Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Особливості оренди комунального майна в умовах воєнного стану

06.06.2022 66 0 0

З початком повномасштабного вторгнення росії в Україну суспільні відносини суттєво змінилися. Це і не дивно, адже наша країна перебуває на стані війни, знищено безліч об'єктів інфраструктури, житлового фонду, адміністративних будівель. Вся економіка України стала на воєнні рейки. Відповідно, й механізми управління державним та комунальним майном у цей період мали стати більш гнучкими, простими та швидкими. Для цього Кабінет Міністрів України ухвалив Постанову «Про особливості оренди державного та комунального майна в період воєнного стану» від 27.05.2022 р. № 634 (далі – "Постанова").
Щодо звільнення від орендної плати за договорами, погодженими чи укладеними до 24 лютого 2022 р.
На відміну від автоматичного звільнення від орендної плати аж чотири категорії державного майна, для майна територіальних громад Правительство встановило лише два випадки, коли орендар звільняється від орендної плати автоматично (тобто без рішення орендодавця чи уповноваженого ЗМС).

Випадки «автоматичних» звільнень для комунального майна визначені пп. 1 п. 1 Постанови.

Важливо:

Правило автоматичного звільнення від орендної плати стосується виключно договорів, що були чинними станом на 24.02.2022 р. або укладені після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24.02.2022 р. або раніше.
Це правило застосовується тільки до договорів, орендарями яких є:
1) фізичні особи або фізичні особи підприємці, призвані або прийняті на військову службу після 24.02.2022р.
2) будь-які особи, які використовують майно, розташоване в адміністративно-територіальних одиницях, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, власником яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану (Донецька область; Запорізька область в межах Бердянського, Василівського, Мелітопольського, Пологівського районів, Луганська область, Миколаївська область в межах Баштанського, Вознесенського районів (крім селищ міського типу Доманівка, Братське, м. Южноукраїнська), Миколаївського району (крім м. Миколаїва), Харківська область в межах Богодухівського району (крім мм Валків, Богодухова, смт Краснокутськ), Ізюмського району, Куп'янського і Харківського районів (крім м. Мерефі, смт Нова Водолага, м. Харків), Чугуївського району (крім м. Змієва); . Севастополь)
Перераховані категорії договорів звільняються від орендної плати на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування, але в будь-якому разі до кінця 2022 року (пп. 1 п. 1 Постанови).

Зверніть увагу, що підтвердженням проходження орендарем-фізичною особою військової служби є відповідний запис у військовому билеті, посвідченні офіцерів і генералів, посвідченні прапорщиків (мічманів). Визначені особи або члени їх сімей зобов'язані надати орендодавцеві підтвердження факту проходження військової служби у строк до 60 календарних днів після завершення воєнного стану або припинення військової служби. При цьому Постановою жодним чином не регламентовано спосіб, у який має бути надане підтвердження. Таким чином, громади мають право самостійно вирішувати, яким чином вони будуть отримувати такі підтвердження. Отже, попередньо припинити нарахування та стягнення орендної плати за такими договорами можна на підставі копій відповідних документів, надісланих орендарем на електронну пошту або в будь-який з месенджерів. У подальшому орендар чи член його сім'ї в ухвал Постановою рядків може підтвердити цю інформацію, надаючи уповноваженій особі орендодавця належним чином засвідчену копію відповідного документа.

Важливо! Оскільки Постанова набула чинності з 01.06.2022 р., а право на звільнення від орендної плати у зазначених осіб виникло з першого дня введення воєнного стану, пп. 5 п. 1 Постанови зобов'язує орендодавця у разі отримання відповідної інформації про орендаря-захисника, а також у всіх випадках, коли майно розташоване на відповідній території, автоматично перерахувати орендну плату. Окремого рішення уповноваженого органу для цього не потрібне. У разі наявності на дату набрання чинності Постановою переплати кошти зараховуються до орендної плати за майбутній період.

