Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Обов’язковість проведення медоглядів працівників: нагадування роботодавцям

09.11.2021

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону від 14.10.1992 № 2694-XII «Про охорону праці», ст. 169 КЗпП роботодавець зобов’язаний за свої кошти забезпечити фінансування та організувати проведення попереднього (під час прийняття на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медоглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, а також щорічного обов’язкового медогляду осіб віком до 21 року (далі – медогляд працівників).

Законом від 30.03.2020 № 540-IX у редакції від 28.04.2021 не вносилися зміни до законодавчих актів щодо зупинення (призупинення) на час карантину медоглядів працівників. Процедуру проведення медоглядів працівників визначено Порядком, затвердженим наказом МОЗ від 21.05.2007 № 246 (далі – Порядок № 246), до якого МОЗ також не вносило зміни. 

Отже, медогляди працівників, зайнятих на важких роботах, роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, та щорічні обов’язкові медогляди осіб віком до 21 року мають проводитися.
Роботодавці щорічно до 1 грудня поточного року зобов’язані подати до управління Держпраці заяву про визначення категорій працівників, які підлягають медогляду в наступному році. До заяви додаються витяг зі штатного розпису із переліком усіх професій по структурних підрозділах підприємства, установи, організації та дані лабораторних досліджень умов праці з визначенням шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу, які роботодавець проводить згідно з п. 3.1 Порядку № 246.

Після розгляду поданих документів за участю представника первинної профспілкової організації або уповноваженої працівниками особи складається акт визначення категорії працівників, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду (далі – акт). 

На підставі акта роботодавець протягом місяця складає у чотирьох примірниках поіменні списки працівників за формою додатка 2 до Порядку № 246 та узгоджує їх у відділі з питань гігієни та експертизи умов праці управління Держпраці. Далі роботодавець укладає договір про проведення медогляду з відповідними закладами охорони здоров’я, які відповідають вимогам п. 2.1 Порядку № 246, та передає йому список працівників, які підлягають медогляду.

Під час прийняття на роботу, а також у разі переведення на іншу роботу роботодавець повинен видати працівнику направлення на обов’язковий попередній медогляд за встановленою формою, в якому наводиться характеристика умов праці працівника. Роботодавець має забезпечити своєчасну та організовану явку працівників на медогляд та обстеження. 

Фахівці управління Держпраці під час підписання заключного акта за результатами попереднього (періодичних) медогляду працівників надають рекомендації щодо покращення умов праці та профілактики професійних захворювань, які є обов’язковими для виконання. Зі свого боку, роботодавець надає інформацію про виконання заходів, запропонованих у заключному акті за попередній рік, та про осіб, які не пройшли медогляд, та причини, з яких це сталося.

Роботодавець несе адміністративну відповідальність за своєчасність проходження працівниками обов’язкових медоглядів і за шкідливі наслідки для здоров’я населення, спричинені допуском до роботи осіб, які не пройшли їх, – штраф у розмірі від 20 до 40 НМДГ (від 340 до 680 грн) згідно із ч. 5 ст. 41 КУпАП.

Тож закликаємо роботодавців своєчасно провести медогляди працівників.

www.ck.dsp.gov.ua

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
08.04.2025
Лист ПФУ: Щодо розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності за сумісництвом
ПЕНСІЙНИЙ ФОНД УКРАЇНИ ДЕПАРТАМЕНТ ПЕНСІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ, СТРАХОВИХ ВИПЛАТ, СОЦІАЛЬНИХ ПОСЛУГ, ЖИТЛОВИХ СУБСИДІЙ ТА ПІЛЬГ   ЛИСТ від 28.03.2025 р. № 2800-030401-8/20889   (Витяг)   Розглянувши [...] запит [...] щодо розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності за суміс...
04.04.2025
Випуск: Новини тижня для бюджетних установ (31.03.2025 - 04.04.2025)
Бюджет. Бухгалтерський огляд   Лікарняний розпочався у день звільнення: що з ЄСВ? Відповідно до ст. 40 Кодексу законів про працю України від 10 грудня 1971 року № 322-VІІІ із змінами та доповненнями (далі – КЗпП) не допускається звільнення працівника з ініціативи власника або уповноваж...
18.04.2025
Випуск: Новини тижня для бюджетних установ (14.04.2025 - 18.04.2025)
Бюджет. Бухгалтерський огляд   10 відповідей НАДС щодо нової класифікації посад державної служби Постанова набирає чинності одночасно із Законом України від 11 березня 2025 року № 4282-ІХ “Про внесення змін до деяких законів України щодо впровадження єдиних підходів в оплаті праці держ...
Нове
03.07.2025
В Україні запрацює нова соціальна послуга з комплексного розвитку та догляду дітей з інвалідністю
Міністерство соціальної політики України розпочинає експериментальний проект із закупівлі соціальної послуги з комплексного розвитку та догляду дітей з інвалідністю. Тривалість проекту – два роки. Відповідну постанову прийняв Кабінет Міністрів України. Мета послуги – соціальна інтеграц...
03.07.2025
STEM-cубвенція: 108 шкіл отримають нові лабораторії та природничі кабінети
Кабінет Міністрів України розподілив останню частину субвенції на STEM-обладнання в межах «Профільної» — реформи старшої школи.  Загалом субвенцію в розмірі 499,4 млн грн отримають 108 шкіл. Тож цьогоріч у них зʼявляться сучасні природничі кабінети та STEM-лабораторії. Суми,...
03.07.2025
Відновлення втрачених документів внаслідок бойових дій
Пояснюємо, як діяти у разі втрати різних видів документів, куди звертатися і що потрібно підготувати для їх відновлення. Більше за темою: Втрачено первинні документи через воєнні дії: перші судові рішення Трудова книжка втрачена чи зіпсована: як оформити дублікат Втрата документів внаслідок бойови...