Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Чи правомірно установлення 12-годинного графіка для працівників, зайнятих на роботах із шкідливими і важкими умовами праці

23.05.2023 219 0 0

На підприємствах, в організаціях, установах незалежно від форм власності та господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров’я працівників, а також на їхнє потомство як тепер, так  і в майбутньому, проводиться атестація робочих місць за умовами праці.

Згідно зі статтею 7 Закону України від 01.07.1993  № 3356 “Про колективні договори і  угоди” в колективному договорі встановлюються взаємні зобов’язання сторін щодо щодо    регулювання     виробничих,     трудових    і  соціально-економічних відносин,  зокрема режиму роботи, тривалості робочого часу і відпочинку.

Підприємства можуть керуватися Методрекомендаціями щодо застосування сумованого обліку робочого часу, затвердженими наказом Мінпраці від 19.04.2006 № 138.

Виходячи з виробничих потреб, за погодженням з профспілкою або в колдоговорі встановлювати тривалість роботи протягом дня згідно з підсумковим обліком робочого часу до 12 годин за зміну. 

Однак не рекомендується продовжена тривалість робочого дня на роботах зі шкідливими та важкими умовами праці.

За повідомленням фахівців Інституту медицини праці робота у шкідливих і важких умовах праці призводить до значного напруження організму і, як наслідок, – до швидкого розвитку втоми, що може погіршувати працездатність і негативно впливати на стан здоров'я працівників.

Отже, установлення 12-годинного графіка для працівників, зайнятих на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, є винятковою мірою і запроваджується на підприємствах, якщо виробничі й технологічні умови не дають змоги встановлювати робочий день нормальної тривалості.

При обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховують дні, коли працівник зайнятий в умовах, передбачених Списками № 1 та № 2 проваджень, робіт, професій, посад та показників, зайнятість у яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, не менше 80% робочого часу, встановленого для працівників цього виробництва, робіт, професій та посад.

Тобто виходить, що чинні нормативні акти не заперечують 12-годинного графіка роботи працівників у шкідливих умовах праці.

dp.dsp.gov.ua

Коментарі до матеріалу