Важливо! Органі місцевого самоврядування можуть додатково приймати рішення з питань, визначених п. 1 Постанови, відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Щодо авансового внеску та забезпечувального депозиту

За загальним правилом всі орендарі комунального майна зобов'язані були оплачувати авансовий внесок та забезпечувальний депозит, у розмірах визначених договором оренди. Проте з прийняттям Постанови ЗМС та інші установи та організації, діяльність яких фінансується за рахунок державного або місцевих бюджетів звільнено від сплати авансового внеску та забезпечувального депозиту, а для всіх інших орендарів встановлено фіксований розмір авансового внеску та забезпечувального депозиту на рівні місячної орендної плати. Це стосується виключно договорів, укладаються в період воєнного стану (п. 2 Постанови).

Це важлива новела, особливо для тих громад, які вирішили впорядкувати відносини оренди в умовах воєнного стану. Раніше ОМС нерідко затверджували власну форму договору оренди виключно через те, щоб уникнути обов'язку сплачувати депозит чи мінімізувати його розмір. Це було зумовлено тим, що ані в Законі України від 03.10.2019р. № 157-ІХ «Про оренду державного та комунального майна» (Далі – Закон № 157.), а не в Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою КМУ від 03.06.2022 р. № 483 (Далі – Порядок № 483) не містить вимог про сплату депозиту, що визначається виключно в типовій формі договору оренди. А оскільки ОМС наділені правом затверджувати власну форму, обов'язок сплачувати депозит можна було обійти таким чином (особливо тим учасникам, які укладали договори без проведення аукціону).

Відповідно до пп. 2 п. 13 Постанови протягом воєнного стану орендарі комунального майна, які уклали договори оренди за результатами проведення електронних аукціонів або які уклали договори оренди без проведення аукціону відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону № 157, отримали право на повернення сплачених ними забезпечувальних депозитів за наявності наступних умов у сукупності:

1) станом на останнє число місяця оренди, що передує місяцю, в якому получено заяву про повернення, відсутні зафіксовані в установленому порядку порушення умов договору оренди та заборгованість із сплати орендної плати
2) орендарі не є резидентами в розумінні Закону України “Про основні засади примусового вилучення в Україні об'єктів права власності Російської Федерації та її резидентів”
3) забезпечувальний депозит повертається на суму, що не перевищує 1 млн. гривень на орендаря (незалежно від кількості укладених таким орендарем договорів оренди державного або відповідно комунального майна). Таке обмеження не поширюється на вимоги:
 
Важливо! Обмеження щодо суми депозиту, що підлягає поверненню, не поширюються на:
- орендарів, у яких орендоване майно було вилучено відповідно до вимог Закону України “Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану”;
- орендарів, з якими договір оренди припинено відповідно до умов такого договору;
- переможців електронних аукціонів, які сплатили забезпечувальний депозит та авансовий внесок до укладення договору оренди, але станом на 24.02.2022 р. не уклали такий договір з будь-яких причин.
Депозити не повертаються автоматично. Більше того, їх отримання є правом, а не обов'язком орендаря. Тим більше, що з часом ці кошти все ж таки доведеться знову направити орендодавцю. Та про все по черзі.

Для повернення депозиту орендар протягом воєнного стану, але в будь-якому разі не пізніше місяця після його припинення чи скасування, звертається до орендодавця із заявою про повернення суми сплаченого депозиту. При цьому орендар має відповідати низки умов, про що зобов'язаний зазначити у заяві на повернення депозиту.

