийманням майна.

До початку процедури передання майна та зобов’язань ОМС у зв’язку з приєднанням їх до ОТГ проводиться інвентаризація з метою забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності установ. Інвентаризація проводиться згідно з Положенням про інвентаризацію активів та зобов’язань, затвердженим наказом Мінфіну від 02.09.14 р. № 879 (далі – Положення № 879).

Віповідно до п. 7 розд. І Положення № 879 у разі припинення юридичної особи обов’язковим є проведення суцільної інвентаризації в обсязі, визначеному п. 6 цього розділу.

Результати інвентаризації ОМС, що припиняються, оформлюються із застосуванням типових форм для відображення бюджетними установами результатів інвентаризації, затверджених наказом Мінфіну від 17.06.15 р. № 572. Відомості про наявний в установі автотранспорт відображаються в Інвентаризаційному описі необоротних активів та Звіряльній відомості результатів інвентаризації необоротних активів.

! Під час інвентаризації транспортних засобів слід звернути увагу на заводські номери кузова, двигуна, шасі тощо та порівняти їх із даними, зазначеними в інвентарних картках відповідних об’єктів.

Протягом 5 робочих днів після завершення інвентаризації голова комісії з реорганізації повинен розглянути та затвердити протокол інвентаризаційної комісії.

У протоколі інвентаризаційної комісії підтверджується достовірність даних бухобліку та фактична наявність матеріальних цінностей, які обліковуються на балансі ради, яка реорганізується, а також має бути врегульовано розбіжності між фактичною наявністю активів і зобов’язань і даними бухобліку.

Затверджений головою комісії протокол є підставою для відображення результатів інвентаризації в бухобліку та звітності установи, що припиняється.

Інвентаризація мобілізованого транспорту

За наявності в установі мобілізованого транспорту інвентаризація його проводиться відповідно до вимог, передбачених для проведення інвентаризації майна, переданого на відповідальне зберігання.

! На мобілізований транспорт складаються окремі інвентаризаційні описи (п. 10 розд. ІІ Положення № 879).

Такі описи складаються інвентаризаційною комісією на підставі актів приймання-передачі, які підтверджують передання транспорту, та відомостей, отриманих від його зберігача (за наявності).

Інвентаризаційні описи на мобілізований транспорт оформлюються в загальному порядку. Затвердження інвентаризаційних описів представниками військкомату чи військової частини, до якої було передано відповідний транспортний засіб, законодавством не передбачено (лист Мінфіну від 11.06.15 р. № 31-11420-07-10/19544).

Передавальний акт

На підставі даних бухгалтерського обліку за результатами інвентаризації комісія з реорганізації складає передавальний акт, який затверджується учасниками юридичної особи або органом, який ухвалив рішення про її припинення. Оскільки рішення про припинення юридичної особи ухвалює рада ОТГ, передавальний акт затверджується рішенням ради ОТГ.

! До складу комісії з приймання майна та зобов’язань рад, що реорганізуються, на баланс ради ОТГ обов’язково має входити представник бухгалтерської служби ради ОТГ.

Майно та зобов’язання рад, що реорганізуються, приймаються на баланс ради ОТГ комісією з приймання, створеною розпорядженням голови ради ОТГ із числа її працівників. До складу комісії обов’язково має входити представник бухгалтерської служби ради ОТГ (головний бухгалтер).

! Передавальний акт затверджується рішенням ОТГ

Передавальний акт підписується особами, які передали майно, та особами, які прийняли це майно. Форму та зміст передавального акта нормативно-правовими документами не встановлено. Ради, що реорганізуються, можуть вибрати один із варіантів:

  • оформити передавальний акт у вигляді бухгалтерського балансу з розшифруванням за кожним рядком у відповідних таблицях
  • або скласти передавальний акт у довільній формі із зазначенням усіх видів і вартості активів та пасивів (основні засоби, МНМА, запаси, дебіторська та кредиторська заборгованості тощо) та долучити до передавального акта окремі додатки, в яких наводяться переліки об’єктів, дебіторів, кредиторів, тощо з деталізованою інформацією щодо кожного об’єкта, що передається, та щодо кожного дебітора та кредитора.

Розшифровка в додатках має бути повною, тому що на підставі цих даних у бухобліку ради ОТГ відображаються надходження переданих матеріальних цінностей та зобов’язань.

Копії передавального акта передаються держреєстратору за місцем держреєстрації юрособи, що припиняється, а також держреєстратору за місцем держреєстрації юрособи-правонаступника.

