Ситуація. Наше підприємство хоче прийняти на роботу переселенця з іншої області. З колишнього місця роботи він не звільнився, і трудової книжки у нього при собі немає, оскільки зараз там район активних бойових дій. У зв'язку із цим виникло декілька запитань, що стосуються працевлаштування тимчасово переміщених осіб (далі – переселенці).
Той факт, що працівник не звільнився з попереднього місця роботи і не має при собі трудової книжки, не є перешкодою для його прийняття на роботу.
У цьому випадку підприємство має право прийняти його на роботу за сумісництвом, що відповідає ст. 21 КЗпП, згідно з якою громадянин може реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному підприємстві або одночасно на декількох.
Процедура прийняття на роботу за сумісництвом – стандартна:
Також роботодавець повинен виконати інші обов'язкові процедури, установлені ст. 29 КЗпП (провести інструктажі, ознайомити нового працівника з внутрішніми документами, роз’яснити його права й обов'язки, визначити робоче місце і забезпечити необхідними для роботи засобами).
Перелік таких документів наведений у ст. 24 КЗпП, серед них:
Оскільки в нашій ситуації трудової книжки немає, потрібні відомості із зазначеного реєстру. Отримати такі відомості працівник може, звернувшись:
Відомості з реєстру надаються відповідно до Положення, затвердженого постановою правління ПФУ від 18.06.2014 № 10-1.
Так, у період воєнного стану – можна (у звичайних умовах в разі прийняття на роботу переселенців випробувальний строк не встановлюється – ст. 26 КЗпП). Адже зараз діють особливі правила, установлені Законом від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». Частина 2 ст. 2 цього Закону передбачає, що при укладенні трудового договору в період воєнного стану умова про випробування працівника під час прийняття на роботу може встановлюватися для будь-якої категорії працівників (у т. ч. і для тих, кого названо у ст. 26 КЗпП).
Зробіть усе правильно! Якщо ви хочете встановити працівникові випробувальний строк, то зафіксуйте цей момент у наказі про прийняття на роботу. |
Так, може – за виконання певних умов (див. нижче).
У цьому випадку потрібно керуватися Порядком надання роботодавцю компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб у результаті проведення бойових дій під час воєнного стану, затвердженим постановою КМУ від 20.03.2022 № 331 (далі – Порядок № 331).
Згідно з п. 2 Порядку № 331, компенсація надається роботодавцеві за кожного переселенця, працевлаштованого на умовах строкового або безстрокового трудового договору (контракту), зокрема за сумісництвом.
Тому факт прийняття на роботу за сумісництвом сам по собі не є перешкодою у цьому питанні. Проте для отримання зазначеної компенсації роботодавець повинен відповідати всім критеріям з п. 2 Порядку № 331, а у працівника має бути довідка, що підтверджує його статус тимчасово переміщеної особи.
На замітку! Докладніше про всі вимоги і порядок отримання компенсації читайте в «Підприємство працевлаштовує переселенців: як отримати компенсацію від держави». |
Так, у цьому випадку необхідно поміняти статус – із сумісника на основного працівника. Адже сумісництво існує тільки тоді, коли у працівника є основне місце роботи, а якщо його немає, то це вже не сумісництво.
Важливий нюанс! Змінити статус працівника необхідно не через переведення, а шляхом звільнення і нового прийняття на роботу, тепер уже за основним місцем роботи. |
Річ у тому, що в розумінні КЗпП такої процедури, як переведення із сумісництва на основне місце роботи, не існує (ст. 32 КЗпП). Є переведення з однієї посади на іншу, переведення в іншу місцевість, на інше підприємство. А переведення із сумісників в основні працівники – немає. Такий висовок підтверджується і позицією Мінсоцполітики (лист від 18.10.2017 № 446/0/22-17/134).
Тому в цьому випадку вам потрібно звільнити сумісника (наприклад, за власним бажанням), а з наступної календарної дати – прийняти його на роботу за новим трудовим договором (уже як основного працівника).
Увага! Оформляючи таким чином зміну статусу працівника, дотримуйте вимоги законодавства про працю. |
А саме не забудьте, що:
Так, існує. Процедура одностороннього розірвання трудового договору для переселенців наведена в ч. 4 ст. 7 Закону від 20.10.2014 № 1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (зі змінами, унесеними до закону в т. ч. і в 2022 році).
Ця норма передбачає, що переселенці, які не мали можливості припинити трудовий договір на підставі п. 1 ст. 36, ст. 38, 39 КЗпП у зв’язку з неможливістю продовження роботи за попереднім місцем проживання, мають право припинити такий трудовий договір в односторонньому порядку. Для цього вони повинні подати до центру зайнятості за своїм новим місцем проживання заяву на ім’я роботодавця про припинення трудового договору.
Датою припинення трудового договору буде день, що настає за днем подання цієї заяви. А центр зайнятості в день припинення трудового договору повідомить про це:
Але застосовується така процедура для придбання переселенцем статусу безробітного й отримання допомоги по безробіттю. Якщо ж переселенець збирається працевлаштуватися за новим місцем проживання, то виконувати процедуру такого одностороннього розірвання трудового договору не обов’язково. Адже новий роботодавець може прийняти його на роботу і без такого звільнення – за сумісництвом (про це ми розповіли вище).