Відповідно до абз. 8 пп. 2 п. 13 Постанови у заяві на повернення депозиту зазначається:

1) перелік договорів оренди, щодо яких орендар просить повернути сплачені суми забезпечувальних депозитів
2) суми сплачених забезпечувальних депозитів за кожним з таких договорів
3) банківські реквізити орендаря, на які орендар просить повернути забезпечувальні депозити, сплачені за договорами оренди
4) інформація про відсутність зафіксованих в установленому порядку порушень умов договору оренди та заборгованості з сплати орендної плати станом на останнє число місяця оренди, що передує місяцю, в якому буде отримано заяву про повернення депозиту
5) інформація про те, що орендар не є резидентом у розумінні Закону України “Про основні засади примусового вилучення в Україні об'єктів права власності Російської Федерації та її резидентів”
До заяви додається витяг з ЄДР, якщо заявник є юридичною особою, або копія паспорта, якщо заявник є фізичною особою.

Заявник, що є юридичною особою, у структурі власності якої є інші юридичні особи, додатково подає схематичну структуру власності та копії паспортів усіх фізичних осіб, які відповідно до законодавства визнаються кінцевими бенефіціарними власниками юридичної особи — заявника. Така вимога не поширюється на банки та інші фінансові установи, утворені відповідно до законодавства України.

Заяви про повернення депозиту надсилаються на адресу електронної пошти орендодавця, зазначену у договорі оренди.
Орендодавці та органи Державної казначейської служби зобов'язані повернути забезпечувальний депозит орендарю протягом 10 робочих днів з моменту отримання його заяви за умови відповідності орендаря умовам, що передбачені Постановою, та подання всіх передбачених цим підпунктом документів. У разі недостатності документів для прийняття рішення орендодавець повідомляє про це орендарю листом, що надсилається на адресу електронної пошти, зазначену в договорі оренди.

Важливо! Повертаємося до того, що повернення депозитів – це не «амністія» від держави, а підтрімка тих видів бізнесу, яким найгостріше потрібні оборотні кошти на період воєнного стану. Тому останній абзац пп. 2 п. 13 Постанови зобов'язує орендарів, які отримали суми забезпечувальних депозитів за описаним вище порядком (включаючи орендарів, у яких майно було вилучено, але повернуто після припинення чи скасування воєнного стану), повернути такі суми орендодавцям до 30 квітня року, що настає за роком, у якому оголошено про припинення чи скасування воєнного стану на території за місцезнаходженням орендованого майна, але в будь-якому разі не пізніше ніж за три місяці до дати припинення чи скасування договору оренди. Від такого обов’язку будуть звільнені орендарі, договори оренди з якими будуть припинені станом на зазначену дату. Неповернення орендодавцю депозиту в зазначених строках є підставою для дострокового розірвання договору на вимогу орендодавця. Однак для цього орендодавець зобов'язаний буде попередити орендаря у порядку, передбаченому договором оренди, про розірвання договору за таким підставою не пізніше ніж за місяць до дати його розірвання. Договор не може бути розірвано за таким підставою, якщо станом на дату розірвання договору, про яке орендодавець попередив орендаря, орендар повернув забезпечувальний депозит орендодавцю.

Отже, особам, які відповідають за супровід відповідних відносин у ваших територіальних громадах треба буде уважно обліковувати всіх орендарів, які скористаються правом на тимчасове використання коштів з депозиту, оскільки в разі їх неповернення, треба буде завчасно повідомити орендаря про можливість розірвання договору.

Щодо права на пільгову оренду

В особливих умовах у період війни опинилися орендарі, які користувалися майном на територіях, де нині ведуться активні бойові дії, або території яких були деокуповані після 24.02.2022р. З метою збереження виробничого та трудового потенціалу України була запроваджена урядова Програма щодо тимчасового переміщення підприємств з потерпілих під час війни регіонів згідно з якою всі підприємства можуть отримати державну допомогу у переміщенні своїх потужностей до безпечних областей країни. Приймаючи Постанову, надавши таким підприємствам пільги у сфері оренди.

