Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Педагог самостійно визначає своє робоче місце під час дистанційної роботи

19.10.2022 54 0 0

У зв’язку з масовими ракетними обстрілами та для збереження життя та здоров’я учасників освітнього процесу Міністерство освіти і науки України надіслало лист до органів управління освітою та закладів освіти №1/11870-22 від 10.10.2022 року, в якому рекомендує прийняти рішення про навчання у закладах освіти у дистанційному форматі до 14 жовтня 2022 року.

І одразу до нас масово почали надходити повідомлення про те, що керівники шкіл, а деінде й управління освіти, примушують педагогів приходити до закладів освіти й проводити звідти уроки та заняття. І не дозволяють здійснювати навчання з дому чи іншого зручного місця для педагога. Це робиться з метою начебто контролю за освітнім процесом. 

Подібна ситуація була з початком карантину через Covid-19, коли керівники заганяли педагогів у холодні заклади освіти з метою контролю, потім ситуація повторилася з початком війни. І знову вона виникає. 

Ми не розуміємо, чого саме прагнуть керівники, коли наражають на небезпеку життя та здоров’я своїх працівників. Адже є випадки, коли вчителів примушують приходити до закладу освіти, в якому немає укриття і проводити онлайн уроки під час повітряної тривоги. На декого з вчителів вже склали догани за відсутність на роботі. 

Служба освітнього омбудсмена вже декілька разів надавала роз’яснення, що педагогічні працівники під час запровадження дистанційної роботи мають право самостійно визначати своє робоче місце. Таке роз’яснення надавало й Міністерство освіти і науки України , але все одно незаконний примус продовжується.

Прошу педагогічних працівників захищати свої права і подавати звернення https://bit.ly/3PTNy2o .

А для того, щоб нагадати, якими саме нормативними актами визначається порядок дистанційної роботи і дистанційного навчання, ми підготували докладні роз’яснення, з якими можна ознайомитися нижче.

ПОНЯТТЯ ДИСТАНЦІЙНЕ НАВЧАННЯ ТА ОРГАНІЗАЦІЯ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ З ВИКОРИСТАННЯМ ТЕХНОЛОГІЙ ДИСТАНЦІЙНОГО НАВЧАННЯ

Дистанційне навчання – організація освітнього процесу (за дистанційною формою здобуття освіти або шляхом використання технологій дистанційного навчання в різних формах здобуття освіти) в умовах віддаленості один від одного його учасників та їх як правило опосередкованої взаємодії в освітньому середовищі, яке функціонує на базі сучасних освітніх, інформаційно-комунікаційних (цифрових) технологій.

У освітньому законодавстві є поняття дистанційного навчання як окремої форми здобуття освіти, тобто коли весь освітній процес здійснюється суто в дистанційному форматі. (Положення про дистанційну форму здобуття повної загальної середньої освіти).

Та є поняття організація освітнього процесу з використанням технологій дистанційного навчання. Це забезпечення освітнього процесу під час надзвичайних ситуацій природного та техногенного походження, карантину, інших обставин, які об’єктивно унеможливлюють відвідування закладів освіти (далі – надзвичайні обставини). 

А технології дистанційного навчання – комплекс освітніх технологій, а також інформаційно-комунікаційних (цифрових) технологій, що дають можливість реалізувати процес дистанційного навчання в закладах освіти.

Тобто запровадження дистанційного навчання чи організація освітнього процесу з використанням технологій дистанційного навчання передбачає віддаленість учнів й педагогів та віддалене виконання педагогами своєї роботи. 

І в разі видання наказу про дистанційне навчання чи організації освітнього процесу з використанням технологій дистанційного навчання у закладі освіти змінюється форма роботи з очної на дистанційну для педагогів. 

ПОНЯТТЯ – ДИСТАНЦІЙНА РОБОТА 

Дистанційна робота – це форма організації праці, за якої робота виконується працівником поза робочими приміщеннями чи територією роботодавця, в будь-якому місці за вибором працівника та з використанням інформаційно-комунікаційних технологій (стаття 60-2 Кодексу Законів про працю України). 

У разі запровадження дистанційної роботи працівник самостійно визначає робоче місце та несе відповідальність за забезпечення безпечних і нешкідливих умов праці на ньому.

З таким працівником укладається відповідний трудовий договір, до вашої уваги  – Типова форма трудового договору про дистанційну роботу. 

На час загрози поширення епідемії, пандемії, необхідності самоізоляції працівника у випадках, встановлених законодавством, та/або у разі виникнення загрози збройної агресії, надзвичайної ситуації техногенного, природного чи іншого характеру дистанційна робота може запроваджуватися наказом (розпорядженням) роботодавця без обов’язкового укладення трудового договору про дистанційну роботу в письмовій формі.

НАКАЗ ПРО ДИСТАНЦІЙНЕ НАВЧАННЯ ТА ДИСТАНЦІЙНУ РОБОТУ

Якщо виникають причини (збройна агресія, надзвичайні ситуації, пандемія тощо) чи відповідне рішення приймають військові адміністрації, роботодавець (а це – керівник закладу освіти) зобов’язаний видати наказ про запровадження:

  • дистанційного навчання
  • організацію освітнього процесу з використанням технологій дистанційного навчання
  • дистанційну роботу тих працівників, які можуть здійснювати свої посадові обов’язки дистанційно.  

Здійснювати свої посадові обов’язки дистанційно мають  змогу вчителі та викладачі. 

Укладати трудовий договір про дистанційну роботу в письмовій формі не потрібно.

З наказом мають ознайомитися протягом двох днів з дня його прийняття, але до запровадження дистанційної роботи ( стаття 60(2) Кодексу Законів України про працю.) 

КОНТРОЛЬ ЗА ВИКОНАННЯМ ДИСТАНЦІЙНОЇ РОБОТИ

Відповідно до Положення про дистанційну форму здобуття повної загальної середньої освіти, керівник закладу освіти забезпечує організацію освітнього процесу під час дистанційного навчання та здійснення контролю за виконанням освітніх програм. Спосіб організації такого контролю схвалюється педагогічною радою закладу освіти.

У разі потреби засновник і керівник закладу освіти забезпечує організаційну та методичну підтримку педагогічних працівників для реалізації дистанційного навчання.

Керівник та його заступники також можуть здійснювати контроль за виконанням освітніх програм дистанційно. Це дозволяють зробити й електронні освітні платформи та онлайн сервіси. 

У крайньому разі в закладі освіти можуть вести онлайн розклад у будь-якому форматі й педагог може давати посилання, логін та пароль входу на кожен урок чи заняття. 

ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ТЕХНІКОЮ

У Положенні про дистанційну форму здобуття повної загальної середньої освіти зазначається, що з метою забезпечення умов праці, необхідних для організації дистанційного навчання, відповідно до умов трудового договору або за рішенням засновника може здійснюватися надання педагогічним працівникам персональних комп’ютерів (з можливістю використання засобів аудіо-, відеоконференцзв’язку) в тимчасове користування. 

Але більшість вчителів використовують або власне обладнання, або те обладнання, яке може надати для використання заклад освіти. І ми ще під час пандемії бачили, що є професійні і відповідальні керівники, яки видавали і видають накази про надання у користування вчителю комп’ютерної техніки закладу освіти для використання в умовах дистанційних форм освітнього процесу.

https://www.schoollife.org.ua

Коментарі до матеріалу