Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Чи потрібно повертатися вчителю із-за кордону для оформлення шкільної документації?

29.09.2022 255 0 0


Ситуація із практики

Учитель ліцею зараз перебуває за межами України. Навчальні заняття з учнями проводить дистанційно. Директор вимагає від нього повернутися до України для заповнення класних журналів та виставлення семестрових та річних оцінок учням. Чи правомірні вимоги директора?

Згідно зі ст. 10 Закону від 16.01.2020 № 463-IX «Про повну загальну середню освіту» організація освітнього процесу, виконання освітньої програми, навчального плану є внутрішнім питанням кожного закладу загальної середньої освіти (далі – ЗЗСО), його педагогічної ради та завданням педагогічних працівників.

Згідно з Методичними рекомендаціям щодо окремих питань завершення 2021/2022 навчального року, затвердженими наказом МОН від 01.04.2022 № 290 (далі – Наказ № 290), оцінювання результатів навчання здобувачів освіти, зокрема підсумкове, може здійснюватися з використанням технологій дистанційного навчання (розд. III Положення про дистанційну форму здобуття повної загальної середньої освіти, затвердженого наказом МОН від 08.09.2020 № 1115, далі – Положення № 1115).

Відповідно до п. 2 розд. III Положення № 1115 технології дистанційного навчання під час організації здобуття освіти за різними формами можуть використовуватися для забезпечення освітнього процесу під час надзвичайних ситуацій природного та техногенного походження, карантину, інших обставин, які об’єктивно унеможливлюють відвідування закладів освіти (пп. 5), а також для оцінювання результатів навчання учнів (пп. 2).

Згідно з п. 11 Положення № 1115 облік навчальних занять і результатів навчання учнів під час дистанційного навчання здійснюється відповідно до законодавства (у класному журналі, свідоцтвах досягнень). За рішенням педагогічної ради закладу освіти для організації дистанційного навчання може використовуватися електронний класний журнал/щоденники.

Відповідно до п. 2.1 Інструкції з ведення класного журналу 5–11 (12)-х класів загальноосвітніх навчальних закладів, затвердженої наказом МОН від 03.06.2008 № 496, ведення журналу здійснюється класним керівником та вчителями. Вони несуть особисту відповідальність за своєчасність, стан та достовірність записів.

Згідно з п. 12 Положення № 1115 керівник закладу освіти забезпечує організацію освітнього процесу під час дистанційного навчання та здійснення контролю за виконанням освітніх програм. Спосіб організації такого контролю схвалюється педагогічною радою закладу освіти.

Відповідно до Методичних рекомендацій щодо окремих питань завершення 2021/2022 навчального року, затвердженими Наказом № 290, видача документів про освіту та заповнення додатків до них здійснюється відповідним закладом освіти.

Стосовно вимоги керівника ліцею щодо повернення вчителя, який здійснював навчання учнів у дистанційному режимі, з-за кордону, то ч. 1 ст. 571 Закону від 05.09.2017 № 2145-VIII «Про освіту» (далі – Закон № 2145) працівникам закладів освіти, серед іншик і тим, які в умовах воєнного стану були вимушені змінити місце проживання (перебування), залишити робоче місце, незалежно від місця їхнього проживання (перебування) на час особливого періоду гарантується:

  • організація освітнього процесу в дистанційній формі або в будь-якій іншій формі, що є найбільш безпечною для його учасників;
  • збереження місця роботи, середнього заробітку та інших виплат, передбачених законом.

Дистанційна робота – це форма організації праці, за якої робота виконується працівником поза робочими приміщеннями чи територією власника або уповноваженого ним органу, у будь-якому місці за вибором працівника та з використанням інформаційно-комунікаційних технологій (ст. 602 КЗпП).

У разі запровадження дистанційної роботи працівник самостійно визначає робоче місце та відповідає за оргнізацію безпечних і нешкідливих умов праці на своєму робочому місці (ч. 4 ст. 602 КЗпП).

Тобто чинне законодавство не встановлює жодних територіальних обмежень щодо робочого місця працівника в умовах дистанційної роботи. Тому педпрацівники цілком правомірно можуть здійснювати педагогічну діяльність, перебуваючи за межами України та використовуючи дистанційні технологій.

Згідно з ч. 2 ст. 571 Закону № 2145 забезпечення державних гарантій, визначених ч. 1 цієї статті у межах своєї компетенції здійснюють: органи виконавчої влади, органи військового командування, військові, військово-цивільні адміністрації та органи місцевого самоврядування, їх представники, посадові особи, органи управління у сфері освіти; заклади освіти, установи освіти, наукові установи, їх засновники.

Частиною 3 ст. 571 Закону № 2145 установлено, що органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, органи управління у сфері освіти приймають у межах своєї компетенції рішення, обов’язкові до виконання на відповідній території, для реалізації державних гарантій, визначених ч. 1 цієї статті, в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану.

Відповідно до наказу МОН від 28.03.2022 № 274 «Про деякі питання організації здобуття загальної середньої освіти та освітнього процесу в умовах воєнного стану в Україні» органи управління у сфері освіти місцевих органів виконавчої влади, органи місцевого самоврядування мають забезпечити та організувати оплату праці працівників закладів освіти та установ освіти незалежно від їх поточного місця проживання (перебування) в Україні чи за її межами.

Коментарі до матеріалу