Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Українська мова і друковані ЗМІ

22.02.2022 13 0 0

Відповідно до статті 10 Конституції України державною мовою в Україні є українська мова. Також Законом України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» від 25.04.2019 (далі – Закон) визначено, що єдиною державною (офіційною) мовою в Україні є українська мова. З прийняттям так званого мовного закону української мови в публічному просторі поступово стає дедалі більше, зокрема, вже діють норми щодо порядку та особливостей функціонування державної мови щодо здійснення мовлення телерадіоорганізаціями, а також у сфері науки, культури, у тому числі музейної справи, під час поширення на демонстрації фільмів, у сфері туристичного та екскурсійного обслуговування тощо. А 16 січня поточного року набули чинності положення статті 25 зазначеного Закону, що стосуються видання державною мовою друкованих засобів масової інформації (далі – ЗМІ) загальнодержавної та регіональної сфер поширення.

Для місцевих ЗМІ ці норми почнуть діяти набагато пізніше – з 16 липня 2024 року. Про особливості видання українською мовою друкованих ЗМІ та їхнє поширення розповідає заступник директора Регіонального центру з надання безкоштовної вторинної правової допомоги Олена Іпатенко. Відповідно до Закону України «Про друковані засоби масової інформації (преси) в Україні» від 16.11.1992 під друкованими засобами масової інформації (пресою) в Україні розуміються періодичні та видання, що виходять під постійною назвою, з періодичністю один і більше номерів (випусків ) протягом року на підставі свідоцтва про державну реєстрацію.

З 16 січня 2022 року друковані ЗМІ загальнодержавної та регіональної сфер поширення в Україні видаються державною мовою з урахуванням таких особливостей їх видання та розповсюдження: загальнодержавні та регіональні друковані ЗМІ можуть видаватися іншими, ніж державні, мовами за умови, що одночасно з відповідним тиражем мовою видається тираж цього видання державною мовою. Усі мовні версії повинні видаватися під однаковою назвою, відповідати один одному за змістом, обсягом та способом друку, а їх випуски повинні мати однакову нумерацію порядкових номерів та видаватися в один день; поширення за підпискою зазначених друкованих ЗМІ, виданих мовами, іншими ніж державною, допускається за умови забезпечення їх засновниками (співзасновниками) можливості підписки в Україні такого ж видання державною мовою; засновники (співзасновники) загальнодержавних та регіональних друкованих ЗМІ зобов'язані виробляти, публікувати та доставляти обов'язковий екземпляр документів державною мовою у порядку, визначеному законом; у кожному місці їх розповсюдження друковані ЗМІ державною мовою повинні становити не менше 50 % назв із тих, що розповсюджуються в цьому місці; у місці поширення друкованого ЗМІ, виданого іншою, ніж державною, мовою, поширюється такий ЗМІ державною мовою.

Вищезазначені законодавчі норми не поширюються на друковані ЗМІ, що видаються виключно кримськотатарською мовою, іншими мовами корінних народів України, англійською мовою, іншою офіційною мовою Європейського Союзу, незалежно від того, чи містять вони тексти державною мовою, та наукові видання, мова яких визначається статтею 22 Закону.

https://www.legalaid.gov.ua

Коментарі до матеріалу