Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Чи застосовувати норми стандарту ДСТУ 4163:2020 для оформлення первинних документів?

19.10.2021

Правові засади регулювання, організації, ведення бухобліку та складання фінзвітності в Україні визначено Законом від 16.07.1999 № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі – Закон № 996).

Первинні документи – це документи, які містять відомості про господарську операцію (дію або подію, яка викликає зміни в структурі активів та зобов’язань, власному капіталі підприємства) та повинні мати обов’язкові реквізити, визначені Законом № 996.

Порядок створення, прийняття і відображення в бухобліку, а також зберігання первинних документів, облікових регістрів, бухгалтерської та іншої звітності, що ґрунтується на даних бухобліку, підприємствами, їх об’єднаннями та госпрозрахунковими організаціями (крім банків) незалежно від форм власності, установ та організацій, основна діяльність яких фінансується за кошти бюджету, установлено Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженим наказом Мінфіну від 24.05.1995 № 88 (далі – Положення № 88).

Згідно із Законом № 996 та Положенням № 88 первинні документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов’язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складено документ, назву документа (форми), дату складання, зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру госпоперації (у грошовому та за можливості натуральних вимірниках), посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення госпоперації і правильність її оформлення, особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні госпоперації.

Неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні цієї операції, та містять необхідні реквізити.

Згідно з Положенням № 88 залежно від характеру операції та технології оброблення даних до первинних документів можуть бути включені додаткові реквізити: ідентифікаційний код підприємства, установи з Державного реєстру, номер документа, підстава для здійснення операцій, дані про документ, що засвідчує особу-одержувача, тощо.

Первинні документи складаються на бланках типових і спеціалізованих форм, затверджених відповідним органом державної влади. Документування господарських операцій може здійснюватися із використанням самостійно виготовлених бланків, які повинні містити обов’язкові реквізити чи реквізити типових або спеціалізованих форм.

Ураховуючи зазначене, для цілей бухобліку господарських операцій треба виконувати вимоги до оформлення первинних документів, визначені Законом № 996 та Положенням № 88.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Лист Мінфіну від 22.09.2021 № 41020-07/К-64/1/2109.

ВІД РЕДАКЦІЇ

Отже, на думку Мінфіну, для оформлення первинних документів треба керуватися нормами Закону № 996 та Положення № 88, а також затвердженими типовими формами. Спробуємо пояснити таку позицію фінансового відомства.
ДСТУ 4163:2020 «Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів» набув чинності з 1 вересня 2021 року.

Цей стандарт поширюється на організаційно-розпорядчі документи незалежно від носія інформації (далі – документи), зокрема:

  • на організаційні (положення, статути, посадові інструкції, штатні розписи тощо);
  • розпорядчі (постанови, рішення, накази, розпорядження); 
  • інформаційно-аналітичні (акти, довідки, доповідні та пояснювальні записки, службові листи тощо).

Тобто йдеться про документи, що створюються у процесі діяльності держорганів, органів місцевого самоврядування, установ, підприємств, організацій та інших юросіб незалежно від їхнього функціонально-цільового призначення, рівня і масштабу діяльності та форми власності.

Як бачимо, первинних облікових документів у переліку немає. Але що таке інформаційно-аналітичні документи?

За сталою практикою такі документи містять інформацію, що є підставою для прийняття певних рішень, тобто ініціюють управлінські рішення, дають змогу обирати той або інший спосіб управлінського впливу. Документи такої системи мають допоміжний характер стосовно організаційно-правових і розпорядчих документів. Мета їх створення – передання інформації від одного адресата до іншого або фіксація (аналіз) якихось інформаційних зведень. На відміну від розпорядчих, ці документи не містять доручень, не зобов’язують виконувати доручення, проте на їх підставі можуть прийняти розпорядчий документ.

Тож якщо ви використовуєте типові форми документів, ви їх застосовуєте, поки до них не буде внесено зміни на вимогу чинного ДСТУ 4163:2020.

У разі використання самостійно розроблених, із більшою деталізацією, форм первинних документів ви продовжуєте їх застосовувати і надалі, бо вони були розроблені на основі затверджених типових форм, тобто містять всі потрібні реквізити. Тому такі документи теж є чинними. Утім, якщо ви приймете рішення про внесення до них змін за вимогою ДСТУ 4163:2020, це також буде правильно.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
19.02.2025
Відпустки без збереження заробітної плати в період дії воєнного стану
Посадовці управління інспекційної діяльності у Запорізькій області провели інформаційний семінар в одній із районних адміністрацій Запоріжжя.  Серед ключових питань було надання відпусток без збереження заробітної плати. Інспектори роз’яснили, що, відповідно до статті 12 Закону України &...
25.02.2025
Лист МОУ: Щодо правомірності відмови військовослужбовцям у виплаті додаткової винагороди у розмірі 100000 грн та матеріальної допомоги у зв'язку з отриманою травмою
МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ ДЕПАРТАМЕНТ СОЦІАЛЬНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЛИСТ від 20.02.2025 р. № 220/13/ВихЗПІ/152 У відповідь на Ваш запит на публічну інформацію щодо правомірності відмови у виплаті додаткової винагороди у розмірі 100000 грн та матеріальної допомоги у зв'язку з отриманою травмою. Щодо ...
18.03.2025
Щодо обов'язку роботодавця зберігати трудові книжки працівників
Влаштувалася нещодавно на роботу і хочу, щоб моя трудова книжка зберігалася у роботодавця, написала про це заяву. Однак роботодавець відповів, що трудова книжка має зберігатися у працівника, бо його може бути оштрафовано за порушення правил зберігання трудових книжок. Чи може роботодавець на підстав...
Нове
15.05.2025
Чи зараховується до трудового стажу період військової служби?
Так, Міністерство оборони України та інші силові структури та відомства сплачують за строковиків та контрактників страхові внески. Таким чином страховий стаж зараховується особам, які перебувають на строковій альтернативній (невійськовій) службі, на фронті або беруть участь у бойових діях, служать у...
15.05.2025
Люди з інвалідністю: хто має пройти повторний огляд з квітня 2025 року
В Україні впроваджено нову систему оцінювання повсякденного функціонування особи — це сучасний підхід, який дозволяє чесно і комплексно визначити, як стан здоров’я впливає на життя людини. Така оцінка є необхідною для продовження або перегляду статусу інвалідності, а також для призначен...
15.05.2025
Справедлива оплата праці в освіті – запорука розвитку суспільства і держави
12 травня 2025 року в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка відбувся круглий стіл на тему: «Справедлива оплата праці в освіті – запорука розвитку суспільства і держави». Захід ініційовано Профспілкою працівників освіти і науки України з метою обговорення суча...
Центр сповіщень