Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Щодо тривалості щорічної відпустки особам з інвалідністю під час дії воєнного стану

23.02.2023

До інспектора праці Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці  Ірини Смирнової звернулася телефоном пані Надія із запитанням щодо тривалості щорічної відпустки у воєнний час.

Пані Надія є особою з інвалідністю 3-ї групи. У попередні роки тривалість її щорічної відпустки, як інваліда 3-ї групи, становила 26 календарних днів. Звернувшись до кадрової служби за оформленням щорічної відпустки у 2023 році, отримала відповідь, що їй буде надано відпустку тривалістю 24 календарних дня. Пані Надію цікавило питання: чи правомірні дії роботодавця щодо скорочення тривалості її відпустки та якими законодавчими нормами  це передбачено.

Інспектором праці надано необхідні роз’яснння.

Законодавчими актами, що визначають державні гарантії реалізації працівниками права на відпустки є: Закон України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР; Кодекс законів про працю України.

Проте, під час дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану», діють обмеження та особливості організації трудових відносин, що установлені Законом України  від 15.03.2022 №2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (зі змінами, внесеними згідно із Законом № 2352-IX від 01.07.2022), далі – Закон №2136.

Згідно з частиною 3 статті 1 Закону №2136 не застосовуються норми законодавства про працю у частині відносин, що врегульовані  зазначеним Законом.

Законом №2136 протягом дії воєнного стану  роботодавець звільнений від обов’язку щодо надання працівнику відпустки тривалістю більш ніж  24 календарні дні, коли більша тривалість відпустки передбачена працівнику законодавством, колективним і трудовим договором.

Відповідно до частини 1 статті 12 Закону №2136 у період дії воєнного стану надання працівнику щорічної основної відпустки за рішенням роботодавця може бути обмежено тривалістю 24 календарні дні за поточний робочий рік.  Якщо тривалість щорічної основної відпустки працівника становить більше 24 календарних днів, надання не використаних у період дії воєнного стану днів такої відпустки переноситься на період після припинення або скасування воєнного стану.

Це певною мірою відповідає  нормам статті 6 Закону України «Про відпустки» та статті 75 Кодексу законів про працю України,  які встановлюють мінімальні гарантії щодо тривалості щорічної основної відпустки.

Водночас Закон №2136 не призупиняє і  не скасовує норми статті 9-1 КЗпП, а самі норми цієї статті не суперечать положенням Закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».

Згідно статті 9-1 Кодексу законів про працю «Додаткові порівняно з законодавством трудові і соціально-побутові пільги» підприємства, установи, організації в межах своїх повноважень і за рахунок власних коштів можуть встановлювати додаткові порівняно з законодавством трудові і соціально-побутові пільги для працівників.Отже, з урахуванням особливостей організації праці та умов господарської діяльності, в межах своїх повноважень,  за рахунок власних коштів роботодавець може надавати працівникам в період дії воєнного стану основні оплачувані щорічні відпустки тривалістю більше ніж 24 дні.

Надання відпустки більшої тривалості ніж 24 дні в період дії воєнного стану є правом, а не обов’язком роботодавця.

Закон №2136 діє винятково протягом періоду воєнного стану та втрачає чинність із дня його припинення або скасування, крім частини 3 статті 13 Закону  України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».

https://smu.dsp.gov.ua

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
08.04.2025
Лист ПФУ: Щодо розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності за сумісництвом
ПЕНСІЙНИЙ ФОНД УКРАЇНИ ДЕПАРТАМЕНТ ПЕНСІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ, СТРАХОВИХ ВИПЛАТ, СОЦІАЛЬНИХ ПОСЛУГ, ЖИТЛОВИХ СУБСИДІЙ ТА ПІЛЬГ   ЛИСТ від 28.03.2025 р. № 2800-030401-8/20889   (Витяг)   Розглянувши [...] запит [...] щодо розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності за суміс...
01.04.2025
Уряд спростив порядок отримання пенсій і страхових виплат для ВПО, українців за кордоном і на ТОТ
Раніше деякі категорії пенсіонерів, а саме: особи, які отримали довідку ВПО до 24 лютого 2022 року, та громадяни, які виїхали за кордон після цієї дати або проживають на тимчасово окупованих територіях (ТОТ), — мали окремий алгоритм отримання пенсійних виплат. Це ускладнювало отримання коштів....
04.04.2025
Випуск: Новини тижня для бюджетних установ (31.03.2025 - 04.04.2025)
Бюджет. Бухгалтерський огляд   Лікарняний розпочався у день звільнення: що з ЄСВ? Відповідно до ст. 40 Кодексу законів про працю України від 10 грудня 1971 року № 322-VІІІ із змінами та доповненнями (далі – КЗпП) не допускається звільнення працівника з ініціативи власника або уповноваж...
Нове
30.06.2025
Право матери, имеющей двоих детей в возрасте до 15 лет, на социальный отпуск за время простоя
У Кодексі законів про працю України, також у Законі України «Про відпустки» закріплено право одного з батьків на додаткову соціальну відпустку. Так, ст. 182-1 Кодексу законів про працю України, ч. 1 ст. 19 Закону України «Про відпустки» передбачено, які батьки мають право на...
30.06.2025
Помилки при формуванні електронного лікарняного листа. З’ясовуємо причини
Нагадуємо, що на сьогодні в Україні листок непрацездатності формується програмними засобами в Електронному реєстрі листків непрацездатності (далі ‒ ЕРЛН) на підставі медичного висновку у разі ідентифікації пацієнта як застрахованої особи в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов&r...
30.06.2025
Як часто водії транспортних засобів повинні проходити медичні огляди?
Водії транспортних засобів проходять передрейсовий та післярейсовий медичні огляди. Також водії транспортних засобів проходять періодичні медичні огляди з отриманням відповідної медичної довідки. https://t.me/dsppoltava ...