Чи утримується ПДФО та ВЗ із допомоги та заохочень студентам?
Згідно з п. 8 Порядку призначення і виплати стипендій, затвердженого постановою КМУ від 12.07.2004 № 882 (далі – Порядок № 882) з метою підвищення життєвого рівня та заохочення за успіхи в навчанні, участь у громадській, спортивній і науковій діяльності навчальний заклад (далі – заклад) має право надавати матеріальну допомогу та заохочення учням, студентам, курсантам невійськових вищих навчальних закладів, клінічним ординаторам, асистентам-стажистам та аспірантам, які навчаються за державним (регіональним) замовленням за денною формою навчання (з відривом від виробництва), за кошти, передбачені в кошторисі закладу, затвердженому в уста новленому порядку.
Порядок використання коштів, передбачених для надання матеріальної допомоги та заохочення, розробляється закладом і затверджується його вченою (педагогічною) радою.
Стипендіальна комісія, утворена за наказом керівника закладу, приймає рішення щодо надання ма теріальної допомоги та заохочення окремо щодо кожної особи і кожної виплати.
Учням, студентам і курсантам невійськових вищих навчальних закладів, які навчалися за державним (регіональним) замовленням і перебувають в академічній відпустці за медичними показаннями відповідно до наказу керівника закладу, у межах коштів, передбачених у кошторисах закладів, що місяця виплачується допомога в розмірі 50 % мінімальної ординарної (звичайної) академічної стипендії відповідного типу закладу (п. 9 Порядку № 882).
Згідно з пп. 14.1.54 Податкового кодексу (далі – ПК) дохід із джерелом його походження з України – це будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, серед іншого і від будь-яких видів їхньої діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди інозем ними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні.
Порядок обкладення доходів фізосіб ПДФО регламентується розд. IV ПК, відповідно до пп. 162.1.1 якого платником цього податку є фізособа-резидент, яка отримує доходи з українського джерела.
Об’єктом оподаткування фізособи-резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід (пп. 163.1.1 ПК).
У ст. 165 ПК наведено вичерпний перелік доходів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку. Це, зокрема:
- сума державної та соціальної матеріальної допомоги, державної допомоги, компенсацій (включаючи грошові компенсації особам з інвалідністю, на дітей з інвалідністю при реалізації індивідуальних програм реабілітації осіб з інвалідністю, суми допомоги по вагітності та пологах), винагород і страхових виплат, які отримує платник податку з бюджетів та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування та у формі фінансової допомоги особам з інвалідністю з Фонду соціального захисту інвалідів згідно із законом (пп. 165.1.1 ПК);
- сума стипендії (включаючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону), яка виплачується учню, студенту, курсанту військових навчальних закладів, ординатору, аспіранту або ад’юнкту, але не вище ніж сума, визначена в абзаці першому пп. 169.4.1 ПК. Сума перевищення за її наявності підлягає оподаткуванню під час її нарахування (виплати) за ставкою, визначеною п. 167.1 ПК (пп. 165.1.26 ПК);
- сума виплат чи відшкодувань (крім зарплати чи інших виплат та відшкодувань за цивільно-правовими договорами), що здійснюються з урахуванням п. 170.7 ПК іншими неприбутковими організаціями (крім кредитних спілок та інших небанківських фінустанов) та благодійними фондами України, статус яких визначається відповідно до закону, на користь отримувачів таких виплат, крім будь-яких виплат або відшкодувань членам керівних органів таких організацій або фондів і пов’язаним із ними фізособам (пп. «в» пп. 165.1.4 ПК).
Як установлено пп. 170.7.3 ПК, не включається до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, що надається резидентами – юридичними або фізичними особами на користь платника податку протягом звітного податкового року сукупно в розмірі, що не перевищує граничну суму доходу, визначеного згідно з абзацом першим пп. 169.4.1 ПК на 1 січня такого року.
Звільняються від обкладення військовим збором (далі – ВЗ) доходи, які згідно з розд. IV ПК не включаються до загального оподатковуваного доходу фізосіб (не підлягають оподаткуванню, опо датковуються за нульовою ставкою) (пп. 1.7 п. 161 підрозд. 10 розд. XX ПК).
Водночас згідно з пп. 164.2.20 ПК до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються інші доходи, крім зазначених у ст. 165 ПК.
Відповідно до п. 167.1 ПК ставка ПДФО з доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику податку (крім випадків, визначених у п. 167.2–167.5 ПК), становить 18 %. Також такий дохід є об’єк том обкладення ВЗ за ставкою 1,5 % (пп. 1.2, 1.3 п. 161 підрозд. 10 розд. XX ПК).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) ПДФО та ВЗ до бюджету здійснюються у порядку, установленому ст. 168 ПК.
Згідно з пп. 168.1.1 ПК податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати із суми такого доходу за його кошти ПДФО та ВЗ.
Відповідно до пп. «б» п. 176.2 ПК податкові агенти та платники ЄСВ зобов’язані подавати до конт ролюючого органу за основним місцем обліку у строки, встановлені ПК для податкового кварталу, Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 13.01.2015 № 4 (далі – Податковий розрахунок, Порядок № 4), з розбивкою по місяцях звітного кварталу. Податковий розрахунок подається лише в разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку – фізособі податковим агентом, платником ЄСВ протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не до пускається.
Згідно з Довідником ознак доходів фізичних осіб, наведеним у додатку до Порядку № 4, сума не цільової благодійної (матеріальної) допомоги у додатку 4ДФ до Податкового розрахунку відображається з ознакою доходу «169», а сума перевищення граничного розміру доходу, визначеного згід но з абзацом першим пп. 169.4.1 ПК, а також інші доходи відображаються з ознакою доходу «127».
Лист ДПС від 02.03.2021 № 154/2/99-00-04-03-03-02.
Підсумуємо: оскільки в ст. 165 ПК не згадуються заохочення (премії, матеріальна допомога тощо), які виплачуються студентам із стипендіального фонду закладу, вони включаються до оподаткову ваного доходу платників податку та обкладаються ПДФО та ВЗ на загальних умовах.
Коментарі до матеріалу