Щодо оформлення трудових відносин з особами, що перебуватимуть на чергуванні в пунктах незламності
Згідно із статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Вимоги щодо розгортання та діяльності пунктів незламності у разі загрози та/або виникнення надзвичайних ситуацій, пов'язаних з припиненням (порушенням) роботи систем централізованого водопостачання, водовідведення, електро-, газо- і теплопостачання (в осінньо-зимовий період) та усіх видів електронних комунікаційних послуг (далі - системи життєзабезпечення) в умовах воєнного стану визначаються Порядком організації та функціонування пунктів незламності, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2022 р. N 1401 (далі - Порядок).
Розгортання та функціонування пунктів незламності організовується міністерствами, центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, обласними, Київською міською держадміністраціями (військовими адміністраціями) та органами місцевого самоврядування, суб'єктами господарювання державної та приватної форми власності (за згодою) з урахуванням наявного ресурсу відповідно до Примірної інструкції щодо діяльності пунктів незламності згідно з додатком 1 та Примірного переліку комплектації пунктів незламності згідно з додатком 2 (пункт 4 Порядку).
Контроль та координація заходів з розгортання та функціонування пунктів незламності покладається на керівників міністерств, центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів, обласних, Київської міської держадміністрацій (військових адміністрацій) та органів місцевого самоврядування, суб'єктів господарювання державної та приватної форми власності (пункт 5 Порядку).
Відповідно до пунктів 7 і 9 Порядку стаціонарні пункти незламності розгортаються у приміщеннях об'єктів державної та комунальної власності, а також приватної власності - за ініціативою власника або орендаря такого приміщення. Розгортання та функціонування стаціонарних та мобільних пунктів незламності здійснюється за рахунок коштів державного, місцевих бюджетів, коштів суб'єктів господарювання державної форми власності, а також інших не заборонених законодавством джерел.
Міністерства, центральні органи виконавчої влади та їх територіальні органи, обласні, Київська міська держадміністрації (військові адміністрації) відповідно до компетенції сприяють у вирішенні питань щодо організації та функціонування пунктів незламності, які розгортаються органами місцевого самоврядування, суб'єктами господарювання державної та приватної форми власності (за згодою) (абзац третій пункту 10 Порядку).
Згідно із пунктом 2 додатка 1 до Порядку (примірна інструкція щодо діяльності пунктів незламності) міністерствами, центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, обласними, Київською міською держадміністраціями (військовими адміністраціями) та органами місцевого самоврядування, суб'єктами господарювання державної та приватної форми власності (за згодою) організовується цілодобове чергування за функціонуванням пункту незламності, в яке входить:
- обслуговування устаткування (засобів автономної генерації електроенергії, автономного освітлення та опалення, доступу до Інтернету тощо) для забезпечення функціонування та безперервної роботи пункту незламності;
- здійснення контролю за дотриманням правил пожежної безпеки та санітарно-гігієнічних норм у пункті незламності;
- організація санітарної обробки приміщень, поповнення обсягів питної води та продуктів харчування;
- збереження майна та обладнання;
- ведення обліку відвідувачів пункту незламності шляхом заповнення журналу в довільній формі;
- взаємодія з екстреними службами;
- інформування відвідувачів щодо місць розміщення найближчих пунктів незламності, укриттів, а також закладів охорони здоров'я.
За рішенням відповідних суб'єктів, передбачених пунктом 4 Порядку, до чергування (роботи) на пунктах незламності можуть залучатися медичні працівники, психологи, соціальні працівники, громадські організації та волонтери (пункт 6 додатку 1 до Порядку (примірна інструкція щодо діяльності пунктів незламності)).
Враховуючи зазначене, з приводу вирішення питань щодо функціонування пунктів незламності, а саме: стосовно оформлення відносин з особами, що перебуватимуть на чергуванні в таких пунктах, пропонуємо звертатися до відповідного суб'єкта, передбаченого пунктом 4 Порядку, який безпосередньо організовує такий пункт.
Принагідно інформуємо, що при оформленні працівників за сумісництвом або суміщенням з іншими видами діяльності слід врахувати обмеження, встановлені для посадових осіб місцевого самоврядування, визначені статтями 25 та 27 Закону України "Про запобігання корупції".
Також у пунктах незламності можуть працювати волонтери, які повинні узгодити з роботодавцем питання щодо особливостей та специфіки такої роботи, його відносин з роботодавцем, в рамках чинного законодавства.
Зокрема, постановою Кабінету Міністрів України від 05 серпня 2015 р. N 556 затверджено Порядок надання волонтерської допомоги за окремими напрямами волонтерської діяльності, який визначає умови надання волонтерської допомоги за окремими напрямами волонтерської діяльності.
Коментарі до матеріалу