Зокрема, згідно з п. 4 Постанови, переможці електронних аукціонів, які взяли участь в аукціоні з метою переміщення виробництва та інших активів та потужностей для провадження господарської діяльності з територій Донецької, Луганської, Запорізької, Київської, Миколаївської, Сумської, Харківської, Херсонської, Чернігівської , Кіровоградської, Дніпропетровської, Житомирської, Одеської областей, Автономної Республіки Крим та м. Києва та м. Севастополя, протягом перших шести місяців оренди сплачують орендну плату (у тому числі авансовий внесок) у розмірі 1 гривня за 1 кв. метр орендованої площі (далі — пільгова орендна плата).

Особи, які бажають скористатися своїм правом на пільгову орендну плату мають разом із підписаним протоколом аукціону надати орендодавцю клопотання про сприяння переміщенню виробництва, видане обласною військовою адміністрацією за місцем розташування орендованого майна. У свою чергу застосування пільгової орендної плати оформлюється відповідним рішенням орендодавця одночасно із затвердженням протоколу аукціону. Звертаємо увагу, що Постанова не передбачає права орендодавця відмовити орендарю у застосуванні пільгової орендної плати (за умови наявності клопотання обласної військової адміністрації про сприяння переміщенню виробництва)

Важливо!

Клопотання для сприяння переміщенню виробництва затверджується за формою, затвердженою ФДМУ.
У разі застосування пільгової орендної ставки в електронній торговій системі протягом місяця після припинення чи скасування воєнного стану має бути опубликовано клопотання обласної військової адміністрації щодо сприяння переміщенню виробництва та рішення щодо застосування пільгової орендної плати.
 
Щодо продовження та розірвання договорів

Договори оренди комунального майна, строк дії яких завершується в період воєнного стану, вважаються продовженими на період дії воєнного стану та протягом чотирьох місяців з дати припинення чи скасування воєнного стану. Для продовження договору оренди таким чином заява орендаря та окремого рішення орендодавця не вимагаються (див. п. 5 Постанови).

З цього правила є 2 виключення:

  • пільгова пролонгація договорів не застосовується до орендарів, які підпадають під дію ст. 19 Закону № 157. Однак, у цьому випадку балансоутримувач самостійно або за погодженням з органом управління має потурбуватися про своєчасне попередження про непродовження договору із вказівкою одного з підстав, визначених ст. 19 Закону № 157. При цьому повідомлення має бути направлене орендарю за 30 календарних днів до дати закінчення договору оренди;
  • якщо рішення про продовження договору оренди було прийнято на аукціоні та аукціон оголошено до дати набрання чинності Постановою. У такому випадку продовження договору оренди відбувається за загальним правилом (п. 143 Порядку № 483), а договір оренди може бути продовжений на той самий
  • строк на який договори оренди були укладені.

Важливо:

Учасникам відносин важливо розуміти правову природу автоматичного продовження договорів, рядки яких закінчуються в період воєнного стану, передбачену першими абзацами п. 5 Постанови. Ці рядки продовжено в силу закону, і це не передбачає укладення додаткових угод чи якихось рішень з боку орендодавця чи уповноваженого ЗМС. Це не є новим етапом оренди, тотожним продовженню оренди на підставі додаткових угод, які ми б здійснювали в звичайних умовах. Розуміти різницю важливо в першу чергу тим, чиї договори укладені вперше, і хто після спливу чотиримісячного періоду після звершення війни матиме намір на продовження відносин оренди. Для вас таке післявоєнне «договорне» продовження все одно буде вважатися першим, бо у воєнний період додатковий час оренди імперативно встановив Правительство, і це не було пов'язане із вашим вольовиявленням.
Правительство пролонгував терміни дії договорів оренди державного та комунального майна для всіх бажаючих у зв'язку із настанням особливих обставин. Це пов'язано із низкою безпекових підстав, у тому числі, із необхідністю посиленої захисту официальних електронних ресурсів від кібератак. Тому з 01.06.2022р. і до завершення воєнного стану та протягом 4-х місяців після того орендарі, які навіть мають бажання та можливість продовжити свої договори на звичайних, довоєнних умовах (тобто на більший період) не зможуть скористатися цим правом.
У подальшому автоматично пролонговані договори оренди будуть продовжуватися за загальним правилом, визначеним у п. 135 та п. 143 Порядку № 483. стану, останнім абзацом п. 5 Постанови рядків продовжено на строк воєнного стану та три місяці з дати його припинення чи скасування.
Також упрощено процедуру розірвання договорів оренди. Постановою передбачається, що договори оренди будуть розриватися за заявою орендаря, яка має бути надана орендодавцю, шляхом направлення відповідної заяви на електронну пошту орендодавця зазначену в договорі оренди.