Нотаріальне засвідчення підписів голови та членів комісії з реорганізації на передавальному акті в цьому разі не передбачено.

Розглянемо на умовному прикладі порядок оформлення передавального акта у зв’язку з припиненням юридичної особи шляхом приєднання до ОТГ.

Приклад 1

Оформлення передавального акта активів та зобов’язань під час реорганізації ОТГ

На позачерговій сесії Д-ської сільської ради від 15.03.22 р. прийнято рішення про припинення діяльності Б-ської сільської ради, що увійшла до складу Д-ської ОТГ унаслідок реорганізації Д-ської сільської ради.

Рішенням сесії сільської ради від 15.03.22 р. № 6 створено комісію з реорганізації Д-ської ОТГ у складі:

  • голова комісії – Ігнатов Олександр Анатолійович, Д-ський сільський голова;
  • заступник голови комісії – Дугарова Тетяна Михайлівна, головний бухгалтер;
  • члени комісії – Пасько Лариса Степанівна, секретар сільської ради.

Зразок 1

Додаток
до рішення Д-ської селищної ради від 15.03.22 р. № 6

Передавальний акт

Ми, що нижче підписалися, голова та члени комісії з реорганізації Б-ської сільської ради, створеної рішенням сесії Д-ської селищної ради від 19.05.21 р., у складі:

  • голова комісії: Ігнатов Олександр Анатолійович, Д-ський сільський голова;
  • заступник голови комісії: Дугарова Тетяна Михайлівна, головний бухгалтер;
  • члени комісії:
    – Пасько Лариса Степанівна, секретар сільської ради;
    – керуючись ст. 107 Цивільного кодексу, ст. 8 Закону від 05.02.15 р. № 157-VIII «Про добровільне об’єднання територіальних громад», склали цей акт про таке:

1. Правонаступництво щодо майна, усіх прав та обов’язків Б-ської сільської ради після її реорганізації шляхом приєднання переходить правонаступнику – Д-ській селищній раді, а саме:

1.1. Нематеріальні активи – 0 грн.

1.2. Основні засоби – 660 323 грн.

1.3. Інші необоротні матеріальні активи – 3 413 грн.

1.4. Запаси і продукти харчування – 0 грн.

1.5. Малоцінні та швидкозношувані предмети – 0 грн.

1.6. Дебіторська заборгованість – грн, у тому числі:

  • перед бюджетом – 0 грн;
  • з оплати праці – 0 грн.

1.7. Кредиторська заборгованість – 0 грн, у тому числі:

  • перед бюджетом – 0 грн;
  • з оплати праці – 0 грн.

2. Разом із майном передається наявна технічна документація на об’єкти основних засобів та документи, які підтверджують права на володіння, користування та розпорядження об’єктами нематеріальних активів.

Голова комісії: сільський голова                        (підпис)     О. А. Ігнатов

Заступник голови комісії: головний бухгалтер     (підпис)     Т. М. Дугарова

Члени комісії: секретар сільської ради               (підпис)     Л. С. Пасько

Додатки до передавального акта: на 10 аркушах.

До передавального акту долучаються такі додатки:

1) додаток 1 «Необоротні активи» [Зразок 2Ред.].

2) додаток 2 «Грошові документи, бланки документів суворої звітності» [не публікується. – Ред.].

Зразок 2

1 из 1

Зразок рішення про затвердження передавального акта (див. зразок 3).

Зразок 3

Д-ська селищна рада
Вишгородського району, Київської області

Рішення

«15» березня 2022 р.

№ 7

Про затвердження передавального акта

Розглянувши поданий комісією з реорганізації Д-ської сільської ради передавальний акт, керуючись ст. 104–108 Цивільного кодексу, ст. 56–59 Господарського кодексу, ст. 8 Закону від 05.02.15 р. № 157-VIII «Про добровільне об’єднання територіальних громад», ст. 26, 60 Закону від 21.05.97 р. № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні», ураховуючи рекомендації постійної комісії з питань планування, фінансів, бюджету та соціально-економічного розвитку, Д-ська селищна рада

ВИРІШИЛА:

1. Затвердити передавальний акт (додається).

2. Контроль за виконанням рішення покласти на голову постійної комісії з питань планування, фінансів, бюджету та соціально-економічного розвитку

Селищний голова (підпис) О. А. Ігнатов

Перереєстрація автотранспорту

Під час передання майна в процесі реорганізації рад, які об’єдналися в ОТГ, правонаступниками їхнього майна, прав та обов’язків є ради ОТГ. Тобто відбувається зміна власника майна.

