Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Затверджено порядок проведення іспиту із знання державної мови

11.05.2021 155 0 0

Нарешті ухвалено Порядок проведення іспитів на рівень володіння державною мовою (далі – Порядок).

Документ базується на вимогах ст. 7 та 48 Закону від 25.04.19 р. № 2704-VІІІ «Про забезпечення функціонування української мови як державної» (далі – Закон № 2704).

Нагадаємо: відповідно до ст. 7 Закону № 2704 особі, яка має намір набути громадянство України, обов’язково слід засвідчити відповідний рівень володіння державною мовою, а складання іспиту щодо визначення цього рівня здійснюється згідно з порядком, установленим КМУ.

У ст. 9 Закону № 2704 визначено коло осіб, які не лише зобов’язані володіти державною мовою, а й застосовувати її під час виконання своїх службових обов’язків. Серед них, зокрема, вищі посадові особи держави, держслужбовці та очільники місцевих держадміністрацій, військовики, прокурори, судді, а також педагогічні та медичні працівники.

На підтвердження рівня володіння державною мовою особа отримує державний сертифікат (далі – сертифікат). Також в окремо визначених законодавством випадках цей рівень можна підтвердити документом про повну загальну середню освіту.

Отже, щоб визначити рівень володіння українською мовою, слід скласти іспит та підтвердити цей рівень сертифікатом.

Шкалою таких рівнів згідно зі ст. 11 Закону № 2704 є: початковий (А), середній (В) та рівень вільного володіння мовою (С).

У сертифікаті засвідчується таке:

  • початковий рівень: першого ступеня (А1) – особа розуміє і може вживати загальні вирази та найпростіші фрази для задоволення конкретних потреб; другого ступеня (А2) – особа розуміє окремі фрази, широко вживає вирази, пов’язані з конкретними сферами повсякденного життя;
  • середній рівень: першого ступеня (В1) – особа розуміє основний зміст чіткої, стандартної інформації на теми, близькі й часто вживані в роботі, у навчанні тощо; другого ступеня (В2) – особа може розуміти ідеї комплексного тексту як на конкретну, так і на абстрактну тему;
  • рівень вільного володіння: першого ступеня (С1) – особа може розуміти широкий спектр складних і великих за обсягом текстів та розпізнавати в них прихований зміст; другого ступеня (С2) – особа легко розуміє практично все, що чує або читає, може узагальнити інформацію з різних усних та письмових джерел. 

Для прикладу, однією з основних вимог до претендентів на посаду держслужби є вільне володіння державною мовою (ст. 8, 20 Закону від 10.12.15 р. № 889-VІІІ «Про державну службу»), тобто слід підтвердити сертифікатом із засвідченням рівня С1 чи С2.

Отже, згідно з Порядком організацію проведення іспиту та оцінювання його результатів покладено на Нацкомісію зі стандартів державної мови (далі – Комісія). До речі, ця Комісія не лише затверджує методику та інструкції щодо проведення іспиту, а й видає сертифікат за результатами іспиту.

Окремо в Порядку визначено, що особам з інвалідністю створюються спеціальні умови для складення іспиту, включаючи використання спеціального особистого обладнання, щоб адаптувати зміст та спосіб виконання завдань іспиту згідно з їхніми потребами.

Зауважимо: для складання іспиту претендентові (тобто особі, яка має намір офіційно підтвердити свій рівень володіння державною мовою) необхідно зареєструватися на офіційному вебсайті Комісії.

Увага! Сертифікат діє безстроково. Тож можливо, що для його отримання вперше або підвищення визначеного рівня володіння державною мовою можна складати іспит стільки разів, скільки в цьому є потреба (однак не частіше одного разу на чотири місяці). 

Іспит складається безоплатно, за винятком перелічених у ст. 7 Закону № 2704 осіб (тобто тих, хто має намір набути громадянство України), які своїм коштом мають сплатити 492 грн.

Постанова КМУ від 14.04.21 р. № 409 набула чинності з 29.04.21 р. («Урядовий кур’єр» від 29.04.21 р. № 82).

Коментарі до матеріалу