Важливо! Поданою вважається за умови виконання у сукупності двох умов:

  • заява підписана уповноваженою особою;
  • PDF-копія заяви надіслана з електронної адреси орендаря, зазначеної у договорі оренди.

Якщо в договорі не зазначено адресу електронної пошти, заява про припинення договору подається відповідною обласною військовою адміністрацією за місцезнаходженням орендованого майна засобами поштового зв'язку, електронного документообігу або на офіційну електронну адресу. Постановою передбачається, що саме обласна військова адміністрація має вжити заходів для подання заяви орендаря (у тому числі оригінальних примірників документів у разі їх наявності) орендодавцю відразу після появи можливості її подання. Проте, очевидно, що кожний ОМС зацікавлений у максимально швидкому отриманні відповідної інформації. Тому особам, відповідальним у громаді за ведення відповідної роботи, бажано завчасно прокомунікувати із профільним департаментом адміністрації, повідомивши електронні та поштові адреси, на які балансоутримувачам та/або уповноваженим органам управління зручно отримувати відповідні документи.

Після завершення (у тому числі дострокового) оренди, орендар має повернути майно орендодавцю, що підтверджується актом повернення з оренди. Абзацом 4 п. 5 Постанови передбачено, що в разі, якщо сторони договору позбавлені можливості підписати акт повернення майна з оренди, майно вважається повернутим з моменту настання однієї з таких подій:

  • отримання орендодавцем заяви орендаря про дострокове припинення договору;
  • отримання обласною військовою адміністрацією за місцезнаходженням орендованого майна заяви орендаря про дострокове припинення договору, якщо майно перебуває на визначеній території[3] і за умови, що договір оренди не містить інформації про електронну пошту сторін, а за місцезнаходженням орендодавця відсутня можливість вручення листа.

 
Щодо скорочення та упрощення процедур погоджень

Прийнявши Постанову Правительству, вдалося значно скоротити годину проходження процедури включення об'єкта оренди до одного з переліків. Якщо до прийняття Постанови уповноваження орган до сфери управління якого належить балансоутримувач мав 40 робочих днів на прийняття рішення про доцільність передачі майна в оренду / про надання згоди на передачу майна в оренду або про відмову в погодженні передачі майна в оренду то Постановою це строк скорочено до 7 робочих днів. Така сама ситуація і з випадками коли уповноважений орган не надає погодження чи відмови в такому погодженні(ігнорує прийняття рішення). У чинній редакції постанови передбачено, що у разі відсутності погодження або відмови в погодженні протягом 7 робочих днів з моменту надходження відповідної заяви, такі дії уповноваженого органу фактично вважаються мовчазною згодою щодо прийняття рішення про намір передачі майна в оренду.