Згідно з п. 33 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою КМУ від 07.09.98 р. № 1388 (далі – Порядок № 1388), перереєстрація транспортних засобів проводиться, зокрема, у разі зміни їх власників або найменування власників.

У разі перереєстрації транспортних засобів у зв’язку зі зміною власників зняття їх з обліку не проводиться. Перереєстрація транспортних засобів, які передаються у зв’язку з реорганізацією юридичних осіб, проводиться на підставі актів приймання-передачі транспортних засобів за формою згідно з додатком 2 до Порядку № 1388 (див. зразок 4), свідоцтва про реєстрацію, а також засвідчених у встановленому порядку копій рішень про реорганізацію (п. 34 Порядку № 1388).

Бухгалтерський облік

Під час об’єднання рада ОТГ стає єдиним органом, уповноваженим управляти об’єктами комунальної власності. Тому в бухгалтерському обліку операції з передання майна та зобов’язань від ОМС до ОТГ розглядаються як операції з внутрішнього переміщення. В обліку установи-одержувача така операція відображається як безоплатне отримання майна та зобов’язань, а установи, що передає майно, – як безоплатне передання.

Рада ОТГ, яка прийняла за передавальним актом матеріальні цінності, оприбутковує їх відповідно до Типової кореспонденції субрахунків бухгалтерського обліку для відображення операцій з активами, капіталом та зобов’язаннями розпорядниками бюджетних коштів та державними цільовими фондами, затвердженої наказом Мінфіну від 29.12.15 р. № 1219.

На кожний прийнятий об’єкт основних засобів оформляється Інвентарна картка обліку об’єкта основних засобів у бюджетних установах типової форми, затвердженої наказом Мінфіну від 13.09.16 р. № 818. На підставі даних у розшифровках у додатках до передавального акта в бухобліку ради ОТГ відображаються надходження переданих активів та зобов’язань.

Зразок 4

Додаток 2 до Порядку

АКТ
приймання-передачі транспортного засобу

Ми, представники відділу освіти Д-ської селищної ради

(найменування підприємства, установи, організації)

і Б-ської сільської ради

(найменування підприємства, установи, організації)

склали цей акт про те, що здійснено приймання-передачу транспортного засобу DAEWOO LANOS марки (моделі) TF69Y двигун № A15SMS123456, шасі № Y6DTF69YD7W364900, кузов № SUPTF69YD7W364900, свідоцтво про реєстрацію (технічний паспорт) серії ВІС № 038252, видане УДАІ ГУ МВС України

(ким, коли)

у м. Києві від 30.10.07 р.

Здав Пасько Л. С. Пасько

(підпис) (прізвище, ініціали)

Прийняв Тараненко В. Г. Тараненко

(підпис) (прізвище, ініціали)

«15» березня 2022 р.

Реорганізовані ради, що припиняються, повинні списати доходи й витрати на фінансовий результат на рахунок 5511 «Фінансові результати виконання кошторису звітного періоду» з наступним віднесенням його на рахунок 5512 «Накопичені фінансові результати виконання кошторису» (Дт 5511 – Кт 5512 або Дт 5512 – Кт 5511).

Приклад 2

Відображення в обліку операцій із приймання-передання активів та зобов’язань під час утворення ОТГ

У зв’язку з припиненням Б-ської сільської ради внаслідок реорганізації Д-ська сільська рада в березні 2022 року за передавальним актом прийняла такі матеріальні цінності:

1. Будівля сільської ради (будівлю було переоцінено 01.07.17 р.):

  • первісна вартість – 952 835 грн;
  • сума зносу будівлі – 357 313 грн, у т. ч.:
  • сума амортизації, нарахованої на день вибуття – 7 940 грн.

2. Машини та обладнання:

  • первісна вартість – 49 376 грн;
  • сума зносу на машини та обладнання – 13 844 грн, у т. ч.:
  • сума амортизації машин та обладнання, нарахованої на день вибуття – 823 грн.

3. Малоцінні необоротні матеріальні активи:

  • первісна вартість – 6 826 грн;
  • сума зносу – 3 413 грн;

4. Автомобіль легковий DAEWOO LANOS (автомобіль було переоцінено 01.07.17 р.):

  • первісна вартість – 63 040 грн;
  • сума зносу – 33 771 грн, у т. ч.:
  • сума амортизації автомобіля, нарахованої на день вибуття – 750 грн;
  • сума коштів, сплачених за послуги з перереєстрації автомобіля – 550 грн.