Важливо! Підписання балансоутримувачем договору оренди фактично означає прийняття ним рішення про намір передачі майна в оренду.
Особливості оцінки та страхування для орендарів за ч. 2 ст. 15 Закону №157

Постановою також встановлено особливості передачі майна в оренду органам державної влади та органам місцевого самоврядування, іншим установам та організаціям, діяльність яких фінансується за рахунок державного або місцевих бюджетів (перелік таких орендарів визначень абз. 2 ч.1 ст. 15 Закону № 157). У разі передачі майна до оренди зазначеної вище категорії орендарів:

1) вартість об'єкта оренди встановлюється на рівні його балансової вартості
2) у разі якщо згідно даних бухгалтерського обліку балансова вартість об'єкта не визначена або дорівнює нулю органи місцевого самоврядування не потребують проведення переоцінки об'єкта оренди
3) здійснювати страхування об'єкта оренди не обов'язково
4) оприлюднення договору та акту приймання передачі в електронній торговій системі здійснюється протягом місяця з дати припинення чи скасування воєнного стану
Важливо! На час дії воєнного стану діє заборона на публікації в електронній торговій системі будь-якої інформації про орендарів – органи державної влади та органи місцевого самоврядування, інші установи та організації, діяльність яких фінансується за рахунок державного або місцевих бюджетів та Пенсійний фонд України та будь-яких рішень у сфері оренди щодо зазначених вище орендарів (рішення про доцільність передачі майна в оренду, про надання згоди на передачу майна в оренду, про відмову в погодженні передачі майна в оренду тощо).

 Щодо правил оцінки майна для інших категорій орендарів

За загальним правилом для визначення стартової орендної плати використовують балансову вартість об'єкта оренди (крім випадків визначених у ч. 4 ст. 8 Закону № 157). Відповідно до п. 2 ст. 8 Закону № 157 балансоутримувач об'єкта оренди обов'язково здійснює переоцінку такого об'єкта, зокрема якщо залишкова балансова вартість об'єкта оренди дорівнює нулю та якщо залишкова балансова вартість об'єкта оренди становить менше 10 % його первісної балансової вартості. Тобто якщо згідно даних бухгалтерського обліку амортизаційні відрахування об'єкта оренди досягли критично високих показників орендодавець має вживати заходи та рекомендувати балансоутримувачу здійснити переоцінку таких об'єктів оренди. Проте процедура переоцінки є досить затратною та потребує певної години, а в умовах воєнного стану остро стоїть питання використання коштів місцевого бюджету найбільш раціонально.

Тому на період дії воєнного стану запроваджено трохи інший механізм визначення балансової вартості. У разі коли балансова вартість відсутня чи становить менше ніж 10 % від первісної вартості об'єкта оренди проведення переоцінки не є обов'язковим. При цьому стартова орендна плата визначається із розрахунку 1 грн за м2. Водночас описане вище положення може бути застосоване лише за умови, що стосується нерухомого майна, яке передається в оренду шляхом проведення електронного аукціону.

Важливо! Постанова не забороняє здійснити переоцінку, а лише надає право її не здійснювати.

Щодо особливостей проведення аукціону в умовах воєнного стану

На період дії воєнного стану Правительством значно скорочено годину на проведення аукціону. Якщо раніше аукціон мав відбутися не раніше ніж через 20 днів то зараз ця година скорочена до 5 календарних днів, при цьому граничний термін проведення аукціону, у вигляді 35 днів, залишився без змін.
Онлайн аукціони значно знизили корупційну складову орендних процесів, адже всі кроки оренди відбувалися онлайн з обов'язковим оприлюдненням усієї інформації в ЄТС. Проте реалії з якими ми стикнулися у воєнний час змушує захищати в першу чергу людей персональні дані яких публікуються в ЄТС.

Так на годину дії воєнного стану, але в будь-якому випадку до моменту, коли оператор ЄТС буде на сто відсотків упевнень у захищеності даних, які публікуються в ЄТС, вся інформація про кожного учасника електронного аукціону є анонімною, тобто такою, що не розкривається після завершення аукціону . Це стосується і інформації, яка формується для переможця аукціону у протоколі. Наразі інформація про переможців та учасників аукціону буде доступна тільки оператору електронної площадки та орендодавцю. Крім того, в відкритому доступі будуть відсутні протокол про результати електронного аукціону, договір оренди та акт приймання-передачі. Зазначені документи будуть оприлюднені після появи технічної можливості[4].

Варто також зазначати, хоча і інформація про учасників аукціону наразі є анонімною, підтвердити факт участі в аукціоні все ж таки можливо. За заявою учасника електронного аукціону площадки надаватимуть інформацію (справки) про участь у конкретному аукціоні.

Що стосується процедури формування протоколів та підписання його переможцем аукціону. Фактично дана процедура не зазнала змін, як і в довоєнний час протокол формується в автоматичному режимі після завершення останнього раунду електронного аукціону. Після чого переможець аукціону має три робочі дні на його підписання.

Хоча ми і говоримо, що процедура формуваня та підписання протоколу не зазнала змін, не можна не відмітити один важливий нюанс. Порядок № 483 не конкретизує, яким саме чином має бути підписаний протокол. Водночас Постанова значно розширю та у деякій мірі спрощує підписання протоколу з победителем аукціону надаючи право підписати його з використанням КЕП. Крім того, це правило поширюється і на договори оренди та акти приймання передачі поміщень.

Щодо суборенди

З прийняттям Постанови, значно розширилися можливості щодо передачі комунального майна до суборенди.

Пункт 10 Постанови надає додаткові дозволи на передачу майна до суборенди за умови, що таке майно перебувало в оренді до 24.02.2022 р.

При цьому договори оренди, за якими можна передавати майно до суборенди, умовно можна класифікувати за об'єктами оренди та суб'єктами оренди. нижче наведено перелік, яке саме майно та хто з орендарів може передавати майно до суборенди (наведені в переліку категорії застосовуються окремо одна від одної).

  • Право на передачу майна до суборенди
  • Об'єкти оренди (майно)
  • органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування
  • державних та комунальних установ та організацій
  • Збройних Сил України
  • Служби безпеки України
  • Державної прикордонної служби України
  • Державної кримінально-виконавчої служби України
  • Державної служби спеціальної зв'язку та захисту інформації України
  • правоохоронних та фіскальних органів
  • Національної академії наук України та національних галузевих академій наук, що не використовують зазначені органи для здійснення своїх функцій
  • Суб'єкти оренди
  • органи державної влади та органи місцевого самоврядування
  • інші установи та організації, діяльність яких фінансується за рахунок державного або місцевих бюджетів
  • Пенсійний фонд України та його органи
  • заклади освіти всіх форм власності, що мають ліцензію на провадження освітньої діяльності
  • реабілітаційні установи для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю для розміщення таких реабілітаційних установ

Важливо! Строк дії укладеного відповідно до цього пункту договору суборенди не може перевищувати строку, протягом якого діє воєнний стан, збільшеного на 12 місяців, але в жодному разі не може бути більшим за строк договору оренди.

[3] Нагадуємо, що станом на момент написання цієї публікації визначеними територіями є: Донецька область; Запорізька область у межах Бердянського, Василівського, Мелітопольського, Пологівського районів; Луганська область; Миколаївська область в межах Баштанського, Вознесенського районів (крім селищ міського типу Доманівка, Братське, м. Южноукраїнська), Миколаївського району (крім м. Миколаїва); Харківська область в межах Богодухівського району (крім мм. Валків, Богодухова, смт Краснокутськ), Ізюмського району, Куп'янського та Харківського районів (крім м. Мерефі, смт Нова Водолага, м. Харків), Чугуївського району (крім м. Змієва) ; Херсонська область; Автономна Республіка Крим; м. Севастополь.

[4] Наявність технічної можливості буде визначатись адміністратором електрнної торгової системи самостійно. Інформація про появу технічної можливості буде опублікована на офіційному веб-сайті адміністратора електронної торгової системи, але в жодному разі не раніше припинення/скасування правового режиму воєнного стану.

https://decentralization.gov.ua

Коментарі до матеріалу