У бухгалтерському обліку операції з приймання-передання матеріальних цінностей та зобов’язань відображаються так:

(грн)


з/п

Зміст операції


МО*

Первинні
документи

Бухгалтерський облік

Дт

Кт

Сума

1

2

3

4

5

6

7

1. ОТГ, Д-ська селищна рада (сторона, що приймає)

1.1

Отримано будівлю сільської ради

17

Переда-
вальний акт; додаток 1

1013

5111

952 835

Відображено нараховану суму зносу на передану будівлю

5512

1411

349 373

Відображено суму зносу, нараховану на день вибуття

8014

1411

7 940

1.2

Отримано машини та обладнання

1014

5111

49 376

Відображено нараховану суму зносу на машини та обладнання

5512

1411

13 021

Відображено суму зносу, нараховану на день вибуття

8014

1411

823

1.3

Отримано малоцінні необоротні матеріальні активи

1113

5111

6 826

Відображено нараховану суму зносу на малоцінні необоротні матеріальні активи

5512

1412

3 413

1.4

Отримано автомобіль DAEWOO LANOS

1015

5111

63 040

Відображено нараховану суму зносу на автомобіль

5511

1411

33 021

Відображено суму зносу, нараховану на день вибуття

8014

1411

750

1.5

Віднесено на фінансовий результат звітного періоду нараховану амортизацію

5511

8014

9 513

1.6

Отримано фінансування для перереєстрації автомобіля

2

Виписка
з реєстраційного рахунку

2313

7011

550

1.7

Перераховано кошти за послуги з перереєстрації автомобіля

2, 4

2117

2313

550

1.8

Перереєстровано автомобіль сервісним центром МВС

4

Акт виконаних робіт

1311

2117

550

1.9

Вилучено з доходу звітного періоду асигнування у сумі поточних витрат на перереєстрацію автомобіля, що включають до його первісної вартості

17

Бухгал-
терська
довідка

7011

5411

550

1.10

Збільшено вартість автомобіля

1015

1311

550

Водночас проведено другий запис

5411

5111

550

2. Б-ська сільська рада (сторона, що передає)

2.1

Передано будівлю сільської ради

9

Переда-
вальний акт; додаток 1

5111

1013

952 835

Списано суму зносу на передану будівлю

1411

5512

349 373

Списано суми амортизації будівлі, нарахованої в місяці вибуття

1411

8014

7 940

2.2

Передано машини та обладнання

5111

1014

35 532

Списано суму зносу на машини та обладнання

1411

5512

13 021

Списано суму амортизації машин та обладнання, нараховану в місяці вибуття

1411

8014

823

2.3

Передано МНМА

5111

1113

6 826

Списано суму зносу на МНМА

1412

5512

3 413

2.4

Передано автомобіль DAEWOO LANOS

5111

1015

63 040

Списано суму зносу на автомобіль

1411

5512

33 021

Списано суму зносу, нараховану на день вибуття

1411

8014

750

* Меморіальний ордер.

Висновки

Під час об’єднання територіальних громад ОТГ в особі її ради або виконавчого комітету передається все майно, уключаючи автотранспорт, та всі зобов’язання ОМС, що об’єдналися. Для ради ОТГ передавальний акт є єдиним документом первинного бухгалтерського обліку, на підставі якого рада ОТГ ставить активи та зобов’язання на баланс. Документ має бути підписаний стороною, що передала матеріальні цінності, та стороною, що їх прийняла. У бухгалтерському обліку операції з передання майна та зобов’язань від ОМС до ОТГ розглядаються як операції з внутрішнього переміщення. В обліку установи-отримувача така операція відображається як безоплатне отримання майна та зобов’язань, а установи, яка передає майно, – як безоплатне передання. Операції з надходження переданих активів та зобов’язань у бухгалтерському обліку ради ОТГ відображаються на підставі даних у розшифровках у додатках до передавального акта.

Зразок 1. Передавальний акт.doc
Завантажити
Зразок 2. Додаток 1.doc
Завантажити
Зразок 3. Рішення.doc
Завантажити
Зразок 4. Акт приймання-передачі.doc
Завантажити
Отражение в учете операций по приему-передаче активов и обязательств. Пример 2.doc
Завантажити

Коментарі до